Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Odnowią wrocławski pręgierz

Odnowią wrocławski pręgierz

Blisko 17 tys. złotych kosztować będzie renowacja kamiennej kolumny na rynku.
Przez sześć tygodni wrocławski pręgierz zakryty będzie przez rusztowania. W tym czasie konserwatorzy zabytków oczyszczą jego powierzchnię, uzupełnią ubytki w kamieniu, a na koniec pokryją jego powierzchnię środkiem antygraffiti. Termin prac nie był wybrany przypadkowo - ze względu na wysoką liczbę turystów w okresie wakacyjnym prace nie mogły zostać wykonane wcześniej.

Kamienny pręgierz na największym wrocławskim placu targowym stanął w 1492 r.. Wykonano go w piaskowcach nadłabskich w stylu gotyckim. Bez uszczerbku przetrwał do czasu zajęcia Festung Breslau przez wojska Armii Czerwonej w maju 1945 r.. Wtedy to zniszczony został przez radziecki czołg. Jego ocalałe fragmenty, leżące na rynku do kwietnia 1947 r., zgromadzono na składowisku kamiennych detali architektonicznych przy Muzeum Architektury przy ulicy Bernardyńskiej. Rekonstrukcję pręgierza na podstawie rysunków wykonanych przez wrocławskich konserwatorów wykonano w 1984 r.

Za renowację odpowiedzialny jest Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

/zap/
foto.: Wikimedia CommonsZobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2018-07-21
USD
S: 3,6986
K: 3,7734
CHF
S: 3,6889
K: 3,7635
EUR
S: 4,2886
K: 4,3752

Ogłoszenia

2017-04-19
Radom
2017-04-19
cała Polska

Dodaj ogłoszenie 
Zapowiedzi Relacje

Targi

Targi Branży Kamieniarskiej STONE 2017

W dniach 22-25 listopada 2017 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędą się Targi STONE – kluczowe biznesowe spotkanie branży kamieniarskiej w Polsce. Przez cztery dni targi będą areną spotkań i rozmów o naturalnym kamieniu. Wystawcy zaprezentują najnowocześniejsze rozwiązania i trendy w obróbce kamienia naturalnego, która przykuwa uwagę rzemieślników, wizjonerów i architektów. Targi będą miejscem pokazów „na żywo” maszyn, narzędzi i akcesoriów pomagających wydobyć i okiełznać kamień. Obszerna arena prezentacji różnorodnego surowca z całego świata, spotkań, wystaw i szkoleń dla profesjonalistów.
Poznańskie Targi Branży Kamieniarskiej STONE adresowane są do wszystkich, dla których kamień jest podstawą lub częścią działalności – kamieniarzy i przedstawicieli branży budowlanej, architektów i projektantów. Infrastruktura Międzynarodowych Targów Poznańskich jest idealnie przystosowana do  prezentacji wielkogabarytowych materiałów i maszyn w ruchu.
Równolegle w tym samym czasie odbędą się Targi Branży Szklarskiej GLASS.

www.stone.mtp.pl