Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Pierwsza taka maszyna na rynku Thibaut T 508

Pierwsza taka maszyna na rynku Thibaut T 508

W czasie targów Marmomacc 2008 w Weronie bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się jak zwykle stoisko dobrze znanej także na polskim rynku francuskiej firmy Thibaut. Tak jak to już obserwujemy od kilku lat, najczęściej prezentowanymi maszynami na wielu stoiskach są maszyny sterowane numerycznie. Także firma Thibaut zaprezentowała wiele maszyn tego typu. Przy natłoku wrażeń, z czym mamy na ogół do czynienia na takich wielkich imprezach, jedna z maszyn mogła dla wielu pozostać niezauważona. Szkoda, bo zasługuje ona na szczególne zainteresowanie.
kamieniarstwo
Centrum obróbki powierzchni
Nowa maszyna T508, bo o niej mowa, to automatyczne, programowalne centrum obróbki powierzchni. Z pozoru mogłoby się wydawać, że to nic szczególnego, bo maszyn do obróbki powierzchni płyt z kamienia naturalnego jest na rynku wiele, są to jednak osobno albo polerki, albo maszyny do płomieniowania, groszkowania itp. Maszyna T508 umożliwia zarówno polerowanie płyt, jak i unikalne wykończenie powierzchni: nadawanie faktury groszkowanej, szczotkowanej, satynowanej, o wyglądzie skóry, rowkowanej i wielu innych. Dodatkowo maszyna umożliwia jednolitą obróbkę całej powierzchni płyty, jak i wykonywanie różnego rodzaju wzorów. I to w każdym z możliwych rodzajów obróbki. Kombinacja wszystkich tych operacji czyni tą maszynę nieporównywalną z żadną inną na świecie, daje możliwości wykańczania powierzchni praktycznie bez ograniczeń.
Maszyna może być wykonana w konstrukcji monoblokowej (prosty montaż, łatwa do przeniesienia w inne miejsce) lub mostowej (most porusza się na betonowych murkach). Stół z możliwością pochylania dla łatwego załadunku cienkich płyt. Z tyłu maszyny magazyn narzędzi z możliwością załadunku do 10 głowic obróbczych lub innych narzędzi jednocześnie. Maszyna automatycznie pobiera kolejne narzędzia z magazynu zgodnie z zaprogramowanym cyklem obróbczym. Jednostka obróbcza z dociskiem pneumatycznym, ale także z możliwością blokowania na określonej wysokości w osi pionowej (kalibrowanie grubości, rowkowanie). Bardzo przyjazne oprogramowanie o wielkich możliwościach, wizualizacja wykonywanych operacji, kolorowy ekran dotykowy, zdalna diagnostyka przez serwis producenta. Maszyna pracuje w pełni automatycznie – w czasie obróbki jednej płyty operator może zająć się innymi czynnościami, na przykład rozkrojem drugiej płyty na odpowiednie wymiary.
Dla uzyskania takich niepowtarzalnych efektów na powierzchni obrabianych płyt kamiennych najważniejsza jest jednak szeroka gama narzędzi i głowic obróbczych. I tutaj Thibaut oferuje ponad 20 specjalnych rozwiązań, od małych lekkich głowic wahliwych z trzema wagonami, przez specjalne głowice z przekładniami kątowymi umożliwiającymi zmianę osi obracania się narzędzi z pionowej na poziomą, aż po specjalne elastyczne narzędzia umożliwiające uzyskiwanie niepowtarzalnych efektów na powierzchni, takich jak powierzchnia satynowana, antykowana, przypominająca w dotyku skórę itp.
blaty kuchenne
Skąd pomysł na tego typu maszynę?
Jak to zazwyczaj bywa, pomysł tej maszyny to odpowiedź na potrzeby rynku. W chwili obecnej coraz bardziej popularne stają się płyty kamienne o wykończeniu powierzchni innej niż polerowana. Maszyna ta pozwala zarówno na polerowanie powierzchni płyt granitowych, marmurowych, płyt z konglomeratów lub kamienia syntetycznego, jak i na nadawanie tym wszystkim płytom różnych faktur, wzorów, itd. Kupując surową płytę, dzięki tej maszynie obróbkę powierzchni możemy wykonać sami. Daje to nam spore oszczędności przy zakupie płyt na rynku, ale przede wszystkim posiadanie takiej maszyny pozwala na zdecydowaną redukcję stanu magazynu płyt. Gdybyśmy chcieli mieć każdy materiał w płytach wykończonych w różny sposób, to wielkość i wartość takiego magazynu byłaby wielokrotnie wyższa niż wartość tej maszyny.
Inne przykłady: długi czas zalega ci na magazynie konkretna płyta? Możesz zmienić fakturę powierzchni tej płyty i nadać jej nowe życie. Obrobiony już blat kuchenny lub inny element o nieregularnych kształtach wymaga ponownego wypolerowania? Maszyna ma możliwość obróbki elementów o różnych kształtach, także z otworami. Potrzebujesz efektu postarzonej powierzchni na jednym elemencie, groszkowanej powierzchni na drugim i poleru na trzecim? Maszyna może obrabiać jednocześnie wiele różnych elementów na tym samym stole.
Dodając więcej własnych pomysłów do rozwiązań programowych dostarczonych z maszyną, można nadać swoim produktom indywidualny charakter, zaoferować swoim klientom wyroby o wyjątkowym wykończeniu. Ta maszyna może być wizytówką, znakiem firmowym każdego zakładu.

Specyfikacja techniczna
Dwie wersje maszyny: konstrukcja monoblokowa lub maszyna na murkach.
Docisk pneumatyczny.
Łatwy dostęp do stołu roboczego, składane drzwi bezpieczeństwa.
Stół uchylny dla łatwego załadunku i rozładunku płyt, max 1000 kg.
Fakturowanie nieregularnych kształtów, przekładnia kątowa do rowkowania, polerowanie wypukłych/wklęsłych powierzchni.
Magazyn z tyłu maszyny umożliwiający umieszczenie 10 narzędzi, łatwy dostęp.
Wydajne i lekkie głowice obróbcze (patent Thibaut), łatwe w transporcie.
Kolorowy ekran dotykowy z wizualizacją zaprogramowanych elementów (do 48 sztuk).
Szybki wybór odpowiedniego rozwiązania dzięki bibliotece zaprogramowanych sekwencji obróbki.
Wymiary przestrzeni roboczej:
- ruch wzdłużny X = 2200 mm
- ruch poprzeczny Y = 3500 mm
- zakres ruchu w osi Z = 300 mm.
Silnik napędu wrzeciona 7,5 kW, zmienna prędkość obrotowa 300 do 1100 obr./min.
Szybkość ruchu maszyny do 20 m/min.
Sprężone powietrze 15 m3/h, 6 bar.
Zużycie wody 15 l/min, min 4 bar.
Wymiary gabarytowe maszyny: L 5800 x l 4200 x h 2500 mm.


mgr inż. Andrzej Bukalski
MC DIAM sp. z o.o.

Tagi:

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-06-01
USD
S: 3,9559
K: 4,0359
CHF
S: 4,1075
K: 4,1905
EUR
S: 4,3990
K: 4,4878