Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


NK 104

NK 104

Na okładce 104. numeru Nowego kamieniarza bielusieńki, ledwo skończony Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. W tekście „Oldskulowy pałac” Elżbieta Tołkanowicz przybliżyła historię tego, wciąż budzącego kontrowersje sztandarowego obiektu stolicy Polski. Oczywiście w naszym czasopiśmie na wszystko patrzymy przez „kamienny” pryzmat.


Z uwagi na to, że ten numer dotrze do Czytelników przed targami Marmomac w Weronie tradycyjnie przygotowaliśmy dla nich plan targowych hal oraz dane kontaktowe z numerami telefonów polskich przedstawicieli zagranicznych firm, wystawiających się na tegorocznej edycji targów w Weronie. Przy okazji na Marmomac 2018 wystawia się też 8 firm z Polski, dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Dialog wody z kamieniem to z kolei tekst o tym, co organizatorzy tych targów przygotowali w ramach The Italian Stone Theatre, który od kilku edycji pokazuje designerskie możliwości tkwiące w kamieniu.

Przygotowując ten numer odwiedziliśmy również kilka firm. Wojciech Rogala z firmy Rogala przedstawił nam zakład w Przyłęku, gdzie mieści się główna siedziba firmy, który został w minionym miesiącach poważnie zmodernizowany. O planach na najbliższe miesiące mówił z kolei Albert Bielak właściciel firmy Alkam, przygotowujących się na dosprzętowienie swojego zakładu.

W numerze znalazła się też relacji z 40. urodzin, znanej w świecie kamieniarskim, francuskiej firmy Carrieres PLO.

Będąc za granicami Polski, przeniesiemy się też do Neapolu, o którego podziemnych atrakcjach pisze prof. Marek Lorenc.

Na kolejnych stronach znajda też coś dla siebie pasjonaci kararyjskich marmurów. Kolejny odcinek poświęcony został odmianom Ordinario i Venato.

W 104. numerze NK zainaugurowaliśmy cykl artykułów poświęconych głazom narzutowym. W I cz. prof. Maria Górska-Zabielska i dr Ryszard Zabielski wyjaśnili skąd w Polsce wzięły się duże głazy narzutowe.

Prof. Jan Bromowicz wraz z Januszem Magierą wzięli „pod lupę” romański kościół w podkrakowskich Wysocicach.

Czytelnicy interesujących się historią naszej branży z pewności z ciekawością przeczytają tekst Wacława Chrząszczewskiego, który wspomina powstanie, funkcjonującego do dziś, zakładu obróbki kamienia przy kamieniołomie Barwałd. Czasów jeszcze wcześniejszych dotyka artykuł „Kamieniołom w Wiśniówce, jak przed wojną próbowano zatrzymać jego budowę”. Autor dotarł do artykułu „W obronie przełomu Lubrzanki w Górach Świętokrzystkich”, który ukazał się w 1936 r. na łamach czasopisma „Ziemia”.

W tekście „Kamień naturalny a projektant wnętrz” Magda Rocławskiej-Harań podzieliła się z Czytelnikami swoimi refleksjami na temat postrzegania tego materiału przez projektantów. Jak pisze w podsumowaniu „Dzisiaj jest zdecydowanie czas kamienia naturalnego, wykorzystajmy, więc go”.

W numerze tradycyjnie znajdziemy także ulubione przez wielu Czytelników felietony. Sławomir Mazurek tym razem zastanawia się nad mocą reklamy.

104. numer Nowego kamieniarza dostęny jest w wersji elektronicznej Tagi:

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2018-09-26
USD
S: 3,6054
K: 3,6782
CHF
S: 3,7359
K: 3,8113
EUR
S: 4,2486
K: 4,3344

Ogłoszenia

2017-04-19
Radom
2017-04-19
cała Polska

Dodaj ogłoszenie 
Zapowiedzi Relacje

Targi

Targi Branży Kamieniarskiej STONE 2017

W dniach 22-25 listopada 2017 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędą się Targi STONE – kluczowe biznesowe spotkanie branży kamieniarskiej w Polsce. Przez cztery dni targi będą areną spotkań i rozmów o naturalnym kamieniu. Wystawcy zaprezentują najnowocześniejsze rozwiązania i trendy w obróbce kamienia naturalnego, która przykuwa uwagę rzemieślników, wizjonerów i architektów. Targi będą miejscem pokazów „na żywo” maszyn, narzędzi i akcesoriów pomagających wydobyć i okiełznać kamień. Obszerna arena prezentacji różnorodnego surowca z całego świata, spotkań, wystaw i szkoleń dla profesjonalistów.
Poznańskie Targi Branży Kamieniarskiej STONE adresowane są do wszystkich, dla których kamień jest podstawą lub częścią działalności – kamieniarzy i przedstawicieli branży budowlanej, architektów i projektantów. Infrastruktura Międzynarodowych Targów Poznańskich jest idealnie przystosowana do  prezentacji wielkogabarytowych materiałów i maszyn w ruchu.
Równolegle w tym samym czasie odbędą się Targi Branży Szklarskiej GLASS.

www.stone.mtp.pl