Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Pantone „Greenery” oraz trendy we wnętrzach 2017

Odświeżająca i ożywcza, zieleń jest symbolem nowego początku – Pantone 2017.

Po raz drugi na łamach Nowego Kamieniarza prezentujemy kolor roku wg instytutu Pantone, będącego autorytetem w dziedzinie koloru, dostawcy systemów barw oraz wiodącej technologii do ich selekcji w wielu branżach.

Według tej instytucji w tym roku wiodącym kolorem będzie Greenery 15-0343, czyli orzeźwiająca zieleń. W poprzednich latach prym wiodły kolory: Rose Quartz oraz Serenity, Marsala, Radiant Orchid, Emerald, Turquoise, Mimosa i Blue Iris. Nie ukrywamy, że w tym roku kolor nas zaskoczył. Nie negatywnie czy pozytywnie – po prostu zaskoczył! Jednakże biorąc pod uwagę analizy koloru Greenery, czyli odzwierciedlenie wiosny, a co za tym idzie, przyrody budzącej się do życia, coraz bardziej się do niego przekonujemy. Kolor 2017 to synonim czegoś nowego, na nowo odkrywanego, inspirującego i pełnego nadziei. Oby taki był 2017 rok dla kamieniarstwa. Dla uzupełnienia koloru 2017 dobrano m.in. kolory Kale oraz Hazelnut. Te dwa kolory są stonowanymi odcieniami, doskonale współgrającymi ze stylem eco. Moim zdaniem znakomicie wpasowują się w nadchodzące trendy 2017, a co więcej, dobrze komponują się z naturalnym wzorzystym kamieniem.


Zielenie znakomicie będą wyglądały w połączeniu z innymi stonowanymi kamieniami, nawiązującymi do odcieni Pantone Kale i Hazelnut, takimi jak: 
– Taj Mahal, kwarcyt, 
– Crema Marfil, marmur, 
– Raciszyn - polski trawertyn, 
– Green Thunder, granit,
– Turtle green, kwarcyt.
Moda, architektura, urbanistyka oraz design nadal podążają ku wszystkiemu co eco, a więc kamień jest jak najbardziej na topie. Wnętrza 2017 będą nadal nawiązywały do stylu industrialnego, południowo-zachodniego czy skandynawskiego, ale też będą one umiejętnie łączone, co będzie na plus dla kamienia naturalnego (dotychczas we wnętrzu skandynawskim więcej było drewna niż kamienia, a tak będzie go łatwiej dopasować).

Design w nowym roku również ulegnie zmianie i nie raz projektanci zaskoczą nas swoimi wyborami. Przygotujmy się jednak na ich realizacje i zapoznajmy z nadchodzącymi trendami. W 2017 roku modne we wnętrzach będą materiały takie, jak: aksamit, korek (!), terakota, aglocement, powierzchnie marmurowe oraz wszelkiego rodzaju faux finishes – czyli imitacje np. marmuru, skóry, drewna itd. Jednak zacznijmy od początku. Do aksamitu będą pasowały wszelkiego rodzaju matowe powierzchnie marmurowe. Wszystko, co satynowane czy delikatnie szczotkowane będzie na topie. Bardzo modne są ostatnimi czasy tzw. stoliki pomocnicze – więc pamiętajmy o odpadach, które są w zakamarkach każdego zakładu. Może warto je odświeżyć poprzez wykonanie na nich nowej powierzchni. Korek jest materiałem wymagającym, więc ostrożnie z nadmiarem kamienia naturalnego. Dobranie tutaj odpowiednich materiałów polećmy specjaliście. Terakota znakomicie zostanie uzupełniona trawertynami oraz jasnymi marmurami. Aglocement… Ha! Tutaj kolejne zaskoczenie. Aglocementy nigdy nie były lubiane w naszym kraju ze względu na wszechobecną pamiątkę po czasach PRL, lastryko. Czy tym razem uda się architektom wnętrz wprowadzić ten materiał do naszych domów? Aglocement wbrew pozorom jest bardzo dobrym produktem na posadzki oraz okładziny schodów. Umiejętnie połączony z innymi teksturami może nadać naszemu wnętrzu niepowtarzalny charakter. Materiał ten sprawdzi się głównie w eklektycznych wnętrzach. Aglocement jest produkowany m.in. przez włoską firmę Marmi Scala srl.
Kararyjski marmur wbrew pozorom oraz głosom niektórych trendsetterów, nadal pozostanie na topie. Moda na ten kamień nie ulega wyciszeniu, więc dbajmy o jego stałe zapasy na placu. Na koniec zostały nam faux finishes, czyli oszukane powierzchnie. Nowoczesne materiały imitujące marmur pojawiły się już parę lat temu, jednak w 2017 roku przewiduje się ich prawdziwą ekspansję. Każda większa firma specjalizująca się w produkcji konglomeratów kwarcowych czy innych spiekanych materiałów kwarcytowych wypuściła już w swojej kolekcji imitacje marmurów, takich jak: Cararra, Statuario czy Calacatta. Kolejne kolory wprowadzane na rynek to naśladownictwo marmurów Portoro Oro, New Saint Laurent i Nero Marquina. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, jak wyjść naprzeciw nadchodzącym trendom.


Magda Rocławska-Harań

 

blogerka marbledesign.plZobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-25
USD
S: 3,6903
K: 3,7649
CHF
S: 4,1703
K: 4,2545
EUR
S: 4,4928
K: 4,5836