Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Czy granity chińskie są gorsze od innych?

Czy granity chińskie są gorsze od innych?

Porady ekspertów.

W żadnym przypadku. Nawet takiego pytania nie zada żaden geolog - petrograf (jeśli postawi, może to oznaczać, że jego dyplom jest co najmniej podejrzany). Nie powinien takiego pytania postawić także kamieniarz. Może je ostatecznie postawić ktoś, kto nie jest profesjonalistą w branży, na przykład okazjonalnym użytkownikiem. Często mówi się, że wyroby chińskie to na ogół masówka lub tandeta. Tę opinię przeniesiono bezpodstawnie na granity.

Bardzo prawdopodobnym źródłem plotki o „gorszych” granitach chińskich jest polskie środowisko kamieniarskie, handlujące polskimi granitami i w pewnym czasie zagrożone spadkiem sprzedaży z powodu masowego importu granitów chińskich.

Sam słyszałem od kogoś (który również słyszał od kogoś), że granity chińskie żółkną, rdzewieją, łuszczą się, wietrzeją i pękają. Oczywiście umieszczamy takie rewelacje w krainę baśni. Jeśli granit jest zwietrzały, to proces wietrzenia nie zachodzi tylko w Chinach lecz na całym świecie niezależnie od granic państwowych.

Reasumując: chińskie granity, sjenity, gabra, labradoryty, łupki, piaskowce, marmury, wapienie, trawertyny nie są gorsze od podobnych skał z innych krajów i części świata.

Henryk Walendowski
rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa

foto: Maciej Brzeski
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-18
USD
S: 3,7158
K: 3,7908
CHF
S: 4,1781
K: 4,2625
EUR
S: 4,4954
K: 4,5862