Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Przebojowa Irakijka

Przebojowa Irakijka

Przedstawiamy sylwetkę i dorobek Zahy Hadid - największej gwiazdy tegorocznego Marmomacc.

W jej projektach i realizacjach trudno doszukać się kamienia. Ukochane przez nią futurystyczne kształty, zazwyczaj obłe, delikatne, lekkie, rozświetlone, mogą zostać uzyskane wyłącznie dzięki stosowaniu gigantycznych ilości architektonicznego betonu i szkła. Aby sprostać jej oczekiwaniom, kamień musiałby być plastyczny niczym glina. Z tego powodu nie znajdziemy go nawet na posadzkach.


fot. archiwum Zaha Hadid Architects

Na nic zdałyby się głosy, że jest on ekskluzywny i projektowane przez nią budynki i wnętrza zyskałyby dzięki niemu bardziej luksusowy charakter. To, co tworzy Hadid, jest ekskluzywne z powodu samego jej nazwiska – koncepcji, projektu, podpisu pod projektem wykonawczym. Tak jak w przypadku innych architektów rozpoznawanych przez szeroką publiczność – Tadao Ando, Santiago Calatravy, Normana Fostera, Franka Gehrego, Rema Koolhaasa, Daniela Libeskinda, Oskara Nemeyera, Renzo Piano, Richarda Rogersa, Eduardo Souto de Moury, Petera Zumthora – samo nazwisko projektanta wystarcza, aby budynek stał się sławny na całym świecie i stał się celem wycieczek turystycznych. Jak widać, jest w tym gronie jedyną kobietą.


Opera w Kantonie. fot. mr a / creative commons attribution 3.0 unported


Wnętrze sali w operze w Kantonie. fot. archiwum Zaha Hadid Architects

Sama twierdzi, że buduje tanio – olimpijskie centrum sportów wodnych w Londynie kosztowało „zaledwie” 250 mln funtów i przekroczyło założony budżet 3,5-krotnie. Jak mówi – duży budynek musi kosztować. Z tego powodu jej pracodawcami są najczęściej instytucje publiczne, dla których projektuje szkoły, biblioteki, muzea, teatry, opery. Drugą grupę stanowią bogaci inwestorzy biznesowi, którzy zamawiają biurowce, centra usługowe, prywatne muzea i centra sztuki a nawet parkingi. Najwięcej projektów ukończyła w Europie, głównie w Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemczech i Wielkiej Brytanii, ale zaprojektowane przez nią budynki można znaleźć także w Cincinnati w USA, Kopenhadze, Rzymie, Moskwie, Baku, Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, chińskim Kantonie (Guzagnzhou) oraz w Tokio i Osace w Japonii. W 2007 roku ukończyła projekt 260-metrowego wieżowca Lilium Tower, który stanąć miał obok hotelu Marriott w Warszawie. Plany jego budowy pogrzebał jednak kryzys finansowy.


Centrum Hejdara Alijewa w Baku, fot: interfase / wikimedia commons


Stacja kolejki Hungerburg w Innsbrucku: fot. hafelekar / creative commons attribution share alike 3.0 uported

Na tle dotychczasowych projektów Zahy Hadid jej współpraca z Citco, której efekty będziemy mogli podziwiać na tragach Marmomacc w Weronie (paw. 6 stoisko E7-E8), jest dość zaskakująca. Projektantka zaprojektowała dla firmy trzy trójwymiarowe reliefy ścienne wykonane w ciemnym marmurze. Są zainspirowane kompleksowością procesów zachodzących w naturze – równie nieokreślonymi jak fascynującymi. Premiera projektu pt. „Tajemniczy ogród” miała miejsce podczas Milan Design Week w kwietniu tego roku.


Wnętrze Centrum Sztuki XXI w. Maxxi w Rzymie, fot: alfvanbeem / creative commons 1.0 universal public domain dedication


Wnętrze Centrum Sportów Wodnych w Londynie, fot. archiwum Zaha Hadid Architects

Czy współpraca architektki z włoską firmą kamieniarską spowoduje, że o kamieniu przestanie mówić się w świecie architektury jako materiale trudnym, niewdzięcznym, nienowoczesnym przekonamy się zapewne już wkrótce.

/zap/
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-17
USD
S: 3,7115
K: 3,7865
CHF
S: 4,1713
K: 4,2555
EUR
S: 4,4973
K: 4,5881