Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


„Projektowanie w kamieniu” na Budmie

„Projektowanie w kamieniu” na Budmie

Ważące nawet 130 kilo umywalki z otoczaków, kostki z „moralnymi drogowskazami” i trójwymiarowe płytki okładzinowe... będzie można od jutra oglądać na wystawie designu kamieniarskiego zorganizowanej podczas targów BUDMA.

Wystawa jest efektem organizowanego przez nas (redakcja „Nowego Kamieniarza” i RynkuKamienia.pl) konkursu „Projektowanie w kamieniu”, do którego zaproszeni zostali studenci wydziałów wzornictwa i architektury wnętrz akademii sztuk pięknych. Postawiliśmy przed studentami zadanie zaprojektowania elementów, które można będzie wykorzystać w architekturze, wystroju wnętrz czy przestrzeni publicznej.

Premiera prototypów odbyła się na targach Kamień-Stone w pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 10-13 listopada 2010 r. Ekspozycję zaprojektowała poznańska pracownia Michalik & Tomczak Architekci.

Trzy sprawy wyróżniają projekt i konkurs spośród wielu skierowanych do studentów szkół plastycznych.

Pierwszą z nich jest możliwość zrealizowania pomysłów w materiale niełatwym, niemal nieznanym i stosunkowo drogim, a co za tym idzie trudnym w pozyskaniu.

Drugą jest udział studentów we wszystkich jego etapach. Wpierw w zajęciach dydaktycznych na uczelniach i w zakładach kamieniarskich, następnie w konsultacjach technicznych przed zgłoszeniem projektów do konkursu, wreszcie w pracach nad prototypami w wykonujących je firmach.

Trzecią – prezentacja na targowych imprezach branżowych, możliwość sprzedaży praw do produkcji projektu i skonfrontowania artystycznej wizji z rynkiem zbytu.

Z nadesłanych blisko 30 projektów jury, któremu przewodniczył prof. Piotr Perepłyś z warszawskiej ASP, przewodniczący Sekcji Architektury Wnętrz Związku Polskich Artystów Plastyków, wybrało trzy, które zgodnie z ideą przyświecającą pomysłodawcom konkursu, skierowano do realizacji w zakładach kamieniarskich.

Kamień dla wielu projektantów jest materiałem trudnym i wymagającym. W szczególności dotyczy to studentów i młodych projektantów, dla których jest to materiał niemal zupełnie nieznany i rzadko wykorzystywany w projektowaniu. Podobnie jest ze znajomością nowoczesnych metod jego obróbki i montażu. Organizatorzy konkursu oczekiwali projektów, które umożliwiają seryjną lub masową produkcję, a jednocześnie wytwory będą konkurencyjne na runku jako nowe, atrakcyjne formy spełniające podstawowe potrzeby funkcjonalne – pisał w uzasadnieniu przewodniczący jury.

Do realizacji wybrano pracę pt. „Abecadło” autorstwa Agaty Kokoszki, studentki V roku architektury wnętrz na warszawskiej ASP i dwie prace – umywalkę z otoczaka i trójwymiarową płytkę okładzinową projektu Jarosława Koska, studenta IV roku projektowania na ASP w Łodzi. Wykonania prototypów podjęły się firmy Granex ze Strzegomia, Polgranit z Babina-Oledrów koło Konina i Euro Porfidi z Sega di Cavaion koło Werony we Włoszech.

Wystawę będzie można zobaczyć w Pawilonie 3, stoisko 55. Kolejną okazją do zapoznania się z projektami będzie ekspozycja na targach arena DESIGN (25-28 maja 2011 r.).

/red./

Więcej: Projektowanie w kamieniu
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-23
USD
S: 3,6932
K: 3,7678
CHF
S: 4,1691
K: 4,2533
EUR
S: 4,4872
K: 4,5778