Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Kamień w wielkich projektach: Meczet Sancaklar w Stanbule

Kamień w wielkich projektach: Meczet Sancaklar w Stanbule

The Sancaklar Mosque to meczet zaprojektowany przez Emre Arolat Architects. Połączenie kamienia, betonu i roślinności wtapia budynek w otaczający go krajobraz.

Wybudowany został na terenie parku w dzielnicy Büyükçekmece na obrzeżach Stambułu. Obszar ten wyznacza granicę między wybudowaniami miejskimi a naturalnym krajobrazem. Umiejscowienie to miało kluczowe znaczenie, pomogło zdefiniować charakter projektu, który został pomyślany jako topograficzne przedłużenie panoramy okolicy.

Meczet został zaprojektowany jako konstrukcja podziemna. Jedynymi elementami widocznymi ponad powierzchnię ziemi jest Minaret, który wznosi się jako punkt orientacyjny i ma kształt prostopadłościanu oraz mur, który oddziela park i panującą w nim ciszę od pełnej zgiełku ulicy biegnącej wzdłuż tego terenu.

Budynek meczetu obejmuje salę modlitewną i zaplecze i jest niejako wtłoczony w fałdy terenu. Do wnętrza pomieszczeń wiodą wiernych ścieżki. Nawet stopnie ułożonych w długich, rytmicznych rzędach schodów prowadzących w dół do sali modlitewnej wykonane zostały tak, aby stapiać się z krajobrazem projektu. Porośnięte pasmami trawy stały się konturami dla "sztucznej" topografii. W tym projekcie jest trzech graczy: kamień, żelazobetonowe pokrywy dachu i wysokich murów oraz zieleń trawy, wszystkie współgrają ze sobą.

Wnętrze meczetu przypomina jaskinię. Cisza przestrzeni jest przerwana jedynie przez pęknięcia i złamania ściany wyznaczając Qibla (kierunek, w którym wyznawcy zwracają się podczas modlitwy). Staranne rozmieszczenie naturalnego światła promieniującego ze świetlików przyczynia się do panowania rozrzedzonej atmosfery podczas podziemnych spotkań i modlitwy. Wszystko po to, by nie rozpraszać, a przypominać o boskiej obecności.

Elementem, który sprawia, że ​​projekt jest integralną częścią krajobrazu jest również wybór materiału i sposób montażu. Miejscowy kamień został użyty w postaci jak najbardziej surowych, rustykalnych, prostych elementów, przypominających wiejskie zabudowania. Jednak regularne, zgodne z ideą projektu ułożenie wyraźnie wskazuje na jego teraźniejszość.

Meczet Sancaklar został ukończony w 2012 roku i zdobył nagrodę dla najlepszego budynku religijnego na World Architecture Festival w 2013 roku, został nominowany do nagrody Designs of the Year 2015 prowadzonej przez Design Museum w Londynie.


Foto Credits: EMRE AROLAT ARCHITECTS Sancaklar Mosque Istanbul, Turchia ©Cemal Emden

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-23
USD
S: 3,6932
K: 3,7678
CHF
S: 4,1691
K: 4,2533
EUR
S: 4,4872
K: 4,5778