Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Odkryto kamieniołom z czasów Chrystusa

Odkryto kamieniołom z czasów Chrystusa

Izraelscy archeolodzy odkryli w pobliżu palestyńskiego miasta Jerycho największy podziemny kamieniołom z czasów Chrystusa.

Jak podała agencja informacyjna Reuters, kopalnia znajduje się na pustyni, 10 metrów pod ziemią w pobliżu starożytnego miasta Jerycho, rozciąga się na powierzchni 4 tys. mkw. Eksploatowana była przez pół wieku, około 2 tys. lat temu.

Wysoka na trzy metry główna sala kopalni, podparta jest przez ok. 20 kamiennych filarów. W kolumnach wydrążone były nisze dla umieszczenia lampek oliwnych. Na ścianach wyryto krzyże i symbole rzymskich legionów.

Kamień najprawdopodobniej pozyskiwano o budowy okolicznych budynków i świątyń. Nie wyklucza się również hipotezy, że kopalnia stanowiła miejsce kryjówki.

Odkrycia dokonali prof. Adam Zertal i zespół naukowców z Uniwersytetu Hajfy trzy miesiące temu. Jednak badania w tym regionie prowadzili już od 1978 roku. Kiedy Zertal po raz pierwszy natknął się na wejście do jaskini, Beduini ostrzegli go, że jest ona przeklęta, zasiedlona przez wilki i hieny. Teraz kamieniołom ma szansę stać się największą atrakcją turystyczną Izraela.

źródło: Reuters


REKLAMATagi:

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-08-05
USD
S: 3,7183
K: 3,7935
CHF
S: 4,0524
K: 4,1342
EUR
S: 4,3594
K: 4,4474