Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Niechciane nagrobki

Niechciane nagrobki

W trakcie prac budowlanych Północnej Obwodnicy Śródmiejskiej we Wrocławiu natrafiono na kilkadziesiąt kamiennych płyt nagrobnych.

Płyty dwa tygodnie temu podczas robót ziemnych wykopała firma Skanska. Teraz nie wiadomo co z nim zrobić. Sprawę opisuje wrocławska Gazeta Wyborcza.

Według cytowanego przez Gazetę archeologa Eryka Wodejki nagrobki zostały tu wtórnie przeniesione z nieodległego cmentarza: - W czasie prac ziemnych nie znaleźliśmy jam grobowych, tylko same płyty kamienne. Były zrzucone w nieładzie do dołu, zasypane humusem. Nie było to miejsce pierwotnego pochówku.

Zdaniem miejskiego konserwatora zabytków najlepszym miejscem na gromadzenie nagrobnych płyt byłby park Grabiszyński, gdzie powstał pomnik Wspólnej Pamięci. To granitowy mur z płytami nagrobnymi mieszkańców Breslau symbolizujący zniszczone po wojnie cmentarze. Pomysł stworzenia pomnika powstał kilka lat temu, gdy na polu pod Mirkowem znaleziono stertę poniemieckich nagrobków ściągniętych pod koniec lat 80. z cmentarza Osobowickiego

Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się zarządca terenu na Grabiszynku. Argumentując, że pomnik jest symbolicznym miejscem upamiętniającym wszystkich zmarłych mieszkańców miasta. Jest kompozycją zamkniętą i nie przewiduje się montowania w nim kolejnych płyt.

źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław, /ach/
fot. Pomnik Wspólnej Pamięci/ archiwum „nowego Kamieniarza”


Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-08-11
USD
S: 3,6946
K: 3,7692
CHF
S: 4,0407
K: 4,1223
EUR
S: 4,3552
K: 4,4432