Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Projekt: Płytka

Projekt: Płytka

Odsłona konkursu „Projektowanie w kamieniu”.Projektant: Jarosław Kosek

Student IV roku Wydziału Form Przemysłowych i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 2003 roku jest uczniem Norberta Hansa, artysty-plastyka z Pabianic.

Osiągnięcia:
Nagroda III rzędu w konkursie „Kawa w twoim kształcie” Maxwell Mouse; nominacja do nagrody w XXVII konkursie im. Władysława Strzemińskiego; Top 10 w konkursie dla projektantów szkła artystycznego Bombay Sapphire Designer Glass Competition 2009; II etap konkursu „Terma design 2010”; udział w plenerze i wystawach II i III Otwartego Pleneru Malarskiego Artystów Województwa Łódzkiego; II miejsce w konkursie Rotring na projekt odtwarzacza mp3; wyróżnienie w konkursie dziennika „Metro” na projekt stojaka ulicznego na gazety.

Kamień znajduje coraz szersze zastosowanie w architekturze, projektowaniu wnętrz i w kreowaniu przestrzeni publicznej. W swoim projekcie spróbowałem zmierzyć się z zadaniem stworzenia produktu, który mógłby być użyty w wymienionych dziedzinach projektowania.

Projektując chciałem wykorzystać zalety kamienia jakimi są jego wytrzymałość, faktura, kolor i niepowtarzalność.

Płytę, która powstała można wykonać z kamienia różnego rodzaju, pozostawić fakturę ciętą lub wypolerować, zestawiać w różnych konfiguracjach. Prostota kształtu płytki, możliwość jej dowolnego powtarzania i skalowania sprawia, że opcje zastosowania są bardzo szerokie.

Dodatkowo płyty ustawione razem poddają się ciekawej grze światła, która sprawia że mamy przed sobą coraz to nowe obrazy.


Projekt realizuje: Euro Porfidi 

Germana Allegri, dyrektor handlowy firmy Euro Porfidi

„Nowy Kamieniarz”” Od kiedy Euro Porfidi współpracuje z architektami i projektantami w zakresie kształtowania swojej oferty i co daje firmie taka współpraca?

Germana Allegri: W 2009 r. wzięliśmy udział w projekcie Materiamente gdzie współpracowaliśmy z Diego Perusko i Davide Sartorim. Wcześniej mieliśmy sporadyczne kontakty z architektami przy realizacji jednorazowych projektów. Dzięki współpracy z Perusko i Sartorim z firmy, która tylko realizowała projekty staliśmy się ich współautorami. To pozwala nam na zupełnie inne zaprezentowanie swojej firmy.
Częstym problemem w kontaktach z architektami jest to, że nierzadko nie znają się oni na kamieniu, jego obróbce i na tym co można z niego wyciągnąć. Z drugiej strony kamieniarze mają często dość ograniczoną wyobraźnię i nie zawsze możliwe jest porozumienie pomiędzy obiema stronami. Natomiast w przypadku takiej współpracy, inaczej niż to się dzieje zazwyczaj, architekci pojawiają się na produkcji, poznają materiał, maszyny, ich ograniczenia i możliwości i dopiero w tym momencie pojawiają się nowe pomysły na to, co może zrobić firma.
Stworzenie kolekcji przez projektantów dało nam możliwość pojawienia się na targach wnętrzarskich w Mediolanie czy targach Abitare il Tempo w Weronie. Dzięki temu klienci, którzy są z nami od dawna zaczęli odbierać firmę jako taką, która wprowadza co roku nowości do swojej oferty na których sprzedaży mogą skorzystać. Z drugiej strony pojawiła się zupełnie nowa grupa klientów, którym nowa linia produktów gra na emocjach. Oni nie dostrzegają w nich tylko kamienia, ale sztukę.

Po współpracy ze znanymi projektantami Euro Porfidi zdecydowało się zrealizować projekt nieznanego, młodego studenta z Polski. Dlaczego?

Bo lubimy wyzwania! (śmiech) W momencie gdy firma wchodzi na drogę designu to nie ma znaczenia, czy projektuje dla niej znany architekt czy młody student. Co więcej, rzeczy stworzone przez studentów, którzy jeszcze nie są skażeni całą otoczką wielkiego świata architektury, to pomysły zazwyczaj świeże, innowacyjne, z polotem. Młodzi ludzie mają zupełnie inne spojrzenie na rzeczywistość, materiał i taka współpraca bardzo ciekawie wygląda.
To nie jest zresztą pierwszy projekt studencki zrealizowany przez nas. Inny, studenta Politechniki Mediolańskiej, miał swoją premierę na tegorocznych targach Marmomacc. Był to projekt blatu w porfirze, który powstał w ramach współpracy firm z regionu trydenckiego z mediolańską uczelnią. Pomysły, które tam się pojawiły, były genialnie proste.

Co najbardziej spodobało się państwu w projekcie, który zobaczymy po raz pierwszy na targach w Poznaniu?

Pierwsza rzecz jaka nas uderzyła, to że wpisuje się on w nasze trwające od dwóch lat próby nadania nowych wartości elewacjom. Chcemy, by kształtowanie materiału powodowało, że ściany z niego wykonane wzbudzać będą emocje. To znaleźliśmy w tym projekcie – pojedynczy moduł nadaje ścianie zupełnie nowy wyraz. Nie jest już ona płaska, nudna. Nagle wszystko ożywa. Patrząc na nią pod różnym kątem inaczej wpływa ona na widza. I tak niespodziewanie narodziła się pewna synergia pomiędzy tym, co staramy się robić a tym co zostało stworzone przez młodego człowieka.
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-08-05
USD
S: 3,7183
K: 3,7935
CHF
S: 4,0524
K: 4,1342
EUR
S: 4,3594
K: 4,4474