Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Czy istnieją w Polsce normy związane z nazewnictwem kamienia?

Czy istnieją w Polsce normy związane z nazewnictwem kamienia?

Porady ekspertów

Aby odpowiedzieć na to pytania należałoby rozwinąć, co pytający miał na myśli, używając określenia „nazewnictwo”. Przypuszczam, że chodziło mu o nazwy kamienia wynikające z jego składu mineralogicznego, sposobu powstania, czy też nazwy handlowe.

Jeśli chodzi o skład i pochodzenie, to jest norma PN-EN 12670 – Kamień naturalny – Terminologia. Norma ta została opracowana przez Normalizacyjny Komitet Problemowy nr 108 ds. kruszyw i kamienia budowlanego (obecnie Komitet Techniczny nr 108 ds. kruszyw i kamienia budowanego) i jest tłumaczeniem (bez jakichkolwiek zmian) normy europejskiej EN12670 przyjętej przez CEN w roku 2001 (Europejski Komitet Normalizacyjny).

Druga norma związana z nazewnictwem kamienia, to norma PN-EN 12440 Kamień naturalny Kryteria Mianownictwa. Norma ta, podobnie jak poprzednia jest oficjalnym tłumaczeniem normy EN 12440. Celem tej normy jest ujednolicenie kryteriów określania odmian kamienia naturalnego, utrzymaniem nazw tradycyjnych i wprowadzenie terminów związanych z charakterystyką petrograficzną – typową barwą i miejscem pochodzenia. Załącznik A do tej normy zawiera większość europejskich kamienia naturalnych, w tym polskich.

Normy te i inne związane z kamieniem są do nabycia w PKN, pod adresem www.pkn.pl

inż. Stanisław Sitarz
konsultant ZPBK, rzeczoznawca NOT i biegły sądowy w zakresie kamieniarstwa
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2018-09-26
USD
S: 3,6054
K: 3,6782
CHF
S: 3,7359
K: 3,8113
EUR
S: 4,2486
K: 4,3344

Ogłoszenia

2017-04-19
Radom
2017-04-19
cała Polska

Dodaj ogłoszenie 
Zapowiedzi Relacje

Targi

Targi Branży Kamieniarskiej STONE 2017

W dniach 22-25 listopada 2017 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędą się Targi STONE – kluczowe biznesowe spotkanie branży kamieniarskiej w Polsce. Przez cztery dni targi będą areną spotkań i rozmów o naturalnym kamieniu. Wystawcy zaprezentują najnowocześniejsze rozwiązania i trendy w obróbce kamienia naturalnego, która przykuwa uwagę rzemieślników, wizjonerów i architektów. Targi będą miejscem pokazów „na żywo” maszyn, narzędzi i akcesoriów pomagających wydobyć i okiełznać kamień. Obszerna arena prezentacji różnorodnego surowca z całego świata, spotkań, wystaw i szkoleń dla profesjonalistów.
Poznańskie Targi Branży Kamieniarskiej STONE adresowane są do wszystkich, dla których kamień jest podstawą lub częścią działalności – kamieniarzy i przedstawicieli branży budowlanej, architektów i projektantów. Infrastruktura Międzynarodowych Targów Poznańskich jest idealnie przystosowana do  prezentacji wielkogabarytowych materiałów i maszyn w ruchu.
Równolegle w tym samym czasie odbędą się Targi Branży Szklarskiej GLASS.

www.stone.mtp.pl