Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Rozstrzygnięto konkurs German Natural Stone Award

Rozstrzygnięto konkurs German Natural Stone Award

Nagroda trafiła do Maxa Dudlera za budynek Jacob und Wilhelm Grimm Centre Uniwersytetu Humboldta w Berlinie.

Konkurs German Natural Stone Award towarzyszy norymberskim targom Stone+tec. Jest organizowany co dwa lata przez Niemieckie Stowarzyszenie Kamienia Naturalnego (DNV) i Związek Niemieckich Architektów (BDA). Celem konkursu jest promowanie innowacyjnego, zrównoważonego oraz przyjaznego użytkownikom i otoczeniu wykorzystania kamienia naturalnego w architekturze.
Zwycięzca German Natural Stone Award 2011 - Max Dudler za budynek Jacob und Wilhelm Grimm Centre

W tym roku konkurs organizowany był w nowej formule. Po raz pierwszy mogły rywalizować projekty architektoniczne z całej Europy. A sam konkurs przyjął podtytuł "European Architecture + Stone”. Do udziału w nim zgłoszono prawie 90 projektów, w tym 20 spoza Niemiec. Jury do finału wybrało 12 koncepcji architektonicznych. Sędziowie przy ocenie budynków kierowali się ich estetyką. Innowacyjnością i ekologicznością.


Wyróżnienie: Hans Kollhoff Architekten z Berlina za budynek Dominium w Kolonii

- Biblioteka Jacob und Wilhelm Grimm Centre w Berlinie projektu Maxa Dudlera, w ocenie jury, zachwyca poprzez swoją fizyczną obecność w przestrzeni miejskiej. Ogromna kubatura budynku jest idealnie podzielona i uporządkowana. Masywny budynek wydaje się subtelny przez zróżnicowaną fasadę z kamienia naturalnego.


Wyróżnienie: Christoph Mäckler Architekten z Frankfurtu za Opera Tower

Elewację budynku obłożono złotawymi pasmami wapienia Jura, którego kolor pasuje do budynków w centralnej części Berlina. Aby podkreślić naturalną strukturę kamienia jego powierzchnię poddano obróbce wysokim cieśnieniem wody.


Wyróżnienie: Thomas Müller Ivan Reimann Architekten za budynek Law & Business Faculty we Frankfurcie

Jury przyznało także nagrody za specjalne osiągnięcia. Otrzymali je: Thomas Müller Ivan Reimann Architekten, za budynek Law & Business Faculty we Frankfurcie; Pablo Horváth of Chur za budynek mieszkalny Hans-Jürg Buff in St. Moritz w Szwajcarii; Christoph Mäckler Architekten z Frankfurtu za Opera Tower; Beniamino Servino za projekt domu w Pozzovetere we Włoszech; oraz Hans Kollhoff Architekten z Berlina za budynek Dominium w Kolonii.


Wyróżnienie: Pablo Horváth za budynek mieszkalny Hans-Jürg Buff in St. Moritz w Szwajcarii

Specjalne wyróżniania przyznano także dla: Maxa Dudlera za siedzibę IBM w Zurychu; biuro Kleihues + Kleihues, za Königsallee Kaufhaus w Düsseldorfie i Dom Finansów w Campus Westend; Titus Bernhard Architekten za Dom M. koło Monachium; Kaspar Kraemer Architekten za Hohe Domkirche w Kolonii.


Wyróżnienie: Beniamino Servino za projekt domu w Pozzovetere we Włoszech

Nagroda specjalna za projekt przestrzeni publicznej trafiła do monachijskiego biura Terra.nova, Architektura Krajobrazu Monachium za projekt rynku w Schmalkalden.


Nagroda specjalna: Terra.nova za projekt rynku w Schmalkalden

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 22 czerwca w ramach 10. Baumeister Architekturquartett w Centrum Wystawienniczym w Norymberdze podczas targów Stone+tec.

Foto: NuernbergMesse

Zobacz projekty nagrodzone w poprzedniej edycji konkursu.
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-10-27
USD
S: 3,8362
K: 3,9136
CHF
S: 4,2280
K: 4,3134
EUR
S: 4,5318
K: 4,6234