Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Blaty kuchenne, podłogi, parapety w zgodzie z naturą, czyli kamień we wnętrzach

Blaty kuchenne, podłogi, parapety w zgodzie z naturą, czyli kamień we wnętrzach

Kamień zastosowany we wnętrzu jest doskonałym elementem łączącym wszystkie pomieszczenia. Niczym motyw przewodni może pojawiać się w całym domu.

Na przykład ten sam kamień możemy zobaczyć najpierw jako trwałą posadzkę w holu wejściowym, później na blacie w kuchni i blatach pod umywalkami czy obudowie wanny w łazience, przy kominku, na blacie stołu, ławy lub barku, na okładzinie schodów wiodących na piętro, a na końcu jako parapety w sypialni. W tej kwestii możliwości są wręcz nieograniczone. Wszystko zależy od twórczej inwencji projektanta (architekta, dekoratora) oraz wymagań inwestora. Należy tylko pamiętać, że oprócz niewątpliwej funkcji dekoracyjnej kamień w pomieszczeniach musi pełnić także funkcje użytkowe.

We wnętrzach stosuje się przede wszystkim kamień o fakturach równych i gładkich, czyli polerowany i szlifowany. Powierzchnie szorstkie nie są zalecane ze względu na niewygody użytkowe. Spośród nierównych faktur szerokie zastosowanie znajdują jedynie naturalne powierzchnie rozmaitych łupków. Mimo nierówności są one dość gładkie, nie kaleczą, nie zaciągają nawet delikatnej odzieży i łatwo je utrzymać w czystości. Natomiast co do rodzaju stosowanych wewnątrz kamieni nic nie jest zabronione. Znajdą tu zastosowanie i będą cieszyć użytkowników zarówno bardzo miękkie alabastry czy wapienie, jak i bardzo twarde łupki lub granity.

Blaty kuchenne

Kuchnia to miejsce, gdzie kamień zastosowany na blaty szafek poddawany jest bardzo różnorodnym czynnikom zewnętrznym. To jest miejsce, gdzie wbrew pozorom kamień jest bardzo intensywnie eksploatowany i musi być odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie różnych kolorowych płynów, zasad i kwasów, tłuszczów, temperatur etc. Rolą wykonawcy takich blatów jest uzmysłowić zamawiającemu (inwestorowi – przyszłemu użytkownikowi), że są to blaty robocze i na ich przyszły wygląd będzie miał wpływ rozlany gorący, czerwony barszczyk, pryskający z patelni tłuszcz, wyciśnięty sok z cytryny, kropla octu, coca-cola, a nawet zwykła woda gazowana; może być zabrudzony przez keczup, musztardę lub majonez; że po tym blacie przesuwane będą garnki, na nim krojony będzie chleb, ser czy warzywa, będzie zagniatane ciasto na pizzę itp., itd. Na to wszystko blaty kuchenne muszą być odporne, jeśli mają w przyszłości zawsze wyglądać estetycznie i cieszyć oko nie tylko domowników, ale również odwiedzających ich gości. Z tych też względów do stosowania jako blaty kuchenne należy wykluczyć wszystkie skały wapienne, marmury, trawertyny i alabastry. Owszem, zawsze może znaleźć się klientka, która wysłuchawszy wszystkich za i przeciw do zastosowania w kuchni prezentowanych jej próbek kamieni, powie: „Czy pan myśli, że ja mam zamiar gotować w tej kuchni? Ona ma tylko ślicznie wyglądać! My jemy poza domem lub przywożą nam jedzenie z restauracji”. Żadne argumenty nie mają wtedy znaczenia. Wypada zrealizować zamówienie tak, jak sobie zażyczy. Jednak w swojej długiej karierze zawodowej tylko dwa razy spotkałem się z taką postawą klientów, do reszty zawsze przemawiały rzeczowe argumenty i wybierali kamień na blaty z grupy polecanej, a więc granity i niektóre gnejsy.

Można spytać: a chemia, różne preparaty zabezpieczające i utwardzające powierzchnie kamieni? Przecież mają nawet atesty PZH. Owszem, ale czy widział ktoś preparat chemiczny do kamienia, który miałby atest na bezpośredni kontakt z żywnością? To nie jest to samo, co powszechne atesty PZH wydawane przez Zakład Higieny Komunalnej – tu numer atestu zaczyna się od HK… Atest, o którym mówimy, wydawany jest przez Zakład Badania Żywności i Przedmiotów Użytku, a jego numer zaczyna się od HŻ… Tak więc jedynym preparatem, jaki można stosować w celu zabezpieczenia i późniejszej konserwacji naturalnego kamienia użytego na blaty kuchenne, jest wosk pszczeli. Świetnie się spisuje przy młodszych, luźniejszych granitach i gnejsach.
Dobrze wykonane kuchenne blaty kamienne to takie, gdzie miejsca ich łączenia są praktycznie niewidoczne. Ideałem byłoby robić je z jednego kawałka, ale z wielu względów, głównie transportowych i montażowych, jest to niemożliwe.
Takich problemów eksploatacyjnych, a także montażowych nie musimy obawiać się, wykonując blaty pod umywalki, obudowę wanny czy okładzinę ścian kabiny prysznicowej. Jedynie ze względów estetycznych (widać każdą wyschniętą kroplę wody) sugerowałbym ostrożne stosowanie czarnych granitów i marmurów. W celu poprawienia funkcji użytkowych zastosowanych w łazienkach kamieni mamy szereg preparatów chemicznych impregnujących kamień i ułatwiających jego czyszczenie. Do łazienek nadaje się każdy rodzaj kamienia.

Poświetlanie
Ciekawe efekty daje wykorzystany w dekoracjach wnętrz alabaster kalcytowy (alabaster gipsowy jest za miękki – można zarysować go paznokciem) lub marmur onyksowy. Ponieważ alabaster jest kamieniem prześwitującym, to piękne efekty uzyskuje się, podświetlając płyty od tyłu. Wykorzystuje się go na okładziny lad recepcyjnych, różnego rodzaju blatów (nie kuchennych!), a nawet na świecące sufity. W tym ostatnim przypadku cienkie płyty klei się do tafli szklanych i dopiero wtedy osadza w konstrukcji podwieszonego sufitu.

Kominki

Nieodzownym elementem współczesnych domów, a często także dużych mieszkań są kominki. Często są to bardzo indywidualne, niepowtarzalne, architektoniczne dzieła sztuki. Aktualnie zdecydowana większość to tzw. kominki z wkładem kominkowym zamykanym szklanymi drzwiczkami – nie ma wtedy problemu z utrzymaniem odpowiedniego, wymuszonego ciągu kominowego, więc dobrze i bezpiecznie się w nich pali. Konstruowane są najczęściej w taki sposób, że obudowy kamienne nie są narażone na działanie wysokich temperatur. Inaczej to wygląda przy kominkach tradycyjnych. W nich elementy kamienne zamontowane bezpośrednio po bokach, a szczególnie nad paleniskiem mogą nagrzewać się do temperatury nawet kilkuset stopni. Wtedy wybór kamienia jest bardzo istotny. Dobrze znoszą tak duże różnice temperatur granity, większość gnejsów i marmurów, jednorodne wapienie i piaskowce. Nieprzewidywalne, a więc mogące pękać są łupki, brekcje oraz niejednorodne wapienie i z wyraźnym uwarstwieniem sedymentacyjnym. Należy również pamiętać, że pod wpływem wysokiej temperatury niektóre kamienie mogą zmieniać barwę, np. piaskowiec Długopole.

Stoły

Ponieważ slaby kamienne mogą mieć nawet 340 cm długości i 180 cm szerokości, są idealnym materiałem do wykonania eleganckiego i niepowtarzalnego blatu stołu konferencyjnego. Wystarczy nadać odpowiedni kształt, wyprofilować boki i ułożyć na przygotowanej wcześniej konstrukcji np. ze stali nierdzewnej. Taki stół robi wrażenie, nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i bardzo trudno go przesunąć.

Parapety

Chyba najpopularniejszym elementem wnętrza wykonywanym z kamienia są parapety. W tym przypadku, równie jak w łazienkach, można stosować dowolny kamień: marmur, wapień, trawertyn, granit, gnejs, piaskowiec itp. Ponieważ parapety najczęściej układane są na zaprawie, więc bardzo starannie należy dobierać zaprawę do rodzaju i koloru zastosowanego kamienia. Należy pamiętać, że większość skał jest na tyle porowata, że występuje w nich podciąganie kapilarne cieczy. Trzycentymetrowa grubość parapetu nie stanowi żadnej bariery, aby woda z zaprawy wraz z rozpuszczonymi w niej chemicznymi domieszkami przetransportowana została na powierzchnię parapetu. Powstałe w ten sposób plamy na pewno spowodują irytację i słuszne oburzenie inwestora. Oprócz właściwie dobieranych klejów czy zapraw wskazane jest zaimpregnowanie dolnej powierzchni parapetu odpowiednim preparatem hydrofobizującym i zwiększającym przyczepność zaprawy.

Najczęściej są to gotowe preparaty gruntujące przeznaczone do podłoży chłonnych. Zawsze, przed użyciem, należy przeprowadzić próbę na konkretnie stosowanej partii kamienia – czy aby nic nieprzewidzianego nie dzieje się z kamieniem po zastosowaniu tego preparatu. Ta zasada obowiązuje zawsze, jeśli stosujemy do kamienia jakąkolwiek chemię. Nie można przyjmować za pewnik, że jeśli rok temu stosowaliśmy ten preparat, tego samego producenta, na tym samym kamieniu (np. Biała Marianna), to dzisiaj również nam się powiedzie. Dzisiaj ten kamień pochodzi już z innego miejsca w złożu, więc mogą występować w nim minerały, których rok temu nie było i również skład chemiczny dzisiejszego preparatu może być nieco inny niż przed rokiem. Skutkiem tych zmian może być nieprzewidziana reakcja chemiczna w kamieniu, która spowoduje pojawienie się na kamieniu plam niemożliwych do usunięcia.

Marmurowa obudowa wanny

Dobrze wykonane kuchenne blaty kamienne to takie, gdzie miejsca ich łączenia są praktycznie niewidoczne.

Ze względów estetycznych (wyschnięte krople wody są widoczne) sugeruje się ostrożność w stosowaniu w łazienkach czarnych granitów i marmurów.

Granitowa okładzina kabiny prysznicowej.

Podświetlone sufity alabastrowe.

Podświetlona ściana lady recepcyjnej z alabastru.


Schody

Przy omawianiu zastosowania kamienia w architekturze wnętrz nie można pominąć schodów. Tu wykorzystanie kamienia, jako warstwy wykończeniowej, okładzinowej, jest bardzo powszechne. Do wykończenia schodów wewnątrz domów i mieszkań nadaje się każdy rodzaj kamienia i każda faktura jego powierzchni. Inaczej to wygląda w obiektach użyteczności publicznej; tu należy zastosowany rodzaj kamienia uzależnić od natężenia ruchu, a fakturę dostosować do wymogów bhp.

Zanim przejdziemy do okładzin schodów wewnętrznych, wypada krótko zatrzymać się również przy schodach zewnętrznych prowadzących do domu.
Stopnice schodów zewnętrznych, w odróżnieniu od wewnętrznych, powinny mieć (podobnie jak posadzki) zachowane spadki rzędu 1-2 proc. w kierunku krawędzi stopni.

Przyjmuje się powszechnie, że na schody zewnętrzne bezpieczne są faktury chropowate: groszkowana, płomieniowana, piaskowana, łupana, grotowana, ciosana, krzesana itp. Natomiast prawda jest taka, że żadna faktura nie gwarantuje bezpieczeństwa, gdy spadnie śnieg.

Idealnym rozwiązaniem, zapewniającym bezpieczeństwo użytkowników schodów a także posadzek zewnętrznych w okresie zimowym, są okładziny podgrzewane elektrycznie. Kable grzejne najczęściej instalowane bywają w budynkach mieszkalnych jako ogrzewanie podłogowe. Gdy jednak umieścimy je na zewnątrz, pod kamiennymi płytami, będą one skutecznie topić śnieg i lód w miejscach, które powinny być w zimie suche i bezpieczne. Wszyscy znamy takie sytuacje: dotkliwe i bolesne upadki na oblodzonych schodach i chodnikach, a także kosztowne uszkodzenia karoserii samochodów na oblodzonych zjazdach do garaży. Lód i śnieg mogą bardzo szybko zamienić schody, chodniki, zjazdy do garaży oraz wiele innych podobnych miejsc w niebezpieczne lodowiska.

Systemy przeciwoblodzeniowe składają się z kabli grzejnych, termoregulatorów oraz zestawu czujników wilgoci i temperatury. Kable grzejne mogą być instalowane w warstwie piasku pod typowymi nawierzchniami, takimi jak kostka czy płyty chodnikowe lub bezpośrednio w zaprawie montażowej pod płytami kamiennymi okładziny schodów. Dzięki temu mogą one pracować bezawaryjnie przez długie lata. Systemy te są w pełni zautomatyzowane, a instalacja grzewcza całkowicie bezpieczna (nawet przy dużej wilgotności nie powoduje żadnych dodatkowych zagrożeń dla pieszych ani dla kierowców). Na powierzchni, pod którą istnieje system grzejny, nie występuje oblodzenie i nie zalega śnieg, nie wymaga więc ona rozmrażania za pomocą mieszanek zawierających sól ani ręcznego odśnieżania.

Eliminuje się tym samym ewentualne uszkodzenia nawierzchni przez zamarzającą wodę oraz używanie twardych, ręcznych narzędzi. Na podstawie bieżących pomiarów temperatury i wilgotności system sam określa, czy istnieje konieczność rozmrażania danej powierzchni, po czym – w razie konieczności – włącza się samoczynnie. Oznacza to, że na przykład w mroźne, lecz suche dni system nie będzie pracować, natomiast gdy czujniki zarejestrują wilgoć na ochranianej powierzchni, a temperatury powietrza i gruntu zaczną zbliżać się do zera, wówczas instalacja grzewcza zostanie uruchomiona.

System przeciwoblodzeniowy pod powierzchnią schodów skutecznie likwiduje śliskość i zmniejsza ryzyko niebezpiecznych wypadków. Kable grzejne montuje się w formie pętli umieszczanych wzdłuż stopni. Instalację grzewczą układa się w warstwie suchej zaprawy, bezpośrednio pod powierzchnią kamiennych płyt. Dla przykładu: 12 stopni, każdy o szerokości 32 cm i długości 100 cm, może efektywnie chronić jeden kabel grzejny o mocy 935 W i długości 52 m. Odstęp między sąsiednimi żyłami kabla wyniesie w takim przypadku ok. 8 cm, a zastosowana moc grzewcza na 1 mkw. równa się 240 W.

Okładzina kamienna schodów składa się z następujących elementów:
• Stopnica – element poziomy, grubości nie mniejszej niż 3 cm, na którym stają stopy;
• Podstopnica – element pionowy, prostopadły do stopnicy przy jej długim boku;
• Cokolik schodowy – przyścienny element wykończenia okładziny kamiennej schodów; krawędzie cokolika są zawsze równoległe do płaszczyzn stopnicy i podstopnicy;
• Wanga – przyścienny element wykończenia okładziny schodów, są to najczęściej elementy pięcioboczne (mogą być też trapezowe), linia wang jest zawsze równoległa do płaszczyzny pochylenia biegu schodowego;
• Policzek – wykończenie swobodnego boku biegu schodowego, może być w kształcie wang lub cokolika, zawsze poniżej stopnic i za podstopnicami.

Schody wewnętrzne

W schodach wewnętrznych, zwłaszcza w domach, nie ma potrzeby stosowania różnego rodzaju zabezpieczeń antypoślizgowych. Wykonanie schodów z kamienia w fakturze polerowanej w obiektach użyteczności publicznej powoduje konieczność zastosowania zabezpieczenia przed ewentualnym poślizgiem stopy przy wchodzeniu lub schodzeniu. Do takich zabezpieczeń zaliczamy np. różnokolorowe, chropowate taśmy samoprzylepne, wykonane z odpowiednio uszlachetnionej gumy profile antypoślizgowe, wmontowane w stopnice profile mosiężne, stalowe lub aluminiowe czy choćby tylko wykonane w stopnicy nacięcia.

Na temat schodów kamiennych, czy to okładzinowych, czy monolitycznych, można rozwodzić się jeszcze długo i na pewno jest to temat na odrębny artykuł. Na koniec dodam tylko, że to właśnie kamieniarze, czy monterzy okładzin kamiennych, muszą zawsze wyprowadzić właściwe wymiary schodów, ujednolicić wysokości i głębokości stopni. W swojej długoletniej praktyce nie zetknąłem się nigdy z poprawnie wykonanymi konstrukcjami schodów uwzględniającymi późniejsze obłożenie ich kamieniem. Toteż praca przy okładzinach kamiennych schodów zawsze rozpoczyna się od ich prawidłowego rozmierzenia. Dopiero wtedy można przygotować odpowiednie elementy kamienne stopnic i podstopnic oraz cokolików lub wang.

Sławomir Mazurek
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-17
USD
S: 3,7115
K: 3,7865
CHF
S: 4,1713
K: 4,2555
EUR
S: 4,4973
K: 4,5881