Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Kamieniarze w trosce o dziedzictwo kulturowe

Kamieniarze w trosce o dziedzictwo kulturowe

Znamy już laureatów kamieniarskiej nagrody imienia Petera Parlera.

Pierwszą nagrodą w konkursie, którego celem jest podkreślenie znaczenia i wielkości wkładu rzemiosła kamieniarskiego w dziedzinę zachowania dóbr kultury, podzieli się dwóch mistrzów kamieniarskich z Niemiec: Eduard Schnell oraz Gerhard Roth. Nagroda przyznawana jest kamieniarzom i rzeźbiarzom co dwa lata podczas targów Stone+tec w Norymberdze.

Balkon Schaezler House w Augsburgu, praca Gerharda Rotha (pierwsza nagroda)

Jury nagrodziło przykłady wysokiej jakości prac kamieniarzy przy chronionych obiektach zabytkowych z kamienia naturalnego, przy czym uwzględniało głównie takie aspekty jak konserwacja, rzemiosło restauracyjne, kreatywność oraz wyczucie materiału. Organizatorami konkursu są Deutsche Stiftung Denkmalschutz (Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków) oraz Bundesverband Deutscher Steinmetze (Federalny Związek Niemieckich Kamieniarzy).


Barokowe rzeźby w Karlsruhe, praca Eduarda Schnella (pierwsza nagroda).

W tym roku pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. euro otrzymali ex aequo: Eduard Schnell z Fridingen oraz Gerhard Roth z Augsburga. Mistrz kamieniarski Eduard Schnell nagrodzony został za rekonstrukcję i renowację barokowych rzeźb Herkulesa i Samsona w Karlsruhe.


Główne schody z portalem i portykiem na zamku Drachenburg w Königswinter,
praca Clausa Dietera Bachmann (Bachmann & Wille GmbH) i Joerga Lehmanna (Bauhuette Quedlinburg
) - trzecia nagroda

W przypadku Gerharda Rotha jury doceniło wykonany przez niego remont balkonu Schaezler House w Augsburgu. Kamieniarz zadbał nie tylko o zachowanie oryginalnego materiału kamiennego przy wykonywaniu renowacji, ale przede wszystkim, zapobiegł poważnym uszkodzeniom budynku, które byłyby nieuniknione, gdyby odbudowę wykonano według pierwotnych planów.

Druga nagroda o wartości 3 tys. euro trafiła do Clausa Dietera Bachmanna, dyrektora zarządzającego firmy Bachmann & Wille GmbH, Getyndze i Jörga Lehmann, Bauhütte Quedlinburg, za odbudowę głównych schodów wejściowych z portalem i portykiem na zamku Drachenburg w Königswinter.

Trzecim laureatem został The Christian Späte z Zeitz za udaną rekonstrukcję rokokowych schodów w Kurländer Palace w Dreźnie.

Wyróżnienia specjalne przyznano Arthurowi Zimmerowi z firmy kamieniarskiej Halbig w Mellrichstadt dla rekonstrukcję pomnika wojennego z aniołem w Unsleben; firmie Jürgen Poppitz z Horb-Bildechingen za przywrócenie wykuszów w zamku w Hohenmühringen oraz firmie Markus Glöckner Neunkirchen za prace remontowe starego opactwa w Mettlach.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w czwartek 23 czerwca podczas targów Stone + tec w Norymberdze.

/ach/

Zobacz prace nagrodzone w poprzedniej edycji konkursu.
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-02-22
USD
S: 3,9145
K: 3,9935
CHF
S: 3,9859
K: 4,0665
EUR
S: 4,2342
K: 4,3198