Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Niemcy wybrali najlepszy nagrobek

Niemcy wybrali najlepszy nagrobek

Rozstrzygnięto konkurs Grabmal-TED


W Niemczech trwa widoczna ewolucja w nagrobkarstwie. Ścierają się wzornictwo tradycyjne i nowoczesne, kamienie z importu i lokalne, wykonanie ręczne i maszynowe, powierzchnie polerowane i surowe – klienci mają szeroki wybór. To, co trafia na cmentarze, zostaje poddane ocenie publiczności. Jej decyzje dotyczące zakupów wpływają na to, jak wyglądają cmentarze i jakie trendy pojawiają się w nagrobkarstwie. Pod wpływem gustów klientów zmienia się kultura cmentarna. Obserwacją tych zmian i promocją najlepszych rozwiązań zajmuje się stowarzyszenie Aeternitas, które wspólnie z organizacjami kamieniarskimi i samymi kamieniarzami organizuje konkurs Grabmal-TED. Na początku września opublikowano wyniki jego VII edycji.

""

27 procent głosów otrzymał nagrobek stworzony przez Andreasa Rosenkranza z Kolonii, pt. „Koniec życia jest początkiem nieskończoności”. Jest to pierwszy w Niemczech, szeroko komentowany w prasie nie tylko branżowej, nagrobek wykorzystujący kod QR. Stanął on na prywatnym cmentarzu w Bergisch-Gladbach. Ten „nagrobek 2.0”, jak określają projekt internauci zwracający uwagę na wykorzystywanie popularnej technologii cyfrowej, ma kształt steli o wysokości 1,5 m (szerokości 35 cm i grubości 15 cm). Wykonany jest z gabra, a jego powierzchnia jest piaskowana i szczotkowana. Na zaokrąglonym szczycie wypiaskowany został krzyż, w który wkomponowano kod QR. Może on zostać odczytany na urządzeniach mobilnych i prowadzi do strony zawierającej informacje o zmarłym. Koszt wykonania takiego nagrobka mieści się w granicach 2000 – 3000 euro.

""

""

Drugie miejsce zajął pomnik „Niebo i ziemia” Holgera Rittera z Neukirchen, który zebrał 12,5 proc. głosów. Praca ta została zaprojektowana komputerowo i wykonana z belgijskiego granitu. Koszt wykonania: 2000 – 3000 euro. Trzecie miejsce przypadło nagrobkowi „Ku nowym brzegom…” wykonanemu przez zwycięzcę konkursu z 2008 roku – Hennela Gräfa. Nagrobek ten ma kształt łodzi wykonanej z marmuru (rozmiaru 30 x 112 x 25 cm) wypełnionej częściowo polerowanymi głazami diabazu. Kategoria cenowa: powyżej 4000 euro.

""

Nagrodę specjalną głosujących, za nagrobek w kategorii do 2000 euro, otrzymała praca „Adam i Ewa”, wykonana z bazaltu przez Bernda Foerstera z Homburga. Zebrała ona 11,8 proc. głosów i w całym konkursie zajęła IV miejsce.

Do konkursu zgłoszono ponad 100 prac, z których jurorzy – Waldemar Beck, Michael Gardener i Siegfried Kienle wybrali 30. To one zostały przedstawione internautom, którzy wybrali najlepsze. Eksperci podkreślali, że poziom tegorocznego konkursu był wyższy niż przed rokiem. Kolejna edycja Grabmal-TED rozpocznie się w marcu 2013 r.

/zap/
fot. Aeternitas / "Naturstein"
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-07-06
USD
S: 3,9357
K: 4,0153
CHF
S: 4,1601
K: 4,2441
EUR
S: 4,4228
K: 4,5122