Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Muzeum Jumex w Mexico City

Muzeum Jumex w Mexico City

Muzeum Jumex (Museo Jumex) w meksykańskiej stolicy jest domem dla jednej z największych kolekcji sztuki nowoczesnej w Ameryce Łacińskiej.

Zaprojektowany przez studio David Chipperfield Architects budynek wybudowany został w 2013 roku na trójkątnej działce w dzielnicy Polanco w Mexico City. Obiekt stał się częścią dużego projektu urbanistycznej przebudowy, a silny, mocno indywidualistyczny charakter otaczających go komercyjnych budynków znacznie przyczynił się do wyboru jego formy. Brak dostrzegalnej spójnej estetyki okolicy, w którą budynek mógłby się wpisać, dało projektantom okazję do zaprojektowania wolno-stojącego, natychmiast zauważalnego gmachu, który doskonale stapia się z eklektycznym otoczeniem.


www.davidchipperfield.co.uk

www.davidchipperfield.co.uk


Powierzchnia zewnętrzna budynku, pokryta jasnym trawertynem z lokalnej kopalni w Xalapa (Veracruz). Poprzecinana poziomym, naturalnym rysunkiem kamienia elewacja daje bryle przypominający pomnik, wyraźnie monolityczny charakter, jakby pozbawiony jakiegokolwiek ludzkiego wkładu.


www.davidchipperfield.co.uk

www.davidchipperfield.co.uk


Podłoga w znajdującej się na jednym z pięter księgarni pokryta jest równoległymi pasami różnokolorowego marmuru i innych kamieni, które przywodzą na myśl swego rodzaju katalog gatunków kamienia. Różnorodność kamiennych płyt ma odzwierciedlać różnorodność w sztuce współczesnej.


www.davidchipperfield.co.uk

www.davidchipperfield.co.uk

Budynek Muzeum Jumex jest przykładem szeregu wyborów projektowych: od typologicznych, po dotyczące formy i materiału, które mają pomóc tchnąć życie w strukturę miejską i przynieść dzielnicy nowe miejsce w społeczności.Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2017-05-25
USD
S: 3,7018
K: 3,7766
CHF
S: 3,7895
K: 3,8661
EUR
S: 4,1414
K: 4,2250

Kalendarium

Arena Design

W dniach 14 – 17 marca 2017 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się kolejna edycja Arena Design – jedynego w Polsce miejsca spotkań biznesowych producentów i projektantów, a także przestrzeń prezentacji najbardziej aktualnych osiągnięć w dziedzinie designu.

Zapowiedzi Relacje

Targi

Stone+tec

Stone+tec

Norymberga, Niemcy, 13-16 czerwca 2018 r.
Organizator: Nürnberg Messe,
www.stone-tec.com


(Sobota, 27 maja 2017, 18:00)