Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Co najmniej 30 lat wytrzymałości

Co najmniej 30 lat wytrzymałości

Na całym świecie branżę turystyczną spotyka podobny problem – warunki atmosferyczne niszczą oznakowania, plansze ulegają rozpadowi, a w najlepszym wypadku światło słoneczne powoduje, że znaki stają się nieczytelne.

Francuska firma Empereinte znalazła na to rozwiązanie i zyskała międzynarodowy rozgłos. Empereinte używa do produkcji tablic płyt lawy, na które nanosi się opisy i rysunki wypalane w szkliwie. Rzecznik firmy Laurence Navez szacuje wytrzymałość tak wykonanych tablic na około 30 lat. Co więcej: – Naturalność lawy nadaje wszystkim elementom unikalny efekt wizualny i wyjątkową głębię koloru.

To nie jest zupełnie nowy pomysł Empreinte. Poprzednikami tablic turystycznych są drogowskazy o niebiesko-czarnych literach, które znaleźć można w całej Francji. Pojawiły się około 1910 r. i do tej pory są bardzo czytelne. Są nazywane tablicami Michelin, od nazwy znanej firmy produkującej opony.

Empreinte, mająca siedzibę we francuskich Pirenejach, używa do produkcji tablic lokalnego lawy z regionu Volvic. Surowe bloki są kupowane u wydobywającej je firmy. Empreinte specjalizuje się w projektowaniu nośników informacji i technice szklenia. Wszystkie prace wykonywane są ręcznie.

Firma zajmuje się także ustawianiem znaków, zazwyczaj bez konieczności użycia dźwigu – metr kwadratowy płyty grubości 15 mm waży około 22 kg, przy grubościach 25 i 30 mm masa wzrasta do odpowiednio do 55 i 66 kg/mkw.

Znaki opierają się na kamiennej stopie, ale na życzenie klienta montuje się je także na stalowej ramie lub innym materiale wzmocnionym stalą. Jednym z miejsc, gdzie zamontowano je do tej pory, jest ateński Akropol.

Peter Becker, BusinessStone.comTagi: Empreint

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-23
USD
S: 3,6932
K: 3,7678
CHF
S: 4,1691
K: 4,2533
EUR
S: 4,4872
K: 4,5778