Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Zrównoważone kamieniarstwo

Zrównoważone kamieniarstwo


Opracowano wytyczne LEED dla przemysłu kamieniarskiego. Organizatorzy targów Marmomacc i Universytet w Trento przygotowali instrukcję dotyczącą stosowania kamienia w ekologicznym budownictwie.

Dokument w przystępny i praktyczny sposób ma wyjaśniać jak stosowanie materiałów kamiennych może przyczynić się do osiągnięcia pozytywnego wyniku certyfikacji Leed. Oznaczenie LEED jest certyfikacją budynków, a nie produktów – jej kryteria nie odnoszą się bezpośrednio do poszczególnych materiałów użytych w projekcie budowlanym.

Wprowadzony w Stanach Zjednoczonych w 1999 roku certyfikat LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) Green Building Rating System™) to system oceny i zbiór dobrych praktyk prowadzących do budowy domów przyjaznych środowisku oraz energooszczędnych.

Aby uzyskać certyfikat LEED, nowy lub istniejący budynek poddawany jest weryfikacji przez U.S. Green Building Council (Amerykańską Radę Zielonego Budownictwa). Komisja ocenia czy obiekt jest bezpieczny dla środowiska, racjonalnie wykorzystuje zasoby, optymalizuje zużycie wody i energii oraz minimalizuje ilości wytwarzanych odpadów. Ocenie podlega także proekologiczność wnętrza obiektu, innowacyjność i rozwiązania projektowe

Kamień jako materiał budowlany według bilansu ekologicznego wypada bardzo dobrze. Jest wydobywany, nie wymaga więc dużych nakładów energetycznych na jego wyprodukowanie, jak w większość innych materiałów budowlanych. Tereny poeksploatacyjne można zwrócić naturze jako powierzchnie zrekultywowane. Jest także łatwy do utylizacji, w 100 proc. może być z poddane recyclingowi w postaci tłucznia czy mączki kamiennej.

Pierwszą w Polsce certyfikację LEED uzyskał 18 stycznia 2010 budynek biurowo-produkcyjno-spedycyjny firmy BorgWarner Turbo Systems Poland.
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-24
USD
S: 3,6932
K: 3,7678
CHF
S: 4,1691
K: 4,2533
EUR
S: 4,4872
K: 4,5778