Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Pomnik zagłady w kamieniołomie?

Pomnik zagłady w kamieniołomie?

Ruszyła społeczna akcja zbierania podpisów.


Dyrekcja muzeum w Gross Rosen organizuje kampanię wsparcia dotacją projektu budowy pomnika w kamieniołomie. Jednym z jej elementów jest akcja zbierania podpisów pod petycją do ministerstw rozwoju regionalnego oraz kultury o przeniesienie projektu Kamienne Piekło z listy rezerwowej na listę podstawową. To, że pomnika na tej liście nie ma powoduje, że nie może ruszyć jego budowa. Pomnik ma powstać na terenie kamieniołomu, w którym pracowali więźniowie. Udokumentowano, że w obozie zginęło co najmniej 40 tys. więźniów różnej narodowości.

W maju zeszłego roku wsparcie projektu ze strony rządu zadeklarował obecny na uroczystości prezentacji koncepcji, wicepremier Grzegorz Schetyna.

Przedsięwzięcie Kamienne Piekło realizowane jest w Rogoźnicy koło Strzegomia na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Do końca roku ma zostać zakończony pierwszy etap projektu. Przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne.

W drugim etapie zagospodarowana zostanie przestrzeń poobozowego wyrobiska granitu architektoniczno-rzeźbiarską instalacją Mirosława Nizio. Architekt ten jest znany m.in. jako współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego i zwycięzca konkursu na projekt wrocławskiego Muzeum Współczesnego.

Dyrekcja muzeum na nadzieję, że inwestycja w kamieniołomie ma szansę przekształcić obiekt w unikatową placówkę muzealno-edukacyjną. Planowana jest wspólna promocja z innymi obiektami związanymi z tajemnicami II wojny światowej na Dolnym Śląsku, takimi jak choćby Zamek Książ czy Kompleks Riese w Górach Sowich. Według wstępnych szacunków realizacja przedsięwzięcia ma szansę przyciągnąć do Muzeum Gross-Rosen dodatkowo ok. 100 tys. zwiedzających. Koszt budowy pomnika to 30 mln zł.

Wszyscy, którzy chcą swoim głosem wesprzeć projekt Kamienne Piekło KL Gross-Rosen II mogą to zrobić bezpośrednio w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, w punkcie informacji turystycznej w Świdnicy lub na specjalnym formularzu elektronicznym na stronie www.gross-rosen.pl

wizualizacje: Nizio Design International, /ach/

Czytaj więcej: Rząd wesprze budowę Kamiennego Piekła
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-08-15
USD
S: 3,6726
K: 3,7468
CHF
S: 4,0401
K: 4,1217
EUR
S: 4,3542
K: 4,4422