Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Trawertyny w aranżacji wnętrz

Trawertyny w aranżacji wnętrz

Wady i zalety trawertynów.
Gama produktów wykonywanych z trawertynu przez polskich kamieniarzy na potrzeby dekoracji wnętrz jest pełna. – Z trawertynu wykonujemy łazienki, posadzki, schody, , obramowania okienne, kolumny, ale także obudowy kominkowe – mówi Maciej Jagodziński. Według Ludosława Wenerskiego z łódzkiego Labradorytu największą popularnością cieszą się obudowy kominków, kolumny i elementy wystroju łazienek wykonane z trawertynów. Choć niektórzy kwestionują ten materiał jako niewłaściwy do zastosowania w łazienkach czy kuchniach, m.in. ze względu na jego porowatość, firmy wykonują także blaty kuchenne, umywalki czy okładziny ścienne prysznicowe. Tak szeroka gama produktów pozwala klientom na wykonanie w danym materiale więcej niż jednego elementu wystroju wnętrz, co pozytywnie wpływa na spójność całej koncepcji architektonicznej.

kamieniarstwo
foto: Umywalka z trawertynu Noce, Stone Connection

Największą bolączką kamieniarzy i użytkowników jest porowatość trawertynów. Kamień ten często wymaga poprawek – dodatkowego szpachlowania, polerowania. Paweł Bereza, wymienia też inne wady: – To materiał nieprzewidywalny. Kruchy i łamliwy. Konieczność utrzymania regularnego użylenia na montowanych powierzchniach powoduje powstawanie dużej ilości odpadu. Szpachlowanie przeciętych krawędzi nigdy nie jest zgodne z widokiem płaszczyzn. Inni nie są tak surowi w ocenach. – Z punktu widzenia kamieniarza zaletą trawertynu jest stosunkowa łatwość cięcia, klejenia i szlifowania. To miękki materiał, więc jego obróbka nie jest tak pracochłonna, jak np. granitu. Wadą jest natomiast jego porowatość i kruchość – mówi Maciej Jagodziński. Ludosław Wenerski wskazuje na jeszcze jeden problem, z jakim spotykają się przedsiębiorcy, a może on dotykać także klientów: – Kamieniarze niechętnie przechowują kamień w zamkniętych i ogrzewanych pomieszczeniach. W przypadku trawertynu warto pamiętać o właściwym jego składowaniu. To wszystko powoduje, że w magazynie nie ma większych partii tych materiałów.

nagrobki
foto: Wanna, trawertyn Navona Meandros, Stone Connection

Porowatość ma też znaczący wpływ na rodzaje obróbki powierzchni oferowanych materiałów. W ofercie zakładów znajdują się płyty surowe, szczotkowane, polerowane, żywicowane, szpachlowane. Użycie dwóch ostatnich ogranicza się praktycznie wyłącznie do wnętrz. By zapewnić możliwie najwyższą jakość żywicowania i szpachlowania, polscy kamieniarze chętnie zakupują materiał uszlachetniony w zakładach obróbki we Włoszech. O wiele prostsze wydaje się zaszpachlowanie płyty przy użyciu środków dostępnych u sprzedawców chemii kamieniarskiej. Niewybaczalnym błędem jest zaś stosowanie tańszej szpachli gipsowej, która łatwo się brudzi i chłonie wodę. Zresztą niewłaściwe dobranie środków do konserwacji kamienia, w szczególności niepochodzących od producentów chemii kamieniarskiej, może znacznie utrudnić utrzymanie każdego materiału, w szczególności skał węglanowych – marmurów, wapieni, dolomitów, onyksów i trawertynów – nieodpornych na kwasy i substancje oleiste. Sposób obróbki powierzchni może też wpływać na zastosowanie trawertynu jako materiału na posadzkę przed kominek – słabszej jakości żywica może ulegać topieniu pod wpływem bardzo wysokich temperatur, powierzchnia szczotkowana lub antykowana oraz wypełnienia szpachlą mogą łatwo ulegać pobrudzeniu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem wydaje się wykorzystanie w tym celu materiału szlifowanego.

Pewne niedogodności związane z utrzymaniem powierzchni kamienia nie powinny przysłaniać zalet tego materiału. Kamień to przede wszystkim materiał w pełni naturalny, a więc nieszkodliwy dla środowiska, ale także niepowtarzalny. Znalezienie dwóch identycznych płytek lub płyt z trawertynu jest zadaniem niewykonalnym.

blaty kuchenne
foto: Ściany – Trawertyn Classico żywica/poler,
podłoga – Emperador Dark (marmur), Stone Connection


Wyraźne poziome uwarstwienie trawertynu skłania wielu architektów do montowania go w taki sposób, by podkreślić jego charakter. Niewątpliwie taka forma lepiej sprawdza się w przypadku stosowania dużych płyt (można zakupić płyty o powierzchni 3 – 6 mkw.) lub większych płytek. Jeśli zdecydujemy się na kamień o powierzchni łupanej, użylenie nie będzie już tak widoczne, a kamień ze względu na swą kolorystykę przypominać będzie bardziej popularne piaskowce czy wapienie. - To kamień kolorystycznie dużo cieplejszy i bardziej pasujący do nowoczesnych koncepcji architektonicznych, niż spotykany u nas na każdym kroku granit – mówi Murat Altinoz. Wyraźne uwarstwienie, barwy w odcieniach czerwieni, beżu i brązu (najpopularniejsze trawertyny są jasne) , powodują, że elementy z trawertynu można niemal dowolnie łączyć z innymi materiałami budowlanymi – zarówno z usłojonym drewnem, jak i jednolitymi, ale ciemnymi: barwionym szkłem, metalem czy nawet betonem. Także z innym kamieniem – gabrami (czyli czarnymi granitami), marmurami i wapieniami czy łupkami. Jeśli zdecydujemy się na trawertyn nie cięty w poprzek uwarstwienia, doskonale łączyć się będzie także z materiałami bardziej wzorzystymi. W obu przypadkach każdy z materiałów można też potraktować jako dekor – w wielu zakładach kamieniarskich znaleźć można kamienne dekory mozaikowe, a te wykonane ze szkła, ceramiki, drewna czy metalu w sklepach z elementami wystroju wnętrz.

Kamień wciąż jest materiałem uznawanym za dość luksusowy i drogi. – Polacy bogacą się, a za tym idzie, wzrasta popyt na materiały uznawane za bardziej luksusowe, w tym trawertyn. Choć nie jest on szeroko znany w naszym społeczeństwie, powoli się to zmienia. Nigdy nie będzie to jednak materiał masowo stosowany, co jest jego dodatkową zaletą – staje się pożądany, poszukiwany, modny – mówi Paweł Granatowicz. Wśród szybko bogacących się Polaków trawertyn staje się więc znanym i cenionym materiałem wykończeniowym.

Szymon Paź
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-07-10
USD
S: 3,9037
K: 3,9825
CHF
S: 4,1603
K: 4,2443
EUR
S: 4,4213
K: 4,5107