Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Jak wybrać kamień na kominek?

Jak wybrać kamień na kominek?

Galeria kamienia.

Wybierając do zakładu kamieniarskiego aby wybrać kamień na kominek zobaczymy zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt spośród kilku tysięcy materiałów oferowanych przez firmy z całego świata. Do takiej wizyty warto się przygotować.

Granity, marmury, piaskowce – to najbardziej popularna oferta kamienia jaką znajdziemy u polskich kamieniarzy. Ten trójpodział niesłusznie pozwala nam zapomnieć o bogactwie takich skał jak wapienie, trawertyny, onyksy, łupki, bazalty, gnejsy i wielu innych. Wszystkie z nich posiadają swoje unikalne cechy pozwalające nam na dobranie na kominek najbardziej pasującego do rozwiązań stosowanych przez nas w naszym domu.


foto: Stonepanel Taco Negro, Cupamat

Niestety nie każdy z nich może być stosowany w dowolny sposób. Choć w przypadku kominka umiejscowionego wewnątrz nie musimy się przejmować tym, że niektóre kamienie w naszym klimacie są wrażliwe na warunki atmosferyczne, nie każdy z nich nadaje się na dowolny element budowy kominka. Dotyczy to przede wszystkim elementów narażonych na ścieranie i zabrudzenia, czyli przede wszystkim posadzki w otoczeniu paleniska, składu drewna czy obudowy otwartych palenisk. Jednak szeroki wybór i łatwość łączenia poszczególnych kamieni także z innymi materiałami powinny pozwolić nam uniknąć większych niedogodności.

Marmury

Od wieków w naszym kraju były synonimem przepychu. Marmurowe kominki rzeźbione z importowanych zazwyczaj z południa Europy materiałów (głównie z Włoch i Grecji ale także Austrii i Bałkanów) zdobią pałace od Szczecina po Przemyśl i od Wrocławia po Białystok. Większość obecnie sprowadzanych do Polski marmurów pochodzi z Włoch, Hiszpanii, Grecji, Turcji i Egiptu. Dominują wśród nich kolory jasne – białe, beżowe, różowe, żółte, rzadziej sprowadzane są marmury ciemniejsze – szare, brązowe. Jeżeli jednak ktoś zapragnie kominka w nietypowym materiale może nabyć takie marmury jak niebieski Azul Cielo, czy zielony Verde Malachite.Struktura ich powierzchni, która decyduje o ich wyglądzie, jest bardzo różna. Możemy spotkać marmury o niemal śnieżnobiałej, jednorodnej ale grubokrystalicznej powierzchni jak chiński Cristal White lub o niemal idealnie równolegle użylonej, o delikatnym ziarnie jak turecki Marmara White. Większość najbardziej znanych białych marmurów, jak legendarny marmur karraryjski w którym rzeźbili najwięksi twórcy Renesansu, jest poprzecinana siecią żył, często szarych. Struktura ich ułożenia i gęstość występowania wraz z barwą kamienia decydują o klasie materiału – te o najbardziej jasnej i jednolitej powierzchni będą zazwyczaj najdroższe.
Marmury jako skały krystaliczne są stosunkowo odporne na niszczenie. Doskonale nadają się do budowy komików. Ich niezbyt wysoka twardość powoduje, że można poddać je skomplikowanej obróbce rzeźbiarskiej i uzyskać najlepsze efekty estetyczne. Projektanci chętnie wykorzystują większe płyty marmurowe w formach płaskich. W przypadku marmurów o wyraźnym i równym użyleniu chętnie wykorzystuje się je w formie tzw. otwartej książki. Dwie płyty łączy się w taki sposób by powstał efekt lustrzanego odbicia. Taki sposób łączenia można powtarzać niemal w nieskończoność.

Onyksy

Coraz popularniejsze w Polsce, bardzo ozdobne, wielobarwne i drogie onyksy są w większości skałami bardzo podobnymi do marmurów. Swoją nazwę zawdzięczają znacznie twardszym kamieniom wykorzystywanym chętnie w jubilerstwie, a do których są po prostu podobne. To co je wyróżnia to przepuszczalność światła nawet w płytach o grubości kilku centymetrów i wyraźne użylenie. Z tych względów stosowane są zazwyczaj podświetlone od tyłu. Tego typu rozwiązanie stosowane jest również w obudowach kominkowych, zazwyczaj osuniętych na odległość od ściany. Płyty onyksów są często montowane tak jak marmury – w formie otwartej książki. Podświetlony onyks daje zazwyczaj ciepłe i niezbyt intensywne światło. Często występujące brązowe ubarwienie lub użylenie dodatkowo ogranicza przepuszczalność światła. Najbardziej popularnym w naszym kraju onyksem jest wydobywany w kilku krajach (m.in. Pakistanie, Iranie, Turcji i Egipcie) onyks zielony (Green Onyx), jednak w ofercie firm kamieniarskich są również onyksy w kolorach jasnych, różowych i brązowych (m.in. Honey Onyx). Choć niektóre zagraniczne firmy realizują zdobione klasyczne obudowy kominkowe wykonane z onyksów, do Polski kamień ten dociera zazwyczaj w płytach, a jego kruchość utrudnia obróbkę.

Kamieniem, który również przepuszcza światło jest alabaster. To wyjątkowo miękki materiał (możemy zarysować go nawet paznokciem) o jednolitej barwie, zazwyczaj białej lub kremowej, doskonale nadający się do tworzenia zdobionych obudów kominków.

Wapienie

„Czarny marmur” to w przyrodzie biały kruk. Znane w Polsce czarne, wzorzyste kamienie jak Nero Marquina, Nero Portoro czy podkrakowski Dębnik to w rzeczywistości polerowalne czarne wapienie. Podobnie rzecz ma się z popularnymi w naszym kraju kamieniami takimi jak beżowe Breccia Sarda, Botticino, Crema Marfil, Jura Gelb, brązowe Emperador i Fossil Brown, czerwony, „łaciaty” Rosso Verona czy marmurami kieleckimi – beżową Morawicą, brązowymi Bolechowicami czy czerwoną Zygmuntówką. Czym różnią się od prawdziwych marmurów? Przede wszystkim niekrystaliczną budową, która ma swoje wady i zalety. Niestety niektóre czarne wapienie wystawione na działanie światła słonecznego tracą kolor i bledną, wykonanych z nich kominków nie należy w takim wypadku stawiać w nasłonecznionym miejscu. Z drugiej strony niektóre wapienie nie mogą być polerowane, co jest najpopularniejszą formą obróbki kamienia. Jasne wapienie w rodzaju krajowego, kremowego Pińczaka mogą więc z powodzeniem zastąpić na kominku popularniejszy piaskowiec i nadać mu wyjątkowości. Wapień to także czasem niewielkie muzeum archeologiczne w domu – Jura Gelb czy Fossil Brown pełne są skamieniałości sprzed dziesiątek milionów lat. Fossil bywa zresztą obrabiany w taki sposób, by skamieliny tworzyły nową, przestrzenną fakturę kamienia.

Trawertyny

Rosnąca w ostatnich latach popularność tych kamieni powoduje, że w ofercie firm znajduje coraz więcej materiałów tego typu. Najpopularniejsze w Polsce trawertyny mają ciepłe kolory – beżowe, żółte, pomarańczowe lub rzadziej brązowe. Kamienie te mają dwie ważne cechy – wyraźne uwarstwienie i dużą porowatość. Pierwsza, chętnie wykorzystywana jest przez projektantów i architektów dla stworzenia powierzchni, które swoim równym, zazwyczaj poziomym wzorem kontrastować będą z jednolitymi materiałami stosowanymi wokół. Druga wpływa na trwałość oferowanego materiału. Cienkie płyty trawertynów są zazwyczaj szpachlowane lub żywicowane. W tym drugim przypadku kamień nie powinien być mocowany w miejscach, których będzie narażony na wysokie temperatury.

Wszystkie powyższe materiały łączy kilka wzajemnych cech. Ich niewysoka twardość, która pozwala tworzyć z nich z łatwością dowolne kompozycje, powoduje też, że łatwo je zarysować. Dzięki temu polerowana posadzka przed paleniskiem może po latach stać się matowa. Wszystkie łatwo też poplamić – powstałe z substancji organicznych reagują z kwasami i zasadami, choćby z sokiem z cytryny czy napojami – a powstałe plamy trudno jest usunąć.
Kamienie, które w wielu firmach występują jako marmury i są chętnie stosowane na kominkach – Forrest Brown (Rain Forrest) i Forrest Green – to w rzeczywistości serpentynity, które w odróżnieniu od marmurów są odporne na działanie większości substancji organicznych.

Piaskowce

Popularność tego kamienia wynika przede wszystkim z jego dużej dostępności. W naszym kraju wydobywany jest w województwach mazowieckim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i dolnośląskim w wielu wersjach kolorystycznych od prawie białych, przez szare i szarozielone, żółte po czerwone. Niewątpliwą zaletą piaskowców jest łatwość obróbki dlatego też często spotyka się obudowy kominkowe wykonane z kamienia łupanego czy obudowy rzeźbione. W firmach kamieniarskich można znaleźć też piaskowce hiszpańskie i indyjskie. Szczególnie te drugie, przede wszystkim Teak i Rainbow, są bardziej wzorzyste od piaskowców krajowych. Teak swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do drewna tekowego. Również mocno uwarstwione piaskowce hiszpańskie mogę być cięte w taki sposób, by imitować drewno. Wadą piaskowców może być łatwość z jaką osadza się na nich sadza (to samo dotyczy niepolerowanych wapieni czy trawertynów), jednak odpowiednia konserwacja powinna ułatwić utrzymanie kamienia.Ciekawą odmianą piaskowców są kwarcyty. Te wyjątkowo twarde kamienie charakteryzują się często bardzo atrakcyjnym wyglądem pozwalającym na dowolne ich stosowanie – obok niemal doskonale jednolitych kolorystycznie możemy znaleźć kamienie o zabarwieniu niebieskim ułożonym w formie fali (Azul Macaubas) czy powierzchni przypominającej skorupę żółwia (Tartaruga). Należą one jednak do grupy najdroższych na rynku.

Łupki

Jeden z najczęściej spotykanych kamieni, szczególnie w formie łupanki lub tzw. boniówki. Oferowany jest często w gotowych, prostych w montażu zestawach. To jednak nie gwarantuje, że wydobędziemy z łupku maksimum jego piękna. Kamień ten dostępny jest też w płytkach i całych płytach, głównie w kolorach szarych, czarnych, rdzawych i niebieskawych. Wiele rodzajów łupków charakteryzuje się metaliczną połyskliwością, a ich kolor zależy od padania światła. Z drugiej strony inne łupki, często o jednolitej barwie charakteryzują się wysoką matowością. Niektóre z nich wydają się wręcz pochłaniać światło. Łupliwość, która jest cechą charakterystyczną tych kamieni powoduje, że nie możliwe jest wykonanie w nich rzeźbionych elementów kominka.


foto: Stonepanel Multicolor, Cupamat

Granity

Podobnie jak w przypadku marmuru określenie granit ma w kamieniarstwie bardzo szerokie znaczenie – do jednego worka wrzucane są kamienie charakteryzują się przede wszystkim wysoką twardością. Wśród granitów znajdziemy skały charakteryzujące się połyskującą się powierzchnią (Matrix, Galaxy Black, Blue Pearl), o jednolitym lub bardzo nieregularnym wzorze, w pełnej gamie kolorystycznej (biały Bianco Cristal, żółte Amarello Gold, czerwona Vanga, zielony Bellegio, niebieski Azul Bahia, brązowy Balic Brown, czarna Impala) a także wielokolorowe. Niektóre z granitów zawierają w sobie atrakcyjnie wyglądające kryształy kamieni półszlachetnych, m.in. granatu (Meteorus) i labradoru (Volga Blue i inne labradoryty). Zazwyczaj oferowane są w wysokim (i trwałym) polerze, ale coraz częściej znaleźć możemy kamień o innej powierzchni – aksamitnie gładkiej, szorstkiej, surowej itp. Każda z nich nie tylko inaczej wygląda, ale także inaczej odbija światło. Najbardziej wzorzyste granity montuje się podobnie jak marmury i onyksy tak by uzyskać efekt otwartej książki. Granity można stosować zupełnie dowoli: mogą stanowić obudowę kominka, mogą być tylko jego okładziną, można nimi wyłożyć również posadzkę przed paleniskiem.

Do tej grupy można zaliczyć także takie kamienie jak bazalty i porfiry. Są one zazwyczaj jednolite kolorystycznie (bazalty są szare, zielone lub czarne, a porfiry często czerwone lub brązowe). Nie można ich polerować na wysoki połysk ale już zeszlifowane delikatnie połyskują. Montując je na kominku w formie łupanki można uzyskać inny kolorystycznie efekt niż w przypadku łupków lub piaskowców. Posadzki z nich wykonane są bardzo trwałe.

Gemsy i zdobione płytki kamienne

Dla najbardziej wymagających i najbogatszych klientów w ofercie niektórych firm znaleźć można tzw. gemsy, czyli sprasowane i zatopione w żywicy kamienie półszlachetne. Część z nich, wykonana z kryształów górskich czy agatów, podobnie jak onyksy przepuszcza światło słoneczne. Inne wykonane są m.in. ze skamieniałego drewna. Ze względu na bardzo wysoką cenę tych materiałów raczej nie stosuje się ich w innej formie niż płyt i płytek.

Nowością na zagranicznych rynkach, szczególnie włoskim, są ozdobne płytki z kamienia, które z powodzeniem można umieścić na obudowie kominka lub w jego otoczeniu. Wśród wzorów dominują głównie motywy kwiatowe i geometryczne, a atrakcyjny wygląd płytkom nadają światłocień i kontrasty kolorystyczne pomiędzy użytymi materiałami lub fakturami powierzchni.

Kamień naturalny ma z pewnością swoje wady – jest nieelastyczny więc trudno (choć to wcale nie jest niemożliwe) pokrywać nim obłe powierzchnie. Materiały robiące największe wrażenie na klientach często należą do najdroższych. Kamień wymaga konserwacji (najlepiej co kilka lat) i uwagi. Niektóre plamy – po smarach, żywicach a czasami zwykłej coca-coli – bardzo trudno jest usunąć. Odwdzięcza się on jednak użytkownikom swoją naturalnością – do jego pozyskania nie wycina się milionów hektarów lasów, nie jest produkowany w energochłonnym procesie, a czasami nie wymaga praktycznie żadnej obróbki technicznej. Zróżnicowanie kolorów, wzorów, faktur kamienia i sposobów jego wykorzystania pozwala na dowolne stosowanie tego materiału na kominkach i w ich najbliższym otoczeniu. Do każdego projektu można zastosować szeroką gamę materiałów pozwalającą na uzyskanie niepowtarzalnego wyglądu. Jednocześnie zastosowanie kamienia w żaden sposób nie ogranicza stosowania innych materiałów – stali, drewna, klinkieru czy betonu. Odważni mogą spróbować zastąpić kamieniem nawet kafle.

Szymon Paź

Czytaj także: Kamień i ogień - elegancja i temperamentZobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-07-10
USD
S: 3,9037
K: 3,9825
CHF
S: 4,1603
K: 4,2443
EUR
S: 4,4213
K: 4,5107