Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Look At My Backstep - instalacja Patricii Urquiola

Look At My Backstep - instalacja Patricii Urquiola

Instalacja autorstwa architektki i designerki Patricii Urquiola zaprezentowana w Weronie podczas Marmomacc zachwyca nowatorskim spojrzeniem na marmur i kamień.
"Look At My Backstep" zaprezentowana na tegorocznym Marmomacc została zrealizowana we współpracy z włoską firmą Budri, która od kilku lat współpracuje z projektantką.

Zjawiskowa trzyczęściowa instalacja jest zrealizowana w stylu charakterystycznym dla Urquioli. Nawiązując do haseł "Horyzontalność" i "Wertykalność", jakie przewodziły wystawie "Lithic Vertigo", której była częścią, przedstawia trzy rodzaje schodów o różnych wysokościach. To autorska interpretacja marmuru i kamieni Budri po kątem kolorów, form, kształtów, połączeń. Szczególną uwagę poświęcono niewidocznej zazwyczaj, spodniej stronie schodów - ta perspektywa została dodatkowo wyeksponowana i stanowiła integralny element całości.

foto. M. Adaszewska
foto. Servizio Stampa Veronafiere
foto. Servizio Stampa Veronafiere

Na instalację składają się trzy uzupełniające się części. "Fiskskin"(′rybia łuska′) to metrowa konstrukcja łącząca różne gatunki marmuru i onyksowych inkrustacji z wstawkami z chilijskiego drewna sosnowego. Niebieskie, szmaragdowe, w odcieniu akwamarynu - elementy konstrukcji rozłożone są w postaci rytmicznego wzoru pokrywającego całość schodów.

foto. M. Adaszewska
foto. M. Adaszewska
foto. M. Adaszewska

"Sticks" (′patyki′) to część instalacji, którą tworzą trzy i pół metrowej wysokości pionowe cienkie kolumny z białego marmuru, obrócone o 30 ° względem siebie. W ten sposób tworzą wielobarwny parawan z elementami graficznymi. Bryły i puste przestrzenie dają wrażenie ruchu i złudzenie optyczne przywodzące na myśl kaskadę schodów.

foto. M. Adaszewska
foto. M. Adaszewska

"Semi-circle” (′półkole′) to malownicze stopnie z marmurowych półkoli w koralowych i pastelowych odcieniach, spasowane elementami ze sklejki z chilijskiej sosny. Konstrukcja tworzy gęsty, architektoniczny splot o kształcie schodów.

foto. M. Adaszewska
foto. M. Adaszewska

Patricia Urquiola to urodzona w hiszpańskim Oviedo architektka, projektantka, twórczyni wzornictwa. Obecnie mieszka i pracuje w Mediolanie. Studiowała architekturę na Politechnice w Madrycie i w Mediolanie, gdzie ukończyła studia w 1989 roku pod okiem znamienitego architekta Achille Castiglioni, któremu następnie asystowała. Pracowała z Vico Magistretti, kierowała działem projektowym Lissoni Associati. W w 2001 roku otworzyła własne studio, które zajmowało się projektowaniem produktu, wnętrz i architektury. Obecnie projektuje dla wiodących firm włoskich i międzynarodowych, w tym: B & B, Boffi Cucine, Budri, Moroso, Molteni, Mutina, Kartell, Agape, Rosenthal, Baccarat, Kettal, Kvadrat, Andreu World i Hansgrohe. Zdobyła wiele nagród, wiele z jej kreacji wystawianych jest w największych muzeach sztuki i projektowania. W tym roku objęła stanowisko ambasadora wystawy Expo w Mediolanie.
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-23
USD
S: 3,6932
K: 3,7678
CHF
S: 4,1691
K: 4,2533
EUR
S: 4,4872
K: 4,5778