Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


NK 99

NK 99

Z pewnością wielu kamieniarz zapytanych o konglomeraty odpowie, że to „sztuczny kamień”. Jednak natura także ma swoje konglomeraty. To właśnie o nich i o zlepieńcach używanych, jako materiał budowlany piszą w 99. numerze NK prof. Janina Wiszniewska i Michał Ruszkowski. Jak się okazuje przykładów wykorzystania tychże skał w architekturze jest sporo, a jednym z piękniejszych jest, prezentowane na naszej okładce, opactwo Matki Bożej z Montserrat w Hiszpanii, do budowy, którego użyto zlepieńców z Montserrat. Złoża zlepieńców znajdziemy także w naszym kraju, a bodajże najsłynniejszym przedstawicielem jest zlepieniec zygmuntowski, z którego wykonano m.in. ołtarz w Bazylice Serca Jezusowego w Warszawie czy wystrój warszawskiej pijalni czekolady Wedla.
Natomiast najstarsze skały w budowlach Krakowa „tropił” dla nas prof. Jan Bromowicz. Jak konkluduje profesor początki pojawienia się kamiennych budowli w Krakowie kryją jeszcze wiele tajemnic, pojawiają się nowe teorie, interpretacje, ale kamień pozostaje w tych rozważaniach najbardziej stałym elementem.
Z uwagi na to, że listopadowy numer jest pierwszym po targach w Weronie znalazły się w nim obszerne relacje z tej imprezy, która jak można się było spodziewać pobiła znowu kilka rekordów m.in. dotyczących frekwencji . W ostatnim tegorocznym wydaniu mamy też sporo informacji o zbliżających się, tym razem krajowych poznańskich targach Stone. Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy spis wszystkich wystawców z numerami stoisk i hal, w których się wystawiają. W numerze znajdziemy także informacje o imprezach towarzyszących targom.
Na łamach listopadowego numeru prezentujemy ponadto tekst Mateusza Ussa, który podzielił się w nim swoimi spostrzeżeniami na temat strategii konkurencji w branży kamieniarskiej.
W najnowszym wydaniu Nowego Kamieniarz nie mogło zabraknąć wywiadów. Tym razem rozmawialiśmy z Siva Reddym prezesem i dyrektorem generalnym Rainbow Stones Pvt, Francesco Corradinim założycielem i prezesem Grupy Corradinii, Eleną Pellegrini prezesem Pellegrini Meccanica Spa oraz Niko Bagnarą współwłaścicielem firmy Nikolaus Bagnara Spa.
W dziale technologii jak zwykle spora dawka nowości technicznych.
Oczywiście nie zabrakło też naszych felietonistów. Sławomir Mazurek przestrzega przed pochopnymi ocenami prac kamieniarskich, a Jarosław Rocławski stawia nowe zadania ORGANIZACJI.
Miłej lektury!
99. numer magazynu Nowy Kamieniarz w wersji w wersji elektronicznej.

Tagi:

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-23
USD
S: 3,6932
K: 3,7678
CHF
S: 4,1691
K: 4,2533
EUR
S: 4,4872
K: 4,5778