Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Niezwykłe dzieła wśród prezentów dla Obamy

Niezwykłe dzieła wśród prezentów dla Obamy

Na liście podarunków dla amerykańskiego prezydenta widnieją prawdziwe skarby sztuki kamieniarskiej.
Lista prezentów wręczonych Barackowi Obamie w latach 2009 – 2012 przez inne kraje, przygotowana przez dziennikarzy „Washington Post”, stała się w Polsce sławna ze względu na nie docenienie przez jej twórców gry komputerowej „Wiedźmin 2” jaką amerykański prezydent otrzymał podczas wizyty w Polsce w 2011 r. W opinii autorów był to najgorszy prezent wręczony amerykańskiemu prezydentowi w tych latach. Zaznaczmy jednak, że na 9. miejscu znalazło się wręczone w tym samym czasie przez Polaków pozłacane pióro Waterman Expert II.Na drugim miejscu rankingu znalazła się maoryska maczeta zwana wahaika wykonana przez Adena Hoglunda z Ngati Raukawa z północnej wyspy Nowej Zelandii. Została ona wyrzeźbiona w świętym kamieniu Maorysów – zielonym nefrycie z zachodniego brzegu wyspy. Broń ma 30 cm długości i 10 cm szerokości. Została przyozdobiona opalami. Inne dzieła Adena Hoglunda trafiły m.in. w ręce następcy brytyjskiego tronu księcia Wilhelma i jego małżonki księżnej Katarzyny.Zdecydowanie niżej autorzy rankingu ocenili księgę w marmurowej oprawie autorstwa Włoszki Marileny Ferrari. Album przedstawiający dorobek rzeźbiarza Antonio Canovy, oprawiany m.in. złotą nicią, otwierała na okładce marmurowa kopia płaskorzeźby pt. „Gracje tańczące przez Marsem i Wenus”. Album wykonany w dziesięciu numerowanych egzemplarzach był prezentem premiera Włoch Sylwio Berlusconiego dla uczestników szczytu G8 (najbogatszych państw świata) w Apulii w 2009 r.

Z rankingiem prezentów jakie otrzymał Bracka Obama można zapoznać się na stronach „Washington Post”. (ZAP)Tagi:

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2018-09-26
USD
S: 3,6054
K: 3,6782
CHF
S: 3,7359
K: 3,8113
EUR
S: 4,2486
K: 4,3344

Ogłoszenia

2017-04-19
Radom
2017-04-19
cała Polska

Dodaj ogłoszenie 
Zapowiedzi Relacje

Targi

Targi Branży Kamieniarskiej STONE 2017

W dniach 22-25 listopada 2017 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędą się Targi STONE – kluczowe biznesowe spotkanie branży kamieniarskiej w Polsce. Przez cztery dni targi będą areną spotkań i rozmów o naturalnym kamieniu. Wystawcy zaprezentują najnowocześniejsze rozwiązania i trendy w obróbce kamienia naturalnego, która przykuwa uwagę rzemieślników, wizjonerów i architektów. Targi będą miejscem pokazów „na żywo” maszyn, narzędzi i akcesoriów pomagających wydobyć i okiełznać kamień. Obszerna arena prezentacji różnorodnego surowca z całego świata, spotkań, wystaw i szkoleń dla profesjonalistów.
Poznańskie Targi Branży Kamieniarskiej STONE adresowane są do wszystkich, dla których kamień jest podstawą lub częścią działalności – kamieniarzy i przedstawicieli branży budowlanej, architektów i projektantów. Infrastruktura Międzynarodowych Targów Poznańskich jest idealnie przystosowana do  prezentacji wielkogabarytowych materiałów i maszyn w ruchu.
Równolegle w tym samym czasie odbędą się Targi Branży Szklarskiej GLASS.

www.stone.mtp.pl