Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


NK 101

W Polsce dokonuje się już niemal 100 000 kremacji rocznie. Co więcej, tak radykalny wzrost notuje się od niespełna 10 lat. Z danych wykorzystanych w artykule „Rośnie liczba spopieleń”, wynika bowiem, że jeszcze w 2008 roku liczba kremacji nie osiągała 23 000. Czy to „zjawisko” niesie ze sobą zagrożenia dla branży kamieniarskiej?


W 101 numerze kontynuujemy temat – „piractwa wzorów”. Adwokat Edyta Iacovone z kancelarii I&S Iacovone Adwokaci w tekście „Plagiator, złodziej dóbr intelektualnych – kto to taki? przybliża aspekty prawne, które muszą zaistnieć, aby doszło do złamania prawa autorskiego.
Drugie tegoroczne wydanie zawiera też relacje z dwóch imprez targowych. Fotoreportaż z największych targów branży kamieniarskiej odbywających się w chińskim Xiamen oraz poznańskich targów Budma, które wprawdzie kamieniarskimi sensu stricte nie są, jednak zawsze mają też swoją małą „branżową reprezentację”.
Urszula Pieńkowska w tekście „Jak wypromować produkty na rynkach zagranicznych?” dokonała przeglądu programów, w których można starać się o dofinansowania swoich działań z funduszy zewnętrznych.
W II części artykułu „Deterioracja materii skalnej” autorzy (prof. Janina Wiszniewska i Michał Ruszkowski), skupili się na zagrożeniach czyhających na kamień ze strony organizmów żywych, czyli korozji biologicznej.
Prof. Jan Bromowicz pisze o wapieniach jurajskich, które wkomponowują się w architekturę Krakowa od najdawniejszych dziejów niegdysiejszej stolicy Polski. Krakowowi poświęcił też tekst prof. Jacek Rajchel, który opowiada o kamiennych, często marmurowych tabliczkach orientacyjnych umieszczanych na frontowych ścianach krakowskich kamienic w latach 1815-1846. W nieco mniej odległą przeszłość zabrał nas w swoim tekście Wacław Chrząszczewski. Wspomina w nim lata 70. i 80. – oczywiście przez pryzmat branży kamieniarskiej.
Na łamach 101 numeru NK publikujemy także tekst Iwana Gołunowa, dziennikarza śledczego z portalu Meduza. Jego tekst odsłania, nie do końca transparentne, kulisy gigantycznych prac brukarskich przeprowadzonych w Moskwie.
W najnowszym numerze znajdziemy też wywiady z ludźmi z naszej branży. O najnowszych inwestycjach firmy Magma z Łodzi rozmawiała z nami Katarzyna Sołtysiak, a Anna Cichy z firmy QMD Rodlew przedstawiła ich nową, nagrodzona złotym medalem na targach Stone 2017 maszynę Stone Drill 5070 przeznaczoną do wiercenia otworów w kamieniu pod bolce montażowe liter.
Jak zwykle prezentujemy kolejny odcinek naszego kamieniarskiego vademecum, czyli Stegos a także nowinki z rynku maszynowego.
Oczywiście nie zabrakło też naszych felietonistów. Sławomir Mazurek w tekście „Kamień bez GMO” przestrzega przed bezrefleksyjnym przyjmowaniem informacji dotyczących GMO a właściwie jego braku. Jarosław Rocławski w felietonie „To wy jesteście Nowymi Kamieniarzami” zastanawia się, kogo właściwie można nazwać Nowymi Kamieniarzami.
100. numer magazynu Nowy Kamieniarz w wersji w wersji elektronicznej.Tagi:

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2018-08-21
USD
S: 3,7321
K: 3,8075
CHF
S: 3,7554
K: 3,8312
EUR
S: 4,2650
K: 4,3512

Ogłoszenia

2017-04-19
Radom
2017-04-19
cała Polska

Dodaj ogłoszenie 
Zapowiedzi Relacje

Targi

Targi Branży Kamieniarskiej STONE 2017

W dniach 22-25 listopada 2017 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędą się Targi STONE – kluczowe biznesowe spotkanie branży kamieniarskiej w Polsce. Przez cztery dni targi będą areną spotkań i rozmów o naturalnym kamieniu. Wystawcy zaprezentują najnowocześniejsze rozwiązania i trendy w obróbce kamienia naturalnego, która przykuwa uwagę rzemieślników, wizjonerów i architektów. Targi będą miejscem pokazów „na żywo” maszyn, narzędzi i akcesoriów pomagających wydobyć i okiełznać kamień. Obszerna arena prezentacji różnorodnego surowca z całego świata, spotkań, wystaw i szkoleń dla profesjonalistów.
Poznańskie Targi Branży Kamieniarskiej STONE adresowane są do wszystkich, dla których kamień jest podstawą lub częścią działalności – kamieniarzy i przedstawicieli branży budowlanej, architektów i projektantów. Infrastruktura Międzynarodowych Targów Poznańskich jest idealnie przystosowana do  prezentacji wielkogabarytowych materiałów i maszyn w ruchu.
Równolegle w tym samym czasie odbędą się Targi Branży Szklarskiej GLASS.

www.stone.mtp.pl