Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Przełom w Weronie?

Przełom w Weronie?


Być może nie były to targi wielkich premier lub zachwycających projektów, ale 65 tysięcy zwiedzających, najlepszy wynik od lat, pozwala uznać te targi za udane.
Nie wiemy niestety, jak na frekwencję w halach tragów w Weronie wpłynęła organizacja w tym samym terminie targów meblarskich Abitare il Tempo (wł. Mieszkać na czasie). Z pewnością 80 wystawców tych targów, wcześniej odbywających się 2-3 tygodnie przed Marmomacc, w ostatnich latach nieco podupadłych, miało swoich gości. Jednak w targowy czwartek, a w szczególności piątek, przez stoiska wystawców targów branży kamienia przewijały się tłumy. 65 tysięcy zwiedzających to o 15 proc. więcej, niż przed rokiem, gdy Marmomacc odwiedziło 56 tysięcy osób. Aż 35 tysięcy pochodziło z zagranicy (o 4 tys. więcej, niż przed rokiem), przede wszystkim z Indii, Niemiec, Turcji, Hiszpanii i Francji (Polacy stanowili 15. co do liczebności grupę spoza Italii). Ich obecność to raczej efekt poprawiającej się międzynarodowej koniunktury na kamień, a nie dołączenia targów meblarskich, które mają raczej znaczenie lokalne.Jeśli mielibyśmy mierzyć jakość targów liczbą atrakcji – hucznych premier, świętowanych jubileuszów, głośnych ekspozycji – Marmomacc 2014 nie przeszedłby do historii. Nawet Antolini Luigi inaczej niż dotychczas prezentował to, co miał najlepsze na stoisku. Niczego nie stracił – brak roznegliżowanych modelek nie umniejszał urody prezentowanych materiałów. Zresztą skromność widać było na wielu tegorocznych stoiskach – wiele z nich było mniejszych niż w ostatnich latach, w projekt lub design zainwestowało mniej firm, nawet pawilon prezentujący dokonania projektantów nie był tak atrakcyjnym miejscem jak 2-3 lata temu. Nie zabrakło jednak i tym razem wystawy, której nie należało przegapić. Tym razem był to projekt „Design & Technology” autorstwa Raffaella Galliota – wyjątkowy pokaz możliwości obróbki kamienia, jakie daje najnowocześniejsza technologia.To nie oznacza, że w Weronie nie było czego podziwiać – gigantyczne traki linowe czy linie polerskie bądź do żywicowania może nie leżą w centrum zainteresowań przeciętnego polskiego kamieniarza, ale z pewnością robią wrażenie. Wśród nich warto było przede wszystkim zwrócić uwagę na dwie nowe konstrukcje – Pellegrini Polywire 54 i Breton Paragon – o nich, podobnie jak o innych premierach piszemy w dziale „Technologie”. Zdecydowanie większe emocje mogły wzbudzać bardziej użyteczne na co dzień maszyny, takie jak trójgłowicowa pilarka SX3 firmy Donatoni, nowa 5-osiowa, kompaktowa piła mostowa Breton Worthy, która nie wymaga fundamentów czy Hybrid LM firmy Emmedue – piła mostowa stworzona do cięcia pod kątem 45°. Oczywiście nie zabrakło też maszyn, które odświeżono lub udoskonalono – linii do żywicowania Microwave Pedriniego, centrum obróbczego Combicut Bretona, 5-osiowego centrum obróbczego z możliwością polerowania Zeda firmy Gmm, maszyn Simeca o poprawionych osiągach czy odświeżonego centrum T600 Thibaut.
Nie brakowało także nowych materiałów. Wspomniana marka Antolini Luigi i jej firma odpowiedzialna za handel blokami – Eurobrasil – zaprezentowały kilka pięknych brazylijskich wapieni i marmurów, m.in. Jurassic Brown Extra, Corteccia, Fusion Wow!, Calacatta Cielo i Calcite Caraibica Extra. Wśród stoisk chińskich rzucał się w oczy mały akcent polski – biały wapień Chopin White. Wiele nowości przedstawili producenci ceramiki wielkoformatowej, w odróżnieniu od producentów konglomeratów wszyscy obecni w Marmomacc. Przede wszystkim zaprezentowała się w Weronie nowa firma – GammaStone. Laminam przedstawił na swoim stoisku cztery kolory ze swojej nowej, „metalicznej” kolekcji oraz trzy nowe wzory inspirowane kamieniem naturalnym – Crema Marfil, Emperador Marone i Emperador Grigio. Również hiszpański Neolith zaprezentował nowe spieki o fakturze polerowanego kamienia – Travertino Classico, Gris Pulpa, Statuario, Crema Marfil, Calacatta oraz wprowadzany w 2015 r. Nero Assoluto Zimbabwe. Firma TheSize, będąca właścicielem marki Neolith, zaprezentowała także brazylijskie granity z własnych złóż, które wprowadza na rynek pod marką Granith.Wśród wystawców targów znalazła się w tym roku wyjątkowo liczna grupa firm z Polski dysponujących własnym stoiskiem. Oprócz tytułów czasopism branżowych i organizatora targów we Wrocławiu, swoje produkty prezentowały na targach: producent maszyn firma Abra, producent folii do piaskowania firma Ikonos (obie z Opola), producent systemów montażu elewacji firma Blick System z Bielan Wrocławskich (powiązana z firmą Gruszecki) oraz handlująca kamieniem ogrodowym firma Mesago Italia z Bielska-Białej. W sumie w tegorocznym Marmomacc wzięły udział 1502 firmy z 45 krajów, do których dołączyło 80 biorących udział w Abitare il Tempo. Kolejne, jubileuszowe, 50. targi Marmomacc odbędą się w dniach 30 września – 3 października 2015 r. (ZAP)
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-24
USD
S: 3,6932
K: 3,7678
CHF
S: 4,1691
K: 4,2533
EUR
S: 4,4872
K: 4,5778