Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Jest już nowe wydanie NK

Jest już nowe wydanie NK

Temat numeru: Nagrobkarstwo

„Kamieniarz to był kiedyś Pan. Przyjechał taki Cygan, zamawiał nagrobek i na Mercedesa zostawało. Czasem i na Fiacika dla żony. A teraz? Panie, teraz to się ze wszystkim trzeba prosić, biegać, usługiwać, a konto ciągle puste. Przerób jest, a kasy nie ma.”- Usłyszałem od mojego rozmówcy na targach. Opinii w takim tonie słyszałem już w swojej karierze bardzo wiele. Resentyment jest, bo to niełatwe czasy dla kamieniarzy – nagrobkarzy.

W czasach niedoborów rynkowych klient zgłaszał się do kamieniarza i wybierał wzór nagrobka. Dostawał termin i lepiej lub gorzej wykonaną usługę. Kiedy 8 lat temu zaczynałem pracę w branży, cena nagrobka zaczynała się od 3,5 tys. zł i od takiej wartości toczyły się zazwyczaj negocjacje. Trochę tańsze były te wykonywane z polskiego Strzegomia, ale rzadko trafiały one do oferty kamieniarzy spoza Dolnego Śląska. Kamieniarze zazwyczaj nie umieszczali takich nagrobków w ofercie, bo po co psuć rynek.

Obecna sytuacja niczym nie przypomina tej sprzed kilku lat. Problemy pojawiły się, gdy rzemieślnicy zmierzyli się z globalizacją w lokalnym wydaniu. Masowy import tanich nagrobków z Chin i niezłych jakościowo z Indii spowodował spory zamęt w głowach właścicieli firm. Trzeba się było zmierzyć z masowo powstającymi wystawkami nie kamieniarzy, a handlarzy – osób nierzadko doświadczonych w handlu innymi produktami i mającymi nienajgorsze pojecie o marketingu. I trzeba było działać szybko, bo klient dowiedział się, że można kupić produkt za 1,5 tys. zł, a słyszał że i taniej.

Wiele zakładów nie wytrzymało tej presji. Większość się dostosowała i posiada ofertę mieszaną – produktów własnych i tych z importu. Marże jednak w obu przypadkach ogranicza się do minimum. Sytuacja zaczęła się stabilizować, a warunki gry rynkowej stawały się coraz bardziej czytelne. Kamyczek do ogródka dorzuciło kamieniarzom państwo. Od 1 marca 2011 w ZUSie obowiązuje nowa stawka zasiłku pogrzebowego. Z 5140 zł zrobiło się 4 tys. zł. Jakie będą skutki? Już dziś odbieramy sygnały o spadającej ilości zamówień na nagrobki. Paniki na rynku nie ma, ale to znów kilka procent mniej…

Majowy numer w większej niż zazwyczaj proporcji poświęcamy problemom rynku nagrobków. Na stronach znajdą Państwo teksty i opinie dotyczące bieżącej sytuacji w tym ważnym wycinku branży. Problemów jest wiele, sytuacja niepewna, ale trzeba działać dalej.
Abstrahując od głównego tematu zachęcam do zapoznania się artykułami w naszych stałych rubrykach. Szczególnie polecam artykuł Stanisława Sitarza „Nazwa kamienia, a reklamacja” (s. 66), który jest odpowiedzią na powtarzający się problem dowolności odnośnie nazewnictwa kamienia.

Zapraszam do lektury.
Maciej Brzeski


W numerze:


Z kraju
Wydarzenia 18
Nowy początek w Kielcach 20

Ze świata
Na północ od Alp. Stone+tec 28
Kwiaty na beżowym tle
Targi w Izmirze 30
Targi dla Chińczyków, ale nie tylko
Xiamen Stone Fair 32

Temat numeru: Nagrobkarstwo
Dokąd zmierza
produkcja nagrobków? 38
Więcej pracy, mniej chińszczyzny 44
Cmentarz gigant 46
Brąz, mosiądz,
a może nierdzewna stal? 52
Art-Odlew z niklem 56

Kamieniarstwo
Dotacje na innowacje i nie tylko
Fundusze UE w kamieniarstwie (VI) 60
Nazwa kamienia a reklamacje 66
Słownik geologiczny
dioryt i doleryt 70
Piaskowce z Nowej Wsi Grodziskiej 71
Baza kamienia
Balmoral Red (drobnoziarnisty) 73
Inwestycja w polskie „marmury” 74
Z ziemi włoskiej do Polski
Pietra Toscana i Trachite Euganea 78

Architektura
Wiosenne nowości rynkowe 84
Rynek budowlany 88
Wydarzenia 90
Wyczyścić, uzupełnić, zabezpieczyć 96

Technologie
Wiosenne nowości Wehy 108

Felietony
Numer „na Chińczyka” 111


Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2017-04-24
USD
S: 3,9231
K: 4,0023
CHF
S: 3,9398
K: 4,0194
EUR
S: 4,2228
K: 4,3082

Kalendarium

Arena Design

W dniach 14 – 17 marca 2017 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się kolejna edycja Arena Design – jedynego w Polsce miejsca spotkań biznesowych producentów i projektantów, a także przestrzeń prezentacji najbardziej aktualnych osiągnięć w dziedzinie designu.

Zapowiedzi Relacje

Targi

Stone+tec

Stone+tec

Norymberga, Niemcy, 13-16 czerwca 2018 r.
Organizator: Nürnberg Messe,
www.stone-tec.com


(Sobota, 27 maja 2017, 18:00)