Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Czy granity chińskie są gorsze od innych?

Czy granity chińskie są gorsze od innych?

Porady ekspertów.

W żadnym przypadku. Nawet takiego pytania nie zada żaden geolog - petrograf (jeśli postawi, może to oznaczać, że jego dyplom jest co najmniej podejrzany). Nie powinien takiego pytania postawić także kamieniarz. Może je ostatecznie postawić ktoś, kto nie jest profesjonalistą w branży, na przykład okazjonalnym użytkownikiem. Często mówi się, że wyroby chińskie to na ogół masówka lub tandeta. Tę opinię przeniesiono bezpodstawnie na granity.

Bardzo prawdopodobnym źródłem plotki o „gorszych” granitach chińskich jest polskie środowisko kamieniarskie, handlujące polskimi granitami i w pewnym czasie zagrożone spadkiem sprzedaży z powodu masowego importu granitów chińskich.

Sam słyszałem od kogoś (który również słyszał od kogoś), że granity chińskie żółkną, rdzewieją, łuszczą się, wietrzeją i pękają. Oczywiście umieszczamy takie rewelacje w krainę baśni. Jeśli granit jest zwietrzały, to proces wietrzenia nie zachodzi tylko w Chinach lecz na całym świecie niezależnie od granic państwowych.

Reasumując: chińskie granity, sjenity, gabra, labradoryty, łupki, piaskowce, marmury, wapienie, trawertyny nie są gorsze od podobnych skał z innych krajów i części świata.

Henryk Walendowski
rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa

foto: Maciej Brzeski
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2018-09-26
USD
S: 3,6054
K: 3,6782
CHF
S: 3,7359
K: 3,8113
EUR
S: 4,2486
K: 4,3344

Ogłoszenia

2017-04-19
Radom
2017-04-19
cała Polska

Dodaj ogłoszenie 
Zapowiedzi Relacje

Targi

Targi Branży Kamieniarskiej STONE 2017

W dniach 22-25 listopada 2017 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędą się Targi STONE – kluczowe biznesowe spotkanie branży kamieniarskiej w Polsce. Przez cztery dni targi będą areną spotkań i rozmów o naturalnym kamieniu. Wystawcy zaprezentują najnowocześniejsze rozwiązania i trendy w obróbce kamienia naturalnego, która przykuwa uwagę rzemieślników, wizjonerów i architektów. Targi będą miejscem pokazów „na żywo” maszyn, narzędzi i akcesoriów pomagających wydobyć i okiełznać kamień. Obszerna arena prezentacji różnorodnego surowca z całego świata, spotkań, wystaw i szkoleń dla profesjonalistów.
Poznańskie Targi Branży Kamieniarskiej STONE adresowane są do wszystkich, dla których kamień jest podstawą lub częścią działalności – kamieniarzy i przedstawicieli branży budowlanej, architektów i projektantów. Infrastruktura Międzynarodowych Targów Poznańskich jest idealnie przystosowana do  prezentacji wielkogabarytowych materiałów i maszyn w ruchu.
Równolegle w tym samym czasie odbędą się Targi Branży Szklarskiej GLASS.

www.stone.mtp.pl