Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Podsumujmy 2010

Podsumujmy 2010

Najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku w polskim kamieniarstwie.
Budma: Lekcja marketingu


Budma 2010
fot. archiwum MTP

Poznańskie targi Budma, które odbyły się w dniach 19 – 22 stycznia 2010 r., powinny być dla firm z branży kamieniarskiej doskonałą lekcją poglądową, jak promować kamień naturalny. Towarzyszyło im wiele imprez zorganizowanych przez konkurujące branże. Nawet w pawilonie „kamieniarskim” przy budowie domu zrównoważonego, czyli także ekologicznego, popisywali się producenci ceramiki. Cieszy za to fakt, że targi zyskują coraz większe zainteresowanie wśród kamieniarzy.

Zobacz także: "Zrównoważona" Budma zakończona


Zima 2010

Zima 2010
fot. archiwum Monolit

Zima sparaliżowała prace w branży na wiele tygodni. Ale ważne zamówienia i tak należało zrealizować. Na zdjęciu odkopywanie placu w hurtowni Monolit w Rzegnowie koło Gniezna w poszukiwaniu pewnego nagrobka...


Zmiany w ZPBK


fot. D. Wawrzynkiewicz / NK

Włodzimierz Ratajczak z firmy Wrimar został w marcu 2010 r. nowym członkiem zarządu Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej. Zastąpił zmarłą w lutym Bożenę Modlińską - jedną z najważniejszych kobiet polskiej branży kamienia naturalnego.
Na zdjęciu: Włodzimierz Ratajczak z córkami: Pauliną i Martą

Zobacz także: Ratajczak nowym członkiem zarządu ZPBK


Warszawa: kamień-kreatywna

Ławka chopina
fot. S. Paź / NK

200 rocznica urodzin Fryderyka Chopina stała się dla warszawskich architektów doskonała okazją do kreatywnego wykorzystania kamienia w przestrzeni publicznej. Do nowego gmachu Centrum Chopinowskiego przy ulicy Tamka wiedzie kamienna klawiatura fortepianu, a spacerujący warszawską starówką mogą posłuchać utworów kompozytora wygrywanych przez... kamienne ławki.

Zobacz także:
Ławki czy grające szafy?
Kamienne klawisze na Tamce


Onyks czy alabaster?

Sarkofag na wawelu
fot. J. Rajchel

10 kwietnia 2010 r. Polską i światem wstrząsnęła katastrofa samolotu Tu 154M z 96 osobami na pokładzie, wśród nich Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią. Przez tydzień prasa żyła m.in. tym, z czego wykonany zostanie sarkofag prezydenckiej pary. Ostatecznie powstał z marmuru onyksowego Honey Onyx w zakładzie Jana Siuty z Krakowa. Pomnik na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie wykonano z bloków białego granitu według projektu Marka Moderau.

Zobacz także: Kamienny sarkofag


5 lat w Shi Shi

Kamieniarstwo jan hybiak
fot. M. Brzeski / NK

Pierwszy polski zakład kamieniarski w Chinach został otwarty w maju 2005 roku. Mimo upływającego czasu nadal budzi spore zainteresowanie i jest tematem wielu dyskusji. Czy warto było inwestować w oddalony o tysiące kilometrów zakład w Shi Shi koło Xiamen, pytaliśmy Jana Hybiaka i prowadzących z nim firmę synów Sebastiana i Marcina. Równie ciekawa okazała się „Gazeta Wyborcza”, która w lipcu, w głównym grzbiecie, opublikowała wywiad z przedsiębiorcą pt. „Do zobaczenia w chińskim grobie”.


I wzornik nagrobków

Wzornik nagrobków
fot. Archiwum UM Warszawa


18 nowoczesnych wzorów nagrobków znajdzie się w specjalnym wzorniku polecanym stawiającym pomniki na warszawskich cmentarzach. W ten sposób Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków postanowiło zadbać o jakość architektury cmentarnej. Na bezprecedensowy konkurs zorganizowany pod patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich wpłynęło 38 prac.
Na zdjęciu: Projekt Grzegorza Keniga, nagroda w kategorii 8-15 tys. zł

Zobacz także: Architekci zadbają o design nagrobków


Projektowanie w kamieniu

Projektowanie w kamieniu

W marcu ub. r. redakcja „Nowego Kamieniarza” wystartowała z projektem edukacyjnym z zakresu wykorzystania kamienia naturalnego w nowoczesnym projektowaniu. Wzięły w nim udział akademie sztuk pięknych w Krakowie, Łodzi, Poznani i Warszawie. „Projektowanie w kamieniu” było równocześnie konkursem, w którym studenci rywalizowali o możliwość realizacji swoich prac. Wybrane przez nas prace pokazaliśmy na wystawie, która odbyła się na targach Kamień-Stone w Poznaniu.

Zobacz także:
Prawdziwe premiery targów Kamień-Stone
Projekt: Umywalka z otoczaka
Projekt: Abecadło
Projekt: Płytka okładzinowa


Prywatyzacyjna opera mydlana

Kamieniołom bazaltu
fot. Archiwum

2010 rok był czasem intensywnej prywatyzacji części górnictwa skalnego, która pozostawała w rękach Skarbu Państwa. Wśród przeznaczonych do sprzedaży spółek znalazły się także kamieniołomy kamienia dekoracyjnego. Proces ich prywatyzacji trwał bardzo długo. W przypadku spółki Marmur Sławniowice brakowało chętnych do zakupu. Ostatecznie opolski marmur znalazł się w rękach Piotra Kurczewskiego, inwestora indywidualnego z Warszawy, nie związanego do tej pory z branżą. Spółkę Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych, do których należy m.in. złoże Morawica, kupiła spółka należąca do Dolnośląskich Surowców Skalnych SA – producenta kruszyw.

Zobacz także:
Kopalnia dolomitu sprzedana
DSS umacnia pozycję na rynku kruszyw
Umowa sprzedaży kieleckich kopalń podpisana
Kieleckie kopalnie mają nowego właściciela
Sławniowice: Kopalnia marmuru sprzedana


Targi Kamień-Stone

Targi kamień-stone
fot. M. Zakrzewski / MTP

Impreza w Poznaniu krzepnie. Ludzie powoli przyzwyczajają się do nowego miasta spotkań branżystów. Rozpoznają odwiedzane w zeszłym roku miejsca, wiedzą, z których taksówek nie korzystać, gdzie jeść, a gdzie lepiej nie. Nie oznacza to jednak, że echa przeprowadzki z Wrocławia milkną. Wręcz przeciwnie.

Zobacz także:
Kamień-Stone zakończone
Fotorelacja z targów

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-10-27
USD
S: 3,8362
K: 3,9136
CHF
S: 4,2280
K: 4,3134
EUR
S: 4,5318
K: 4,6234