Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Co należy zrobić, aby schody kamienne nie były śliskie?

Co należy zrobić, aby schody kamienne nie były śliskie?

Porady ekspertów.

Niebezpieczeństwo poślizgnięcia się na kamiennych schodach jest tematem poruszanym przy każdej takiej realizacji. Trudno w tym miejscu o jednoznaczną odpowiedź na tak postawione pytanie. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, gdyż metod zabezpieczenia się przed poślizgnięciem na schodach kamiennych jest wiele i zależą nie tylko od tego, czy omawiamy schody zewnętrzne, czy wewnętrzne, ale również od tego, w jakim obiekcie się znajdują (prywatny dom czy budowla użyteczności publicznej), a nawet od sąsiadującego z nimi otoczenia.

Metody zabezpieczenia przed poślizgnięciem się na schodach należy, bowiem dobierać współmiernie do niebezpieczeństwa i prawdopodobieństwa wystąpienia tego zdarzenia.

Przyjmuje się powszechnie, że na schody zewnętrzne bezpieczne są faktury chropowate: groszkowana, płomieniowana, piaskowana, łupana, grotowana, ciosana, krzesana itp. Natomiast prawda jest taka, że żadna faktura nie gwarantuje bezpieczeństwa, gdy spadnie śnieg.

Idealnym rozwiązaniem, zapewniającym bezpieczeństwo dla użytkowników schodów zewnętrznych w okresie zimowym, są okładziny podgrzewane elektrycznie. Systemy przeciwoblodzeniowe składają się z kabli grzejnych, termoregulatorów oraz zestawu czujników wilgoci i temperatury. Systemy te są w pełni zautomatyzowane, a instalacja grzewcza całkowicie bezpieczna. Na podstawie bieżących pomiarów temperatury i wilgotności system sam określa, czy istnieje konieczność rozmrażania danej powierzchni, po czym – w razie konieczności – włącza się samoczynnie. Oznacza to, że na przykład w mroźne, lecz suche dni system nie będzie pracować, natomiast gdy czujniki zarejestrują wilgoć na ochranianej powierzchni, a temperatury powietrza i gruntu zaczną zbliżać się do zera, wówczas instalacja grzewcza zostanie uruchomiona.

Na schodach wewnętrznych, zwłaszcza w domach, nie ma potrzeby stosowania różnego rodzaju zabezpieczeń antypoślizgowych. Wykonanie schodów z kamienia w fakturze polerowanej w obiektach użyteczności publicznej wymaga zastosowania zabezpieczenia przed ewentualnym poślizgiem. Do takich zabezpieczeń zaliczamy np. różnokolorowe, chropowate taśmy samoprzylepne, wykonane z odpowiednio uszlachetnionej gumy profile antypoślizgowe, wmontowane w stopnice profile mosiężne, stalowe lub aluminiowe czy choćby tylko wykonane w stopnicy nacięcia.

Zainteresowanych tą tematyką odsyłam do mojego artykułu „Kamień w wystroju wnętrz” który ukazał się w Nowym Kamieniarzu, w numerze 1 (44) , w 2010 roku i do książki M. Lorenca i S. Mazurka: Wykorzystać Kamień, gdzie ten problem jest szerzej omówiony.

Sławomir Mazurek

Studio JASA, Wrocław
współautor książki "Wykorzystać Kamień"
www.WykorzystacKamien.pl
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-25
USD
S: 3,6903
K: 3,7649
CHF
S: 4,1703
K: 4,2545
EUR
S: 4,4928
K: 4,5836