Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Nowe odsłony kamienia

Nowe odsłony kamienia

Technologia, wsparta pomysłowością kamieniarzy pozwala uzyskać niemal niezliczoną ilość faktur kamienia o wyjątkowych wzorach.

Obróbka powierzchni nie jest żadną nowością. Powszechnie stosowane są różne jej rodzaje. Najbardziej typowe to płomieniowanie, piaskowanie, szczotkowanie, groszkowanie i antykowanie.

Nowością jest łączenie różnych sposobów obróbki powierzchni, co daje niemal nieograniczoną ilość uzyskiwanych faktur. Jeśli na jednej próbce danego materiału wykonamy promieniowanie a potem szczotkowanie, a na innej próbce tego samego materiału jako pierwsze wykonamy szczotkowanie a potem promieniowanie, to uzyskane powierzchnie będą różne. A przecież można przeprowadzić trzy czy cztery procesy. Ilość kombinacji jest ogromna.

Jedną ze znanych i popularnych metod łączenia obróbek jest satynowanie, gdzie powierzchnię szlifowaną poddaje się płomieniowaniu, a następnie szczotkuje.

Forrest Brown szczotkowany i piaskowany

Matrix

Faktura "piłowana"

Ręczna obróbka powierzchni - Chiny

Jeden materiał - trzy obróbki

Faktury 3D - Litos Design


We Włoszech popularne jest tzw. Sablino (w kolejności: szlifowane, piaskowane i szczotkowane). Inna popularna we Włoszech obróbka to Wersailles. Stosuje się ją do płytek modularnych. Powierzchnia płytki jest szlifowana i szczotkowana dodatkowo nacinane i wykruszane są krawędzie płytki.

Z ciekawych powierzchni można jeszcze wspomnieć o Vieux Manoir – obróbka „zamkowa” gdzie kamień jest szlifowany, frezowany i szczotkowany. Postarzane są również krawędzie. Uzyskiwany efekt jest rustykalny, ale inny niż przy antykowaniu.

Pojawiły się także nowe metody obróbki powierzchni: laserowanie i nacinanie piłą (faktura piłowana). Laserowanie przypomina nieco płomieniowanie, ale nie powoduje przebarwień wynikających z działania wysokiej temperatury. Faktury piłowane niosą praktycznie nieograniczone możliwości. Zwykle realizowane są na głębokość rzędu milimetra. Piłowanie powierzchni otwiera drogę do eksperymentów. Można nacinać regularnie i nieregularnie w różnych odstępach.

Łączenie różnych rodzajów obróbki powierzchni pozwala prezentować jeden materiał w kilkudziesięciu odmianach, a to ogromna oferta dla klienta. Zaletą może być wykorzystywanie we wnętrzu tego samego kamienia w różnych fakturach, dzięki czemu uzyskuje się kolorystykę w określonej tonacji, ale wyraźnie złożoną z różnych elementów.

Dariusz Wawrzynkiewicz

Tekst jest fragmentem prezentacji „Nowe trendy designu kamienia naturalnego w architekturze”, która została przedstawiona podczas konferencji naukowej „Kamień w budownictwie w trakcie trwania targów kamieniarskich Interkamień, zorganizowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny i Targi Kielce.Tagi:

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-06-01
USD
S: 3,9559
K: 4,0359
CHF
S: 4,1075
K: 4,1905
EUR
S: 4,3990
K: 4,4878