Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Jak uzyskać szorstkie faktury kamienia?

Jak uzyskać szorstkie faktury kamienia?

Obróbkę fakturalną prowadzi się zazwyczaj na wyrównanej powierzchni surowego elementu – najczęściej o fakturze narzędziowej.

Na drodze obróbki udarowej lub termicznej tworzy się cienką warstwę materiału o celowo nierównej, szorstkiej powierzchni szczególnie nadającej się na schody, podjazdy, chodniki i podobne strefy wymagające zabezpieczenia przed poślizgiem.

Groszkowanie

Podstawowymi narzędziami są groszkowniki. Na kwadratowej lub okrągłej powierzchni czołowej narzędzia rozmieszczone są ostrosłupowe ostrza o różnym zagęszczeniu odpowiadającym wymaganej dokładności obróbki. Tylna - najczęściej walcowa - część służy do mocowania narzędzia w uchwycie. Groszkownik wykonujący szybkie ruchy posuwisto-zwrotne (ruch główny) i dosuwany do obrabianej powierzchni powoduje punktowe wykruszenia materiału. Na liniach obróbczych stosowane są również groszkowniki tarczowe i głowice groszkujące. Groszkowaniu poddawane są najczęściej elementy granitowe i piaskowcowe.

Groszkowniki podczas pracy muszą być przesuwane wzdłuż i w poprzek obrabianej powierzchni, podobnie jak przy szlifowaniu. Groszkowniki mogą być prowadzone ręcznie, mocowane na wózkach przejezdnych lub na suportach mostowych linii groszkowania i/lub płomieniowania.

W dwóch pierwszych przypadkach o jakości uzyskanej faktury decyduje wyczucie pracownika, który dobiera groszkownik (kształt i ilość zębów), ustala siłę docisku i sposób przemieszczania narzędzia. Ręczne groszkowanie stosowane jest w przypadku produkcji jednostkowej, przy nadawaniu szorstkości uprzednio zabudowanym elementom kamiennym oraz w działalności rzemieślniczej.

W przypadku produkcji seryjnej stosowane są linie przelotowe budowane na znanych konstrukcjach typu mostowego. Typowy układ linii groszkowania i/lub płomieniowania składa się z załadowczego stołu rolkowego, napędzanego stołu rolkowego, suportu roboczego przejezdnego na moście obejmującym strefę roboczą oraz nienapędzanego stołu odbiorczego. Strefa robocza groszkowania lub płomieniowania najczęściej ukrywana jest pod szczelną pokrywą. Jest to zrozumiałe ze względu na hałas, zapylenie lub wysoką temperaturę towarzyszących obróbce.

Sposób przemieszczania narzędzia po powierzchni ustala się przez dobór szybkości ruchu płyty na przenośniku roboczym oraz szybkości suportu na moście. Na ogranicznikach skoku ustala się graniczne ustawienia narzędzi zabezpieczające przed wyjściem poza obrys płyty. W przypadku groszkowania dobiera się siłę docisku i częstotliwość udarów, przy płomieniowaniu ustala się geometrię ustawienia palnika, temperaturę płomienia i intensywność chłodzenia wodnego (od góry i od dołu).

Dla orientacji podaję podstawowe dane techniczne linii groszkowania/płomieniowania o szerokości 130 i 220 cm - firmy Marmomacchine Pellegrini:

Wydajność groszkowania marmur 2 cm 7 – 9 gr. >2cm. . . . . 8 – 11 m2/h
wapień 2 cm 6 – 8 gr. >2 cm. . . . . . . 7- 9 m2/h
granit 2 cm 6 – 7 gr. > 2cm. . . . . 7 – 9 m2/h
inne zawierające kwarc. . . . . . . . . . . . . . . . . . 25-35 m2/h
Zużycie mediów technologicznych
Moc zainstalowana 2,5 – 10 kW
Woda. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-15 l/min
Tlen. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0,5-0,8 Nm3/ m2
Propan. . . . . . . . . . . . . . . . . . 0,2-0,4 kg /m2
Sprężone pow. . . . . . . . . . . . . 1000 l/min

Oprócz seryjnego groszkowania powierzchni płaskich stosowane są specjalistyczne linie groszkowania elementów przestrzennych, jak krawężniki proste i łukowe, a nawet granitowych kul obecnie chętnie stosowanych w małej architekturze (a dawniej jako amunicja artyleryjska!).

Płomieniowanie

Plomieniowanie polega na traktowaniu powierzchni kamienia strumieniem gorącego powietrza. Do wytworzenia tego strumienia stosowane są palniki inżektorowe przeznaczone do spalania mieszanek tlenu i propanu, propanu-butanu lub gazu ziemnego. Optymalna temperatura płomienia mieści się w granicach od 1280 do 13500 C, która gwarantuje złuszczanie cienkiej, powierzchniowej warstwy granitu bez naruszenia jego rdzenia. Przy takiej temperaturze następuje rozszerzanie i pękanie ziaren kwarcu i krzemu na powierzchni elementu, które są usuwane ze strefy obróbki przez strumień spalin. Zastosowanie niższej temperatury powoduje nierównomierne pękanie i odspajanie płatów materiału, wyższa - przepalanie i pękanie materiału. W efekcie prawidłowego prowadzenia obróbki powstaje równa, lecz szorstka powierzchnia bardziej odporna na korozję wodną niż powierzchnia groszkowana (z powierzchniowymi pęknięciami powstałymi przy uderzeniach groszkownika o kamień). W wyniku piaskowania granitów i niektórych piaskowców płomieniowanie powoduje zmianę koloru powierzchni na ciemniejszy.

Wydajność płomieniowania granit 1 cm – 12-18 m2/h
granit 2 cm - 18-24 m2/h
granit >2 cm 20-30 m2/h
inne zawierające kwarc 25-35 m2/h

Stosowana jest szeroka gama instalacji i palników: od palników prowadzonych ręcznie do linii mechanicznego płomieniowania.

Piaskowanie

Piaskowanie polega na oddziaływaniu na powierzchnię elementu silnego strumienia piasku podawanego pod określonym ciśnieniem i pod określonym kątem. Pod wpływem tego strumienia następuje wybijanie drobnych ziaren z powierzchni elementu. Powstała w ten sposób faktura o równomiernie rozłożonych, nieznacznych zagłębieniach nosi nazwę piaskowanej.

Podstawowym mankamentem tej metody jest zapylenie (w przypadku prowadzenia procesu na sucho) lub zaklejanie błotem obrabianego elementu, oprzyrządowania i urządzenia w procesie mokrym. Wysiłek konstruktorów został skierowany na stworzenie hermetycznego obiegu zamkniętego piasku, z uzupełnianiem zużytego materiału ściernego.

Ciekawostką tej linii była możliwość stosowania metalowych szablonów nakładanych na obrabiane płyty przed piaskowaniem, których rysunek był na nie nanoszony w formie negatywowej podczas normalnego piaskowania.

Według danych firmowych piaskownica gwarantowała uzyskanie wydajności piaskowania granitów w wysokości 10-15 m2/h. Przy niższych wartościach posuwu materiału mogła obrabiać elementy o grubości od 5 mm.

Oprócz seryjnego piaskowania płyt piaskowanie jest często stosowane przy czyszczeniu uprzednio zabudowanych elementów lub postarzaniu elementów przeznaczonych do zabudowy w istniejących obiektach.

Istnieje wiele faktur nie ujętych w normie, a nanoszonych ręcznie lub mechanicznie na powierzchnie elementów. Bez względu na posiadany park maszynowy i oprzyrządowanie za ich pomocą można uzyskać ciekawe efekty światłocieniowe. Polscy kamieniarze pozostawili po sobie wiele realizacji z wykorzystaniem bogatej palety faktur o dźwięcznych staropolskich nazwach: łupana, rwana, krzesana, ciosana, szpicowana czy dłutowana.

Optyczna ocena jakości kamieniarskiego dzieła dokonywana jest najczęściej na podstawie oceny faktury jego powierzchni. I o tym należy pamiętać na wszystkich etapach realizacji: od projektu do montażu.

Wacław Chrząszczewski
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-23
USD
S: 3,6932
K: 3,7678
CHF
S: 4,1691
K: 4,2533
EUR
S: 4,4872
K: 4,5778