Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Czy istnieją w Polsce normy związane z nazewnictwem kamienia?

Czy istnieją w Polsce normy związane z nazewnictwem kamienia?

Porady ekspertów

Aby odpowiedzieć na to pytania należałoby rozwinąć, co pytający miał na myśli, używając określenia „nazewnictwo”. Przypuszczam, że chodziło mu o nazwy kamienia wynikające z jego składu mineralogicznego, sposobu powstania, czy też nazwy handlowe.

Jeśli chodzi o skład i pochodzenie, to jest norma PN-EN 12670 – Kamień naturalny – Terminologia. Norma ta została opracowana przez Normalizacyjny Komitet Problemowy nr 108 ds. kruszyw i kamienia budowlanego (obecnie Komitet Techniczny nr 108 ds. kruszyw i kamienia budowanego) i jest tłumaczeniem (bez jakichkolwiek zmian) normy europejskiej EN12670 przyjętej przez CEN w roku 2001 (Europejski Komitet Normalizacyjny).

Druga norma związana z nazewnictwem kamienia, to norma PN-EN 12440 Kamień naturalny Kryteria Mianownictwa. Norma ta, podobnie jak poprzednia jest oficjalnym tłumaczeniem normy EN 12440. Celem tej normy jest ujednolicenie kryteriów określania odmian kamienia naturalnego, utrzymaniem nazw tradycyjnych i wprowadzenie terminów związanych z charakterystyką petrograficzną – typową barwą i miejscem pochodzenia. Załącznik A do tej normy zawiera większość europejskich kamienia naturalnych, w tym polskich.

Normy te i inne związane z kamieniem są do nabycia w PKN, pod adresem www.pkn.pl

inż. Stanisław Sitarz
konsultant ZPBK, rzeczoznawca NOT i biegły sądowy w zakresie kamieniarstwa
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2017-05-25
USD
S: 3,7018
K: 3,7766
CHF
S: 3,7895
K: 3,8661
EUR
S: 4,1414
K: 4,2250

Kalendarium

Arena Design

W dniach 14 – 17 marca 2017 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się kolejna edycja Arena Design – jedynego w Polsce miejsca spotkań biznesowych producentów i projektantów, a także przestrzeń prezentacji najbardziej aktualnych osiągnięć w dziedzinie designu.

Zapowiedzi Relacje

Targi

Stone+tec

Stone+tec

Norymberga, Niemcy, 13-16 czerwca 2018 r.
Organizator: Nürnberg Messe,
www.stone-tec.com


(Sobota, 27 maja 2017, 18:00)