Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


The Italian Stone Theater - wyjątkowy mariaż kamienia, designu i technologii

The Italian Stone Theater - wyjątkowy mariaż kamienia, designu i technologii

The Italian Stone Theater to jedno z głównych wydarzeń tegorocznego jubileuszowego Marmomacc. Zdecydowanie eksperymentalna wystawa łączyła w sobie dwa tematy: kamień jako materiał i technologia do jego produkcji i przetwarzania.
Wystawa podzielona została na dwie części. W pierwszej strefie (Lithic Vertigo) zadedykowanej włoskim marmurom i kamieniom zaprezentowano kilka instalacji połączonych wspólnym mianownikiem: horyzontalność i wertykalność, pojęciami, z którymi mierzy się każdy projektant pracujący z kamieniem. Trójwymiarowe instalacje złożone ze ścian, schodów, platform odkrywały potencjał drzemiący w kamieniu, zarówno pod względem cech mechanicznych, jak i możliwości artystycznego wyrazu.
Horyzontalność wyrażona została również w części wystawy zatytułowanej "Carpets of Stone". Posadzki, a raczej horyzontalnie zorientowane dzieła sztuki autorstwa uznanych designerów w przypominały patchworkowe dywany. Porażały precyzją, pomysłem na realizację, niebagatelnym wykorzystaniem tekstury, koloru, połączeń materiałów.
Wyjątkowe zestawienia kamienia z innymi materiałami, jak sklejka, sznur czy tworzywo, wydobywające z kamienia "niekamienne" cechy, jak lekkość, delikatność sposoby obróbki, genialna gra barw, światła i cienia - to wszystko zachwycało w pracach międzynarodowych designerów zaproszonych do przygotowania prac na tę wystawę, jak Giuseppe Fallacara, Kengo Kuma, Patrizia Urquiola, Vincenzo Latina.
Lithic Vertigo, instalacja Erodescape proj. Kengo Kuma, materiał: Bianco Carrara
Lithic Vertigo, instalacja Look at my Backstep, proj. Patricia Urquiola, materiał: marmur, sklejka
Lithic Vertigo, instalacja Lithic Dragonfly, proj. Giuseppe Fallacara, materiał: Bianco Carrara, sznur
Lithic Vertigo, The Italian Stone Theater, Marmomacc 2015
Carpets of Stone, Marmomacc 2015

Druga część wystawy (Digital Lithic Design) była prezentacją, której głównym celem było wyeksponowanie interakcji między projektem i projektantem a możliwościami maszyn do obróbki kamienia. Jak udowadniały kolejne eksponaty, zaprojektowane przez Rafaello Galiotto we współpracy z włoskimi firmami z branży kamienia, związek ten staje się kluczowy i otwiera nowe, do tej pory zamknięte drzwi. Zwiedzającym halę nr 1 zaprezentowano rezultaty totalnie eksperymentalnego projektu, w którym cyfrowe maszyny w połączeniu z innowacyjną technologią zmieniały kamień w sposób dotychczas nieosiągalny, przypominający z ludzką kreatywność. Marmurowe rzeźby porażały precyzją cięć, szlifów, procesów, których kolejność można było prześledzić na zainstalowanych przy każdym eksponacie ekranie.

Digital Lithic Design, rzeźby proj. Raffaello Galiotto, Marmomacc 2015
Digital Lithic Design, rzeźby proj. Raffaello Galiotto, Marmomacc 2015
Digital Lithic Design, rzeźby proj. Raffaello Galiotto, Marmomacc 2015
Digital Lithic Design, rzeźby proj. Raffaello Galiotto, Marmomacc 2015

The Italian Stone Theater był częścią projektu Made in Italy, kluczowego na tegorocznym Marmomacc. Wszystkie eksponaty zostały wykonane siłą włoskiego przemysłu kamienia, udowadniając jego siłę, innowacyjność i wskazując kierunki rozwoju.Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-24
USD
S: 3,6932
K: 3,7678
CHF
S: 4,1691
K: 4,2533
EUR
S: 4,4872
K: 4,5778