Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


NK 98

NK 98

Ubyło czy przybyło rodzimych zasobów kamienia wydobywanego w naszych kamieniołomach? Odpowiedź na to pytanie nasi Czytelnicy znajdą w okładkowym tekście 98. numeru Nowego Kamieniarza.

Ubyło czy przybyło rodzimych zasobów kamienia wydobywanego w naszych kamieniołomach? Odpowiedź na to pytanie nasi Czytelnicy znajdą w okładkowym tekście 98. numeru Nowego Kamieniarza autorstwa Elżbiety Tołkanowicz „Czyżby wydobywczy dołek?” Artykuł powstał w oparciu o „Bilans zasobów złóż kopalin”, którego najnowszy tom został opublikowany przez Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy. Jaki więc stan naszych kopalni kamieni wyłania się z tejże publikacji? Złóż ubyło, wydobycie spadło, ale zasoby na plusie – czyli są minusy, ale są też plusy. W tekście spora dawka statystyki, okraszona dokładnymi wykresami i komentarzami.
Najnowszy numer to jednak nie tylko statystyka. Jak zwykle przygotowaliśmy wiele ciekawych artykułów. O targach i nie tylko Maciej Brzeski rozmawiał z Robertem Mieldziukiem, dyrektorem projektu na targach Stone. Prof. Marek Lorenc w swoim tekście „Specyficzne położenie Neapolu” zabrał nas w podróż do tego wspaniałego włoskiego miasta. Prof. Jerzy Bromowicz opisał zaś piaskowce i zlepieńce Europy. Natomiast w artykule „Było...jest...będzie...” o tym, dokąd zmierza kamieniarski dizajn próbuje odpowiedzieć Magda Rocławska-Harań. Byliśmy też na Bawarskim wieczorze przygotowanym przez firmy Magna i Weha, a o kulisach tego przedsięwzięcia i planach firmy Magna rozmawialiśmy z jej dyrektorem Jochenem Thummem. „Granity z północy i południa w architekturze Warszawy” to z kolei przegląd budowli naszej stolicy, w których wykorzystano wspomniane w tytule kamienie.
Natomiast o pracach nad stworzeniem „nagrobkarskiej” normy swoją wiedzą podzielił się z nami Michał Firlej z ZPBK.
W numerze znalazł się także powrót do przeszłości a dokładnie do Janowej Doliny na Wołyniu z lat 30. ubiegłego wieku. Paweł Okoński przedstawił materiał, opisujący ten kamieniołom. Jest to opowieść o tekście, który ukazał się w 1935 r., na łamach czasopisma „Ilustracja Polska”. Oczywiście nie zabrakło też naszych felietonistów. Sławomir Mazurek przestrzega przed oszustami, a Jarosław Rocławski wspomina dawne dzieje.
Miłej lektury!

98. numer magazynu Nowy Kamieniarz w wersji w wersji elektronicznej.Tagi:

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-23
USD
S: 3,6932
K: 3,7678
CHF
S: 4,1691
K: 4,2533
EUR
S: 4,4872
K: 4,5778