Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Furmanek tym razem na Litwie

Furmanek tym razem na Litwie

Trwa renowacja wojskowej części cmentarza na wileńskiej Rossie.
To jedno z najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów miejsc w Wilnie i na całej Litwie. Na otwartym pod koniec XVIII w. cmentarzu spoczęli liczni Polacy i Litwini zasłużeni dla miasta i regionu.

Tu także znajduje się kwatera żołnierzy polskich poległych w latach 1919-1920 w wojnie bolszewickiej, żołnierzy kampanii wrześniowej i Armii Krajowej poległych w 1944 r. podczas wyzwalania Wilna spod okupacji niemieckiej. W centrum kwatery znajduje się pomnik nagrobny Marii Piłsudskiej, matki marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu także pochowano serce Marszałka.

Starania o renowację wojskowej części cmentarza podjęto przed kilkoma laty. Potrzebną kwotę, około 440 tys. zł, wygospodarowano w tym roku. Prace – uporządkowanie alejek, zasadzenie nowej zieleni, instalacja oświetlenia oraz renowacje nagrobków – wykonuje Zakład Kamieniarski Furmanek.

Zobacz także:

To już trzecie w tym roku prestiżowe zlecenie renowacyjne wykonywane przez firmę z Daleszyc. Niedawno informowaliśmy, że firma zbuduje cmentarz polskich oficerów, ofiar NKWD w Kijowie-Bykowni oraz wyremontuje nekropolię żołnierzy armii generała Władysława Andersa we włoskim Loreto koło Ankony. W poprzednich latach firma wykonywała prace renowacyjne na Cmentarzu Orląt we Lwowie i cmentarzu na Monte Cassino.

/zap/
Fot. Archiwum Furmanek



Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-02-22
USD
S: 3,9145
K: 3,9935
CHF
S: 3,9859
K: 4,0665
EUR
S: 4,2342
K: 4,3198