Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Odnowią wrocławski pręgierz

Odnowią wrocławski pręgierz

Blisko 17 tys. złotych kosztować będzie renowacja kamiennej kolumny na rynku.
Przez sześć tygodni wrocławski pręgierz zakryty będzie przez rusztowania. W tym czasie konserwatorzy zabytków oczyszczą jego powierzchnię, uzupełnią ubytki w kamieniu, a na koniec pokryją jego powierzchnię środkiem antygraffiti. Termin prac nie był wybrany przypadkowo - ze względu na wysoką liczbę turystów w okresie wakacyjnym prace nie mogły zostać wykonane wcześniej.

Kamienny pręgierz na największym wrocławskim placu targowym stanął w 1492 r.. Wykonano go w piaskowcach nadłabskich w stylu gotyckim. Bez uszczerbku przetrwał do czasu zajęcia Festung Breslau przez wojska Armii Czerwonej w maju 1945 r.. Wtedy to zniszczony został przez radziecki czołg. Jego ocalałe fragmenty, leżące na rynku do kwietnia 1947 r., zgromadzono na składowisku kamiennych detali architektonicznych przy Muzeum Architektury przy ulicy Bernardyńskiej. Rekonstrukcję pręgierza na podstawie rysunków wykonanych przez wrocławskich konserwatorów wykonano w 1984 r.

Za renowację odpowiedzialny jest Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

/zap/
foto.: Wikimedia CommonsZobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-02-22
USD
S: 3,9145
K: 3,9935
CHF
S: 3,9859
K: 4,0665
EUR
S: 4,2342
K: 4,3198