Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


NK 97

NK 97

Woda już dawno przestała być w naszym kraju tania. Niedługo może wręcz stać się bezcenna. To właśnie temu tematowi poświęcona jest okładkowy temat wrześniowego 97. numeru Nowego kamieniarza.

Paweł Okoński, „przyjrzał się” w nim przepisom nowego prawa wodnego, które zacznie obowiązywać od nowego roku. Na szczęście podwyżek możemy spodziewać się dopiero za dwa-trzy lata. Do tego czasu warto zrewidować nasze podejście do używania tego życiodajnego płynu i może zastanowić się nad wprowadzeniem rozwiązań oszczędzających H2O, którego zakłady kamieniarskie zużywają całkiem spore ilości.
W cyklicznym artykule przygotowanym przez Edytę Iacovone z Kancelarii Adwokackiej Iacovone Adwokaci, tym razem dawka wiedzy i paragrafów poświęcona formalnościom związanym z importem. Artykuł jest swoistą ramą, w oparciu o którą przedsiębiorcy mogą rozważać import produktów.
Natomiast prof. Marek Lorenc w swoim tekście Kamienna historia zachodniej Kornwalii autorstwa zabiera nas w podróż do wielkiej Brytanii, podczas której prezentuje najciekawsze kamienne konstrukcje sprzed wielu wieków, m.in. najsłynniejszy w Kornwalii dolmen „Lanyon Qouit”.
Piaskowcom i zlepieńcom Europy poświęcił z kolei swój tekst prof. Jan Bromowicz. Okazuje się, że najwięcej odmian piaskowców proponuje rynek kamieniarski Wielkiej Brytanii, za nimi są rynki niemiecki, hiszpański, włoski i francuski. W swoim tekście prof. J. Bromowicz podaje oczywiście przykładu zastosowania tychże kamieni w znanych i monumentalnych budowlach całej europy.
Z uwagi na zbliżające się targi Marmomac w Weronie przygotowaliśmy dla naszych czytelników plan „targową mapkę”, na której umieściliśmy plan sytuacyjny hal oraz wskazaliśmy miejsca gdzie wystawiają się polskie firmy. Ponadto na planie Marmomacu podaliśmy dane kontaktowe z numerami telefonów polskich przedstawicieli zagranicznych firm, które wystawiają się na tegorocznej edycji tych targów.
W dziale technologie znajdziemy prezentację centrum obróbczego pracującego w technologii cięcia strumieniem wody Primusa 402, który powstał na 30-lecie firmy Intermac.
W tym samym dziale prezentujemy Omegę CNC wyprodukowaną przez polską firmę Alti-Tech. Maszyna jest unikatowym połączeniem maszyny do piaskowania liter i napisów na płytach nagrobnych, wiercenia otworów do mocowania liter oraz frezowania w kamieniu.
Na dalszych stronach prezentujemy najnowszy model traka wielolinowego Socomac, który został właśnie zamontowany w zakładach BKG Skalimex oraz impregnat izolacyjny HI-3000 zapobiegający przenikaniu na powierzchnię płyty wilgoci, rdzy i soli mineralnych.
Tradycyjnie na Czytelników czeka felieton. W tym numerze Sławomir Mazurek przestrzega, przed pochopnym wyborem i montażem kamiennych posadzek, a ilustracją i kanwą tej historii jest „Bajka o królu i pieczonych kartoflach.
Miłej lektury

97. numer magazynu Nowy Kamieniarz w wersji w wersji elektronicznej.Tagi:

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2018-02-20
USD
S: 3,3135
K: 3,3805
CHF
S: 3,5573
K: 3,6291
EUR
S: 4,1003
K: 4,1831

Ogłoszenia

2017-04-19
Radom
2017-04-19
cała Polska

Dodaj ogłoszenie 
Zapowiedzi Relacje

Targi

Targi Branży Kamieniarskiej STONE 2017

W dniach 22-25 listopada 2017 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędą się Targi STONE – kluczowe biznesowe spotkanie branży kamieniarskiej w Polsce. Przez cztery dni targi będą areną spotkań i rozmów o naturalnym kamieniu. Wystawcy zaprezentują najnowocześniejsze rozwiązania i trendy w obróbce kamienia naturalnego, która przykuwa uwagę rzemieślników, wizjonerów i architektów. Targi będą miejscem pokazów „na żywo” maszyn, narzędzi i akcesoriów pomagających wydobyć i okiełznać kamień. Obszerna arena prezentacji różnorodnego surowca z całego świata, spotkań, wystaw i szkoleń dla profesjonalistów.
Poznańskie Targi Branży Kamieniarskiej STONE adresowane są do wszystkich, dla których kamień jest podstawą lub częścią działalności – kamieniarzy i przedstawicieli branży budowlanej, architektów i projektantów. Infrastruktura Międzynarodowych Targów Poznańskich jest idealnie przystosowana do  prezentacji wielkogabarytowych materiałów i maszyn w ruchu.
Równolegle w tym samym czasie odbędą się Targi Branży Szklarskiej GLASS.

www.stone.mtp.pl