Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Niechciane nagrobki

Niechciane nagrobki

W trakcie prac budowlanych Północnej Obwodnicy Śródmiejskiej we Wrocławiu natrafiono na kilkadziesiąt kamiennych płyt nagrobnych.

Płyty dwa tygodnie temu podczas robót ziemnych wykopała firma Skanska. Teraz nie wiadomo co z nim zrobić. Sprawę opisuje wrocławska Gazeta Wyborcza.

Według cytowanego przez Gazetę archeologa Eryka Wodejki nagrobki zostały tu wtórnie przeniesione z nieodległego cmentarza: - W czasie prac ziemnych nie znaleźliśmy jam grobowych, tylko same płyty kamienne. Były zrzucone w nieładzie do dołu, zasypane humusem. Nie było to miejsce pierwotnego pochówku.

Zdaniem miejskiego konserwatora zabytków najlepszym miejscem na gromadzenie nagrobnych płyt byłby park Grabiszyński, gdzie powstał pomnik Wspólnej Pamięci. To granitowy mur z płytami nagrobnymi mieszkańców Breslau symbolizujący zniszczone po wojnie cmentarze. Pomysł stworzenia pomnika powstał kilka lat temu, gdy na polu pod Mirkowem znaleziono stertę poniemieckich nagrobków ściągniętych pod koniec lat 80. z cmentarza Osobowickiego

Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się zarządca terenu na Grabiszynku. Argumentując, że pomnik jest symbolicznym miejscem upamiętniającym wszystkich zmarłych mieszkańców miasta. Jest kompozycją zamkniętą i nie przewiduje się montowania w nim kolejnych płyt.

źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław, /ach/
fot. Pomnik Wspólnej Pamięci/ archiwum „nowego Kamieniarza”


Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2018-09-25
USD
S: 3,6109
K: 3,6839
CHF
S: 3,7643
K: 3,8403
EUR
S: 4,2606
K: 4,3466

Ogłoszenia

2017-04-19
Radom
2017-04-19
cała Polska

Dodaj ogłoszenie 
Zapowiedzi Relacje

Targi

Targi Branży Kamieniarskiej STONE 2017

W dniach 22-25 listopada 2017 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędą się Targi STONE – kluczowe biznesowe spotkanie branży kamieniarskiej w Polsce. Przez cztery dni targi będą areną spotkań i rozmów o naturalnym kamieniu. Wystawcy zaprezentują najnowocześniejsze rozwiązania i trendy w obróbce kamienia naturalnego, która przykuwa uwagę rzemieślników, wizjonerów i architektów. Targi będą miejscem pokazów „na żywo” maszyn, narzędzi i akcesoriów pomagających wydobyć i okiełznać kamień. Obszerna arena prezentacji różnorodnego surowca z całego świata, spotkań, wystaw i szkoleń dla profesjonalistów.
Poznańskie Targi Branży Kamieniarskiej STONE adresowane są do wszystkich, dla których kamień jest podstawą lub częścią działalności – kamieniarzy i przedstawicieli branży budowlanej, architektów i projektantów. Infrastruktura Międzynarodowych Targów Poznańskich jest idealnie przystosowana do  prezentacji wielkogabarytowych materiałów i maszyn w ruchu.
Równolegle w tym samym czasie odbędą się Targi Branży Szklarskiej GLASS.

www.stone.mtp.pl