Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Hindusi nagrodzili po raz pierwszy

Hindusi nagrodzili po raz pierwszy

All India Stone Architectural Award to nowa nagroda promująca użycie kamienia w architekturze.

Organizatorem konkursu jest Centre for Development of Stones, stowarzyszenie typu non profit zajmujące się promocją, rozwojem i wsparciem indyjskiej branży kamieniarskiej. W pierwszej edycji wzięło udział 29 pracowni architektonicznych i projektowych. Nagrody przyznawano w trzech kategoriach: wystrój wnętrz, wystrój zewnętrzny i architektura krajobrazu.

Nagrodę w kategorii wystroju zewnętrznego zdobył Jayant Dharap (Forethought Design) za Mur o 340 cieniach – ogrodzenie w jednej z dzielnic mieszkaniowych w mieście Pune w zachodnich Indiach. Mur skomponowany został z 340 pionowych paneli kamiennych, zwanych przez autora żebrami. Cięte w powtarzalny, rytmiczny sposób płyty tworzą trójwymiarowy rysunek, którego kształt zmienia się w zależności od pozycji słońca na niebie i miejsca, w którym stoi obserwator. Wszystkie panele mają szerokość 28 cm i grubość 3 cm. Wykonano je w białym marmurze Makrana Adanga.

Mur o 340 cieniach - nagroda w kategorii wystroju zewnętrznego

Mur zbudowano z 340 pionowych paneli kamiennych

Marmurowe płyty tworzą trójwymiarowy rysunek

Panele kamienne wykonano w białym marmurze Makrana Adanga

Nagrody w kategorii wnętrza

Sklepowe półki wykonano w piaskowcu Teak

Zbiornik systemu irygacyjnego Birkha Bawari

Do budowy użyto m.in. lokalnego wapienia Red Jodhpur

System składa się z 14 basenów wyodrębnionych ażurowymi konstrukcjami z kamienia


Ciekawy sposób na wykorzystanie dużych slabów zaproponował laureat nagrody w kategorii wnętrza – Guarav Bhatnagar. Płyty wielkości 90 x 180 cm zamontowano pionowo w sklepie firmy Anokhi w Jaipur w północno-zachodnich Indiach. Ich grubość – 5 cm – pozwala na mocowanie do nich wieszaków i półek na ubrania. Wykorzystany materiał – piaskowiec Teak – wygląda podobnie do drewna tekowego. Wolno stojące płyty oparte są na postumentach z tego samego materiału. Płyty stojące przy ścianach służą jako oparcie dla drewnianych półek. Posadzkę pokryto dużymi płytkami z wapienia Rainbow. Największym wyzwaniem przy instalacji było zabezpieczenie narożników ciężkich płyt przed ukruszeniem lub złamaniem.

Połączenie tradycji i nowoczesności w projektowaniu zostało nagrodzone w przypadku zbiornika systemu irygacyjnego Birkha Bawari w pobliżu miasta Jodhpur w Radżasthanie. Architekt Anu Mridul do budowy cysterny użył m.in. lokalnego wapienia Red Jodhpur (znanego też jako Chittar Stone). Nawiązujący formą do lokalnej architektury zbiornik ma łączną długość przekraczającą 235 m. Składa się z 14 basenów wyodrębnionych ażurowymi konstrukcjami z kamienia, wyglądającymi jakby zrobione były z drewna. Ściany cysterny, szerokiej na około 9 m, mają wysokość 18 metrów. Zbiornik może pomieścić około 150 mln litrów wody. Uznanie jury wzbudziło też otoczenie zbiornika, które nadało mu ponadczasowy, niecodzienny charakter.

Peter Becker
Foto: CDOS
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-10-27
USD
S: 3,8362
K: 3,9136
CHF
S: 4,2280
K: 4,3134
EUR
S: 4,5318
K: 4,6234