Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Przebojowa Irakijka

Przebojowa Irakijka

Przedstawiamy sylwetkę i dorobek Zahy Hadid - największej gwiazdy tegorocznego Marmomacc.

W jej projektach i realizacjach trudno doszukać się kamienia. Ukochane przez nią futurystyczne kształty, zazwyczaj obłe, delikatne, lekkie, rozświetlone, mogą zostać uzyskane wyłącznie dzięki stosowaniu gigantycznych ilości architektonicznego betonu i szkła. Aby sprostać jej oczekiwaniom, kamień musiałby być plastyczny niczym glina. Z tego powodu nie znajdziemy go nawet na posadzkach.


fot. archiwum Zaha Hadid Architects

Na nic zdałyby się głosy, że jest on ekskluzywny i projektowane przez nią budynki i wnętrza zyskałyby dzięki niemu bardziej luksusowy charakter. To, co tworzy Hadid, jest ekskluzywne z powodu samego jej nazwiska – koncepcji, projektu, podpisu pod projektem wykonawczym. Tak jak w przypadku innych architektów rozpoznawanych przez szeroką publiczność – Tadao Ando, Santiago Calatravy, Normana Fostera, Franka Gehrego, Rema Koolhaasa, Daniela Libeskinda, Oskara Nemeyera, Renzo Piano, Richarda Rogersa, Eduardo Souto de Moury, Petera Zumthora – samo nazwisko projektanta wystarcza, aby budynek stał się sławny na całym świecie i stał się celem wycieczek turystycznych. Jak widać, jest w tym gronie jedyną kobietą.


Opera w Kantonie. fot. mr a / creative commons attribution 3.0 unported


Wnętrze sali w operze w Kantonie. fot. archiwum Zaha Hadid Architects

Sama twierdzi, że buduje tanio – olimpijskie centrum sportów wodnych w Londynie kosztowało „zaledwie” 250 mln funtów i przekroczyło założony budżet 3,5-krotnie. Jak mówi – duży budynek musi kosztować. Z tego powodu jej pracodawcami są najczęściej instytucje publiczne, dla których projektuje szkoły, biblioteki, muzea, teatry, opery. Drugą grupę stanowią bogaci inwestorzy biznesowi, którzy zamawiają biurowce, centra usługowe, prywatne muzea i centra sztuki a nawet parkingi. Najwięcej projektów ukończyła w Europie, głównie w Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemczech i Wielkiej Brytanii, ale zaprojektowane przez nią budynki można znaleźć także w Cincinnati w USA, Kopenhadze, Rzymie, Moskwie, Baku, Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, chińskim Kantonie (Guzagnzhou) oraz w Tokio i Osace w Japonii. W 2007 roku ukończyła projekt 260-metrowego wieżowca Lilium Tower, który stanąć miał obok hotelu Marriott w Warszawie. Plany jego budowy pogrzebał jednak kryzys finansowy.


Centrum Hejdara Alijewa w Baku, fot: interfase / wikimedia commons


Stacja kolejki Hungerburg w Innsbrucku: fot. hafelekar / creative commons attribution share alike 3.0 uported

Na tle dotychczasowych projektów Zahy Hadid jej współpraca z Citco, której efekty będziemy mogli podziwiać na tragach Marmomacc w Weronie (paw. 6 stoisko E7-E8), jest dość zaskakująca. Projektantka zaprojektowała dla firmy trzy trójwymiarowe reliefy ścienne wykonane w ciemnym marmurze. Są zainspirowane kompleksowością procesów zachodzących w naturze – równie nieokreślonymi jak fascynującymi. Premiera projektu pt. „Tajemniczy ogród” miała miejsce podczas Milan Design Week w kwietniu tego roku.


Wnętrze Centrum Sztuki XXI w. Maxxi w Rzymie, fot: alfvanbeem / creative commons 1.0 universal public domain dedication


Wnętrze Centrum Sportów Wodnych w Londynie, fot. archiwum Zaha Hadid Architects

Czy współpraca architektki z włoską firmą kamieniarską spowoduje, że o kamieniu przestanie mówić się w świecie architektury jako materiale trudnym, niewdzięcznym, nienowoczesnym przekonamy się zapewne już wkrótce.

/zap/
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2018-09-26
USD
S: 3,6054
K: 3,6782
CHF
S: 3,7359
K: 3,8113
EUR
S: 4,2486
K: 4,3344

Ogłoszenia

2017-04-19
Radom
2017-04-19
cała Polska

Dodaj ogłoszenie 
Zapowiedzi Relacje

Targi

Targi Branży Kamieniarskiej STONE 2017

W dniach 22-25 listopada 2017 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędą się Targi STONE – kluczowe biznesowe spotkanie branży kamieniarskiej w Polsce. Przez cztery dni targi będą areną spotkań i rozmów o naturalnym kamieniu. Wystawcy zaprezentują najnowocześniejsze rozwiązania i trendy w obróbce kamienia naturalnego, która przykuwa uwagę rzemieślników, wizjonerów i architektów. Targi będą miejscem pokazów „na żywo” maszyn, narzędzi i akcesoriów pomagających wydobyć i okiełznać kamień. Obszerna arena prezentacji różnorodnego surowca z całego świata, spotkań, wystaw i szkoleń dla profesjonalistów.
Poznańskie Targi Branży Kamieniarskiej STONE adresowane są do wszystkich, dla których kamień jest podstawą lub częścią działalności – kamieniarzy i przedstawicieli branży budowlanej, architektów i projektantów. Infrastruktura Międzynarodowych Targów Poznańskich jest idealnie przystosowana do  prezentacji wielkogabarytowych materiałów i maszyn w ruchu.
Równolegle w tym samym czasie odbędą się Targi Branży Szklarskiej GLASS.

www.stone.mtp.pl