Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Odnowiono zabytkowe nagrobki  w Kielcach

Odnowiono zabytkowe nagrobki w Kielcach

Zakończono prace renowacyjne zabytkowych pomników kieleckich nekropolii.

Przeprowadzenie prac konserwatorskich było możliwe dzięki publicznej zbiórce pieniędzy zorganizowanej 1 listopada 2008 r. przy cmentarzach. Kwestę przeprowadziła Komisja Opieki nad Cmentarzami Kieleckimi, działającą w ramach Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Podczas ubiegłorocznej zbiórki zebrano ok. 50 tys. zł, taką samą kwotę tyle dołożył urząd miasta. Jak informuje portal Kai.pl, odnowiono m.in. kaplicę Porębskich, grobowce rodzin: Zeithaimów, Kłodnickich, Huet, groby: Tomaszewskiego, Kazanowskiego, płk. Trzcińskiego, Pomnik Katyński na Cmentarzu Partyzanckim, krzyż ks. Zajdlera na Piaskach, grób Bartosza Głowackiego przy katedrze. Część napraw wykonano przy pomnikach Hołdakowskich i Knichowieckiej.

Dzięki prowadzonym cyklicznie kwestom udało się odnowić ok. 25 procent pomników wymagających konserwacji. W większości są to pomniki na Cmentarzu Starym.

Cmentarz Stary w Kielcach to unikat w skali kraju ze względu m.in. na ozdabianie nagrobków żeliwnymi krzyżami, tablicami, ogrodzeniami, odlewanymi w fabryce w Białogonie oraz nagromadzeniu pomników z czerwonego piaskowca i cennych marmurów kieleckich, chęcińskich, pińczowskich.

Źródło: eKai.pl/Kielce.pl


Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2018-09-25
USD
S: 3,6109
K: 3,6839
CHF
S: 3,7643
K: 3,8403
EUR
S: 4,2606
K: 4,3466

Ogłoszenia

2017-04-19
Radom
2017-04-19
cała Polska

Dodaj ogłoszenie 
Zapowiedzi Relacje

Targi

Targi Branży Kamieniarskiej STONE 2017

W dniach 22-25 listopada 2017 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędą się Targi STONE – kluczowe biznesowe spotkanie branży kamieniarskiej w Polsce. Przez cztery dni targi będą areną spotkań i rozmów o naturalnym kamieniu. Wystawcy zaprezentują najnowocześniejsze rozwiązania i trendy w obróbce kamienia naturalnego, która przykuwa uwagę rzemieślników, wizjonerów i architektów. Targi będą miejscem pokazów „na żywo” maszyn, narzędzi i akcesoriów pomagających wydobyć i okiełznać kamień. Obszerna arena prezentacji różnorodnego surowca z całego świata, spotkań, wystaw i szkoleń dla profesjonalistów.
Poznańskie Targi Branży Kamieniarskiej STONE adresowane są do wszystkich, dla których kamień jest podstawą lub częścią działalności – kamieniarzy i przedstawicieli branży budowlanej, architektów i projektantów. Infrastruktura Międzynarodowych Targów Poznańskich jest idealnie przystosowana do  prezentacji wielkogabarytowych materiałów i maszyn w ruchu.
Równolegle w tym samym czasie odbędą się Targi Branży Szklarskiej GLASS.

www.stone.mtp.pl