Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


NK 100


W 100. jubileuszowym i to podwójnie numerze nie mogło zabraknąć podsumowania działalności Nowego Kamieniarza. Dokonaliśmy go wspólnie z naszymi autorami, którzy podzielili się z Wami – naszymi Czytelnikami swoimi refleksjami na temat NK.
W numerze poruszyliśmy kolejny raz bardzo ważny temat – „piractwa wzorów”. Przyczynkiem do tego tekstu były wyroki, które zapadły w sprawach o podrabianie wzorów nagrobków. Sentencje wyroków i uzasadnienia nie pozostawiają złudzeń, że jest to poważny temat, z którym musi zmierzyć się branża, szczególnie nagrobkarska. Do tematu plagiatu nawiązała także w wywiadzie udzielonym NK Edyta Iacovone z Kancelarii Iacovone Adwokaci, która od roku współpracuje także z branżą kamieniarską.
W jubileuszowym wnętrzu NK znalazły się także teksty stricte branżowe, m.in relacja z targów STONE 2017, podczas których rozegrano I Mistrzostwa w ręcznej obróbce kamienia. W artykule Deterioracja materii skalnej autorstwa prof. Janiny Wiszniewskiej i Michała Ruszkowskiego, autorzy wyjaśniają, że kamień symbol trwałości, niezmienności a nawet niezniszczalności takim w istocie do końca nie jest. Prof. Marek Lorenc zabierze nas z kolei w podróż do tureckiej Antolii, gdzie oprowadzi nas po Kamiennych pozostałościach po stolicy dawnego imperium. Kwarcyty, które wyszły spod pióra dr Pawła Zagożdżona są próbą wnikliwego spojrzenia na te, przez niektórych bagatelizowane i mniej doceniane skały.
Natomiast w tekście Kamieniarze kunowscy znajdziemy sporą dawka informacji biograficznych o twórcach wspaniałych dzieł pochodzących z Kunowa i jego okolic.
Grzegorz Gryzło z MC Diam podzielił się swoimi wiadomościami o zimowych konserwacjach traków linowych i polerek i chociaż zima przynajmniej w większości regionów Polski odpuściła to konserwacje wciąż pozostają ważnym tematem.
W 100. numerze sporo wywiadów. O historii i planach funkcjonującego od kilkunastu lat Hermes GabroStone opowiadał Jarosławem Świadkiem, dyrektor zarządzający firmy. O „świadomości skandynawskich kamieni” wśród polskich kamieniarz rozmawialiśmy z kolei z Mariuszem Adamczykiem właścicielem hurtowni Golden Leaf.
Na łamach pierwszego w 2018 r. numeru NK ponadto dwa wywiady z zagranicznymi gośćmi: Dlaczego Blues in the night jest tylko jeden i skąd wziął się w Polsce? wyjaśniła na łamach NK Luisa Rodrigueza, właściciela firmy z Vigo, a plany najbliższej tegorocznej edycji targów Stone+Tec w Norymberdze odsłoniła Beate Fischer kierownik projektu targów Stone+tec w NürnbergMesse GmbH.
Oczywiście nie zabrakło też naszych felietonistów. Sławomir Mazurek w tekście Kamieniarzu! Szkol się sam! boleje nad tym, że w Polsce system kształcenia kamieniarzy właściwie nie istnieje. Jarosław Rocławski w felietonie Już po świętach. Czas prezentów niby się skończył przestrzega przed... wierzeniem w świętego Mikołaja.
100. numer magazynu Nowy Kamieniarz w wersji w wersji elektronicznej.
Tagi:

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-23
USD
S: 3,6932
K: 3,7678
CHF
S: 4,1691
K: 4,2533
EUR
S: 4,4872
K: 4,5778