Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Odnowią cmentarz wojenny w Loreto

Odnowią cmentarz wojenny w Loreto

Po Monte Cassino przyszedł czas na renowację cmentarza polskich żołnierzy poległych w bitwie o Ankonę.
Prace wykona Zakład Kamieniarski Furmanek, który doświadczenie w tego typu pracach zdobywał przy renowacji m.in. na Cmentarzu Orląt we Lwowie i nekropolii na Monte Cassino we Włoszech.

Prace konserwatorskie rozpoczęły się 28 czerwca i potrwają do 31 października. Obejmują wymianę kwater cmentarnych, renowację kaplicy (wykonanie izolacji poziomej metodą iniekcyjną oraz czyszczenie i konserwacja elementów rzeźbiarskich) i murów cmentarza (m.in. montaż drenaży, impregnacja oraz zszywanie pęknięć murów z trawertynu rzymskiego).

Zobacz także: Furmanek wraca na Ukrainę

Prace wykona doświadczona ekipa pod kierownictwem inż. arch. Przemysława Romanowskiego.

Cmentarz w Loreto jest jednym z czterech, na którym spoczęli żołnierze 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, biorący udział w II wojnie na froncie włoskim. W Loreto pochowano 1132 żołnierzy poległych w bitwie o Ankonę (nad Adriatykiem) w czerwcu i lipcu 1944 r. Pozostałe nekropolie znajdują się na Monte Cassino, w Cassamassima koło Bari na południu Italii oraz w Bolonii.

/zap/
fot. Wikimedia Commons/fczarnowski/GNUZobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-02-22
USD
S: 3,9145
K: 3,9935
CHF
S: 3,9859
K: 4,0665
EUR
S: 4,2342
K: 4,3198