Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Posadzki na wysokości zadania

Posadzki na wysokości zadania

Coraz częściej wizje projektantów i inwestorów stwarzają spore problemy w realizacji. Czasem nie bardzo wiadomo, co z nimi zrobić. Jednym z kłopotliwych pomysłów są podłogi podniesione, czyli układane w dystansie od podłoża.

Czemu może służyć takie podniesienie? Typowe zastosowania to wykonywanie posadzek na tarasach dachowych, balkonach, fontannach, odkrytych basenach, ciągach komunikacyjnych na zewnątrz budynków oraz w przemyśle - wszędzie tam, gdzie jest mokre lub agresywne chemicznie środowisko. Podstawą jest założenie, że woda, która pojawia się na posadzce, będzie odprowadzana na innej powierzchni. Taka posadzka zapobiega gromadzeniu się wody deszczowej i powstawaniu kałuż. Możliwość odprowadzenia wody poprzez szczeliny między płytami pod ułożoną powierzchnią daje architektom nowe możliwości np. w projektowaniu fontann tryskających prosto z chodnika (zwłaszcza przy zastosowaniu wsporników z serii BC). Dodatkowo jest to metoda pozwalająca wykonywać takie posadzki z różnych łączonych ze sobą materiałów. Poza kamieniem posadzki podniesione można wykonywać z płyt betonowych, drewna (w postaci paneli lub desek), kompozytów, krat stalowych lub z żywic odpornych na korozję. Warto poznać technologię i możliwości, jakie ona stwarza. Umożliwi to poszerzenie oferty usług firm wykonujących roboty montażowe w budownictwie.

Bardzo dobrym przykładem tej technologii jest system opracowany przez belgijską firmę Buzon, posiadającą w Polsce przedstawicielstwo w firmie Notus. Firma Buzon oferuje trzy systemy – P, DPH i BC różniące się nieco konstrukcyjnie, ale kompatybilne ze sobą.
Opierają się one na wspornikach, których typoszereg pozwala na stosowanie ich w zakresie wysokości skokowo od 14 mm poprzez 17 mm do 27 mm i płynnie od 35 mm do 1030 mm oraz redukcję spadku w zakresie od 0 do 15 proc. Korektor kąta nachylenia pozwala na zastosowanie dużego spadku w celu dobrego odprowadzenia wody. Ustawienie zarówno wysokości, jak i kąta nachylenia odbywa się w sposób dający gwarancję bardzo dużej precyzji. Zastosowanie śruby rzymskiej w oferowanych wspornikach z serii DPH przyspiesza ich montaż i sprawia, że nie trzeba zdejmować ułożonej nawierzchni w celu dokonania korekty jej wysokości.

System pozwala też schować pod powierzchnią ciągu komunikacyjnego czy tarasu różnego typu instalacje elektryczne, ciepłownicze, wodne itp., umożliwiając jednocześnie przyszłym użytkownikom w razie potrzeby łatwy dostęp do nich. Wsporniki serii DPH i BC posiadają również blokadę zabezpieczającą je przed niefrasobliwością pracowników i ich nadmiernym wykręceniem w czasie montażu. Seria BC ma głowicę dającą możliwość ułożenia kamienia pod dowolnym kątem, co ma istotne znaczenie przy realizacjach z nieregularnym kształtem kamienia, na przykład w fontannach. Konstrukcja wsporników posiada otwory umożliwiające przymocowanie ich do podłoża, ale system jest tak stabilny, że wykorzystuje się je sporadycznie. System montażu jest prosty, a innowacyjna konstrukcja zapewnia wieloletnie użytkowanie.

Wsporniki Buzon mogą też być wykonane jako samogasnące, co pozwala na stosowanie ich w strefach o podwyższonej odporności ogniowej oraz z przezroczystego poliwęglanu dającego ogromne możliwości projektantom wnętrz (np. podświetlane podłogi).

Firma Buzon całą swoją aktywność skupia na oferowanych przez nią wspornikach, przez cały czas ulepszając ich konstrukcję i funkcjonalność. Dzięki innowacyjnemu myśleniu założyciela firmy pana Claude’a Buzona prezentowane rozwiązania techniczne są najlepsze na świecie, a ciągłe ich udoskonalanie pozostawia całą konkurencję daleko w tyle. Dzięki takiemu właśnie podejściu firmy do pracy klienci otrzymują gotowe rozwiązania upraszczające w niespotykany do tej pory sposób układanie wszelkiego rodzaju tarasów, balkonów, podłóg kamiennych, fontann, zakrywanie rur i kabli, i bardzo wiele innych prac. W ofercie są korektory spadku dolne i górne, każdy z regulacją od 0 do 5%, a po połączeniu ich maksymalnie do 15%, wkładki rozdzielające układany kamień i pozwalające zachować między płytami jednakowy dystans 2-4,5-6 lub 10 mm, a wkrótce również i 8 mm. Podkładki z EPDM (terpolimeru etylenowo-propylenowo-dienowego) tłumią dźwięk oraz pozwalają na wyrównywanie różnic w grubości kamienia w narożnikach. Wszystkie te elementy sprawdzają się w najtrudniejszych nawet warunkach. Testy obciążeniowe potwierdziły jakość i niezawodność wsporników, które w połączeniu z innowacyjnym korektorem kąta nachylenia upraszczają i skracają prace wykonawcze do niezbędnego minimum. Produkt posiada aprobatę Instytutu Techniki Budowlanej.

Podłogi podniesione systemu Buzon można wykonywać na następujących podłożach:
• twarde płyty izolacyjne,
• dowolna powierzchnia twarda do renowacji,
• bitumiczna powierzchnia wodoszczelna na dachu,
• bitumiczna powierzchnia wodoszczelna na tarasie,
• wylewka cementowa,
• membrana EPDM,
• utwardzona miejscowo powierzchnia pod konstrukcje hal tymczasowych (bankietowych, ekspozycyjnych), również altanek drewnianych oraz drewnianych tarasów przydomowych.

Oczywiście prezentowany system posiada certyfikaty i przeprowadzone testy obciążeniowe. Główne testy obciążeniowe zostały wykonane w Centre de Recherches Scientifiques et Techniques de l’Industrie des Fabrications Métalliques - CRIF w Belgii. Testy w Polsce zostały przeprowadzone w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie.

Więcej informacji o systemach Buzon można przeczytać na stronie www.buzon.com.pl

Charakterystyka systemu posadzek podniesionych firmy Buzon
- możliwość regulacji wysokości wspornika w granicach 14 –1030 mm,
- obciążenie maksymalne na jeden wspornik do 1000 kg,
- regulacja kąta nachylenia od 0 do 5O na jednym korektorze, maksymalnie 15O
- materiał - polipropylen modyfikowany,
- możliwe wykonanie samogasnące,
- odporny na działanie środków chemicznych,
- stosowany do nawierzchni z betonu, kamienia, tworzywa sztucznego, drewna, kompozytów, krat stalowych,
- możliwość stosowania do konstrukcji podłóg w obiektach tymczasowych
(sceny, podesty),
- odporny na działanie promieni UV,
- odporny na działanie temperatur.

/red./


Tagi:

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-08-15
USD
S: 3,6726
K: 3,7468
CHF
S: 4,0401
K: 4,1217
EUR
S: 4,3542
K: 4,4422