Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Światło i kamień

Światło i kamień

Onyksy w aranżacji wnętrz.
Onyks dzięki właściwościom przepuszczania światła oraz oryginalnym wstążkowym lub krystalicznym rysunkom jest jednym z bardziej dekoracyjnych kamieni. Podświetlony odkrywa swoje wewnętrzne piękno stając się elegancką ozdobą salonów, pokoi dziennych i holi.

kamieniarstwo
foto: Lada wykonana z Onyksu Verde, Stone Connection

Onyksy idealnie nadają się na okładziny ścienne, przepierzenia, obudowy kominków, umywalki, elementy mebli, blaty czy stoliki. Wiele z nich ma swój unikatowy wzór, który pozwala na tworzenie zjawiskowych kompozycji. Duże bryły cięte są na cienkie płyty, a te odwracane do siebie licami, tworząc lustrzane odbicie siebie samych. Występują w barwach delikatnych i mocno nasyconych, od bieli, beży po brąz, fiolety i intensywne zielenie.

nagrobki
foto: Obudowa kominkowa, Onyks Tanzania. Stone Connection

Czasem nawet niewielki detal z tego dekoracyjnego kamienia nadaje wnętrzu niezwykłej aury. - Kamień, jako materiał naturalny doskonale komponuje się z metalem, szkłem, skórą lub drewnem – zapewnia Krzysztof Anuszkiewicz architekt-designer – Niepowtarzalny rysunek jego wypolerowanych lub chropowatych powierzchni nadaje wnętrzu zarówno nowoczesnemu jak i klasycznemu niebanalną estetykę i luksusowy charakter. Nie musimy zatem myśleć o kamiennej posadzce lub okładzinach na wszystkich ścianach naszego salonu. Czasem projektowana przez nas przestrzeń potrzebuje jedynie akcentu, który stworzy wyjątkową atmosferę i podkreśli wyrafinowanie naszego gustu.

blaty kuchenne
foto: Onyks Scotch w wiatrołapie, Stone Connection

W gemmologii pod nazwą onyks kryje się odmiana agatu. To cenny kamień półszlachetny znany już w starożytności. Charakteryzuje go pasmowa budowa z naprzemiennych białych i czarnych lamin o różnej miąższości.

nagrobki
foto: Stolik z onyksu, Stone Connection

Zupełnie innym rodzajem skały jest tzw. onyks marmurowy, zwany również onyksem kalcytowym lub egipskim. On także posiada pasiastą strukturę o różnych barwach poszczególnych lamin: białych, żółtych, różowych, czerwonych, zielonych, brunatnych i innych. Z onyksu marmurowego wytwarza się drobną galanterię kamienną, jak popularne figurki zwierząt przywożone z Turcji lub Egiptu.

kamieniarstwo
foto: Stolik z onyksu, Stone Connection

Nazwa onyks funkcjonuje także na rynku kamieni dekoracyjnych. Prof. Jacek Rajchel, geolog, tak je go opisuje „kryterium nadania skale takiej nazwy jest zdolność do przeświecania w cienkich – a nawet w płytach grubych do paru centymetrów, aczkolwiek należą tu także skały nieprzeświecające. W grupie tej znajdują się prawie wyłącznie opisane wyżej onyksy marmurowe zbudowane z drobno-, średnio- lub grubokrystalicznego węglanu wapnia, krystalizującego jako kalcyt w układzie trygonalnym, rzadziej aragonit w układzie rombowym. Jak większość kamieni dekoracyjnych posiadają przeważnie dwuczłonowe nazwy, a każda z nich ma cały zestaw nazw synonimicznych. Eksploatowane są w wielu krajach, najczęściej we Włoszech, a także w Turcji, Iranie, Pakistanie, Meksyku, Algierii, także w Polsce”.
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-07-10
USD
S: 3,9037
K: 3,9825
CHF
S: 4,1603
K: 4,2443
EUR
S: 4,4213
K: 4,5107