Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Renowacja kamieniarskiego zabytku zakończona

Renowacja kamieniarskiego zabytku zakończona

Odnowiono najstarszy relikt śląskiej sztuki kamieniarskiej – siedemnastowieczny krzyż pokutny z Pruchnej na Śląsku Cieszyńskim.

To jeden z 600 zachowanych do dzisiaj krzyży pokutnych w Polsce. Został wykuty przez cieszyńskiego kamieniarza na zlecenia pewnego mieszczanina, jako znak skruchy za zabójstwo syna rzemieślnika. Na krzyżu umieszczono napis w języku staroczeskim: "Roku 1645, dnia 25 lutego, został na tym miejscu przez lekkomyślnych towarzyszy syn pana Jana Czerwenki, obywatela starego Cieszyna zamordowany".

Jan Czerwenka, ojciec ofiary zamiast zemsty za zabójstwo syna zgodził się na pojednanie. W owych czasach oznaczało ono zapłacenie główszczyzny, czyli sumy za głowę zabitego oraz odbycie pokory, - publicznych, upokarzających przeprosin. Ostatnim elementem było wykonanie pokuty przez mordercę. Jej wyrazem mogło być złożenie ofiary na przytułki, czy kościoły, odbycie pielgrzymki, czy postawnie krzyża pokutnego. W Polsce zwyczaj ten zachował się do połowy XIX wieku.

Krzyż z Pruchnej trzy razy przenoszono z miejsca na miejsce. Ostatecznie stanął na ulicy Katowickiej. Pierwszą w długiej historii krzyża renowację wykonała pracownia konserwatorska Andrzeja Zdyra z Zawoi. Kamienną powierzchnię krzyża oczyszczono o z brudu i mchu, uzupełniono ubytki i odnowiono napis. Zabytek został też zabezpieczony barierą przeciwwodną.

fot. UM Strumień


Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-02-22
USD
S: 3,9145
K: 3,9935
CHF
S: 3,9859
K: 4,0665
EUR
S: 4,2342
K: 4,3198