Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Miejski klejnot black&white

Miejski klejnot black&white

Vali Asr Commercial Office Building z Iranu zdobył Nagrodę Roku World Architecture Festival 2010 w kategorii Najlepszy Budynek Biurowy.

Dwupiętrowy budynek położony jest w ruchliwej dzielnicy handlowej w Teheranie. Zaprojektowany został przez pracownię Kelvan z Iranu. Jury konkursu uznało realizację za klejnot wśród intensywnego zabudowania miejskiego. Głównie za sprawą wyrafinowanego kamiennego wykończenia zarówno fasady, jak i wnętrz biurowca.
Ideą projektantów było wprowadzenie ruchu i dynamiki w elewację budynku. Aby nie zaburzać jej ciągłości, wprowadzono tylko jeden materiał w neutralnym kolorze. Dynamizm i elekt przestrzenności uzyskano przez zamontowanie marmurowych płyt na różnych płaszczyznach. Sposób ich połączenia sprawia, że całość jest idealnie zintegrowana, a jednocześnie daleka od nudnego monolitu.Wrażenie dynamiki potęguje kontrast czerni i bieli kamiennych płyt. Na elewacje zamontowano cięte na wymiar, podłużne, białe płyty brazylijskiego marmuru. Posadzki wykończono, pochodzącym z Iranu, czarnym marmurem Nadjafabad.Ze względu na przestrzenną formę elewacji, po obu stronach ściany, zamontowano, wsparty na konstrukcji stalowej, „fałszywy” mur, którą następnie wypełniono warstwą izolacji termicznej.

Foto: Parham Taghioff/WAF

Zobacz także: Villa Saitan – wycinanka z kamienia
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-10-27
USD
S: 3,8362
K: 3,9136
CHF
S: 4,2280
K: 4,3134
EUR
S: 4,5318
K: 4,6234