Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Kryzys groźny dla polskiego kamieniarstwa?

Kryzys groźny dla polskiego kamieniarstwa?

Jak w czasach, w których media słowo kryzys odmieniają przez wszystkie przypadki, rysuje się sytuacja polskiego rynku kamienia?

Polski przemysł kamienia to przerób około 4 mln ton kamienia. Jednak jego główną częścią (około trzech czwartych) są materiały kruszywowe – bloki, płyty i importowane elementy gotowe to ok. 1,2 mln ton.
Zastanówmy się zatem w pierwszej kolejności nad wpływem kryzysu na rynek kruszyw.
Nikt nie łączy budowy dróg z kryzysem. Pieniądze na inwestycje drogowe są i będą – znaczna ich część pochodzi z dotacji unijnych. Są to inwestycje gminne oraz oczywiście autostrady i trasy szybkiego ruchu, które musimy zrealizować na Euro 2012.

Całość zadań inwestycyjnych na Euro 2012 to 95mld zł, z czego połowa to inwestycje drogowe. Zatem można śmiało założyć, że w zakresie sprzedaży kruszyw i elementów drogowych powinniśmy odnotowywać wzrosty wyższe niż PKB, który wg ostatnich szacunków Banku Światowego w naszym kraju powinien być dodatni 0,5 – 1 proc.


REKLAMA


Drugim ważnym segmentem rynku jest kamieniarstwo nagrobkowe. Ten segment obejmuje około 40 proc. ze wspomnianego wcześniej 1,2 mln ton kamienia. Trudno przewidywać, aby gwałtownie spadła umieralność, a powrót do stawiania nagrobków z lastriko wydaje się niemożliwy. Ze względu na możliwość częściowego pokrycia kosztów nagrobka z ubezpieczenia ZUS nawet w sytuacji pogorszenia się sytuacji materialnej społeczeństwa budowanie nagrobków raczej nie będzie przez rodziny zmarłych odkładane na lepsze czasy. Do tego w tradycji utrwaliło się przekonanie o konieczności postawienia nagrobka do roku od zgonu, a osoby niebudujące swoim bliskim nagrobków narażone są na ostracyzm społeczny (szczególnie w mniejszych społecznościach).

Na razie udział kremacji w rynku pochówków jest niewielki i ze względu na koszty kremacji i tradycję raczej trudno podejrzewać, że gwałtownie zwiększy się do ilości zagrażającej utratą pracy zakładom kamieniarskim bazującym na tym segmencie.
Można podejrzewać, że największe zagrożenie dotyczy branży budowlanej…

pełna wersja tekstu dostępna: tutaj

Dariusz Wawrzynkiewicz


Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-09-23
USD
S: 3,7867
K: 3,8631
CHF
S: 4,1298
K: 4,2132
EUR
S: 4,4413
K: 4,5311