Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Piłkarskie emocje w kamieniołomie

Piłkarskie emocje w kamieniołomie

Niezwykły stadion w Bradze.
Czy nieczynny kamieniołom może ożyć? Oczywiście, wspaniałym przykładem na potwierdzenie tej tezy jest Stadion Miejski w Bradzie, w Portugalii. Malowniczo położony na zboczu Monte Castro, Stadion Miejski w Bradze zbudowano właśnie na terenie nieczynnego kamieniołomu szarego granitu. Znajduje się on w północnej części miasta na jednym z najwyższych okolicznych wzgórz, a jednocześnie w pobliżu doliny rzeki Cavado. Stadion z otoczeniem stanowi część parku miejskiego.


foto: Stadion w Bradze, Christian Richters


Projekt i projektanci

Są projekty i budowy obok których trudno jest przejść obojętnie. Do takich z pewnością należy nowy stadion w Braga. Na dwóch wielkich dwuczłonowych trybunach może wygodnie zasiąść 30 tys. kibiców.


foto: Stadion w Bradze, Christian Richters

Odważny, lecz także piękny projekt wykonał ze swoim zespołem znany architekt portugalski Eduardo Souto de Moura, profesor architektury na uniwersytecie w Porto, także współpracujący z wydziałami architektury uniwersytetów w Genewie, Paryżu, Dublinie, Zurychu, Lozannie oraz w USA (Harvard University). Projekt jest oczywiście dziełem zbiorowym wielu specjalistów: konstruktorów (Rui Furtado i Carlos Quinaz z zespołem), geotechników, specjalistów od prac ziemnych, instalacji, bezpieczeństwa, wentylacji, dróg, lin i infrastruktury.


foto: Stadion w Bradze, Christian Richters

Przez cały rok trwały prace przygotowawcze. Trzeba było usunąć 1 milion m sześc. skały granitowej, by osiągnąć przewidziany kształt misy stadionu (przy budowie zatrudnionych było 561 robotników!). Wyzwaniem dla zespołu konstruktorów było zaprojektowanie dwóch trybun z żelbetu oraz zawieszonego na linach dachu. Przestrzeń bezpośrednio nad płytą stadionu nie została zadaszona ze względu na konieczność nasłonecznienia rosnącej na płycie trawy.


foto: Stadion w Bradze, Christian Richters

Pod murawą stadionu znajdują się parkingi, przejścia dla pieszych oraz pomieszczenia zaplecza technicznego. Płytę stadionu od trybun oddziela fosa. Dłuższa oś stadionu ma kierunek północ – południe. Władze miasta Braga zasugerowały budowę tylko dwóch trybun argumentując: „ w dzisiejszych czasach piłka nożna jest podobnym widowiskiem jak kino, teatr czy telewizja – wystarczą więc dwie trybuny”. Za jedną z bramek zainstalowany ma być jeszcze największy na świecie telebim o powierzchni 270 mkw.


foto: Stadion w Bradze, Christian Richters

Koszt inwestycji, przewidziany na początku wynosił 13 milionów euro, w rzeczywistości wyniósł 55 milionów euro.


foto: Stadion w Bradze, Christian Richters

Dzieło sztuki

Ernie Walker, przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Stadionów UEFA opisał Estadio Municipal de Braga (taka jest oficjalna nazwa stadionu) jako dzieło sztuki i wyczyn inżynierski. To jedno z najoryginalniejszych rozwiązań na świecie, interesujące dla wszystkich specjalistów...” „To klejnot a nie tylko stadion piłki nożnej” – powiedział Antonio Lasonjo, zachwycony projektem.

Henryk Walendowski

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-23
USD
S: 3,6932
K: 3,7678
CHF
S: 4,1691
K: 4,2533
EUR
S: 4,4872
K: 4,5778