Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Rozmiar to nie wszystko

Rozmiar to nie wszystko

Nareszcie pojawił się pomysł, jak odróżnić kamienne płytki od ceramiki. Nie tylko poprzez materiał.

Podczas wrześniowych targów Cersaie 2009 w Bolonii nowo powstała firma Q-BO-Project zaprezentowała modularne płytki kamienne w bardzo szerokiej gamie rozmiarów. Co więcej, płytki od Q-BO mogą zmieniać wielkość w zależności od wielkości wzoru, w jaki są układane – wszystko zależy od potrzeb klienta. To zróżnicowanie powinno utrudnić producentom ceramiki skopiowanie pomysłów firmy. Szczególnie że produkcja ceramiki odbywa się maszynowo, podczas gdy płytki Q-BO produkowane są ręcznie.

Nowością jest nie tylko szeroka gama rozmiarów, ale także sam proces produkcji. Wzory powierzchni są piaskowane, a nie jak zazwyczaj ryte lub wytrawiane. Metoda wypracowana przez firmę jest także ekologiczna: - Chcieliśmy, by naszym produktom nie można było zarzucić, że są szkodliwe dla środowiska. To wymagało od nas innego podejścia do procesu produkcji – mówi jeden z czterech współzałożycieli Q-BO Fausto Costi.

Podkreśla on, że do produkcji wykorzystywane są materiały najwyższej jakości – marmur Bianco Carrara, wapień Crema Luna i łupek Ligure. Płytki mogą byś stosowane zarówno na ścianach, jak i posadzkach – szczotkowanie w procesie produkcyjnym zaokrągla krawędzie i powoduje, że nie kruszą się one pod naciskiem.

„Dew“, marmur Bianco Carrara

„Optical“

Po stronie lewej i prawej: „Volute“ z marmuru z Carrary, poniżej: „Canettato“

„Wave“, łupek Ligure

„Optical“, marmur Carrara

„Wave“, piaskowiec Crema Luna

„Floreale“, łupek Ligure


Kolekcja została zaprojektowana przez Michaelę Costi, kolejną osobę z grupy założycielskiej. Wzory zaczerpnęła ona z natury (np. linie „Rosa”, „Floreale”, „Volute”) lub geometrii („Optical”, „3D”). W przypadku niektórych linii płytek podczas piaskowania dodano drobinki strasu (kryształów imitujących w jubilerstwie diament – red.), by uzyskać efekt pobłyskiwania. Standardowo płytki oferowane są w rozmiarach 50 x 50 cm i 50 x 25 cm, jednak jak twierdzi Fausto Costi, klient może zamówić płytki dowolnej wielkości, przy czym górną granicą jest 120 x 60 cm.

Q-BO-Project (Q-BO od ang. cubic) zadebiutowała na rynki w lutym 2009 r. Jej założyciele to byli pracownicy firmy Eurosab, specjalizującej się w technologii piaskowania szkła i ceramiki. Człon Project w nazwie ma podkreślać innowacyjność, która jest głównym celem firmy. – Nie chcemy sprzedawać produktu masowego. Chcemy raczej rozwijać idee, które rodzą się z naszych badań i pasji – mówi Fausto Costi.

Peter Becker/Businessstone.com

Fot. Q-BOZobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-07-10
USD
S: 3,9037
K: 3,9825
CHF
S: 4,1603
K: 4,2443
EUR
S: 4,4213
K: 4,5107