Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Cicho w Szanghaju [Relacja]

Cicho w Szanghaju [Relacja]

Tegoroczny Stonetech odbywa się w cieniu targów motocykli i rowerów – pisze z Szanghaju Daniel Młynarczyk.
Ogromny kompleks targowy New International Stone Exhibition Center pomieścił jednocześnie XXII Międzynarodowe Targi Rowerowe i Motocyklowe oraz XIX edycję kamieniarskich targów Stonetech. Jak podaje organizator targów na swojej stronie internetowej miejscem przeznaczonym na imprezę branży kamienirskiej są cztery hale o powierzchni 70 tys. mkw. Niestety, już przy wejściu, dostajemy informację o zaledwie dwóch, udostępnionych halach.

Pierwszego dnia targów widoczne było niewielkie zainteresowanie tym kamieniarskim wydarzeniem. Sytuacja wyglądała trochę lepiej drugiego dnia. Ciekawostką jest fakt, że odwiedzający targi nie zostali poinformowani choć drobnym drogowskazem, że wejście na targi Stonetech znajduje się kilometr od głównego wejścia, które prowadzi na China International Bicykle & Motor Fair.

Halę N1 zajmują stoiska firm oferujących kamień a N2 – maszyny i narzędzia. Wśród oferty kamieni nie dało się zauważyć nic szczególnego – zaprezentowana została standardowa gama marmurów, granitów i onyksów. Większą uwagę zwiedzających przyciągało jedynie stoisko z czarnym granitem. Same stoiska targowe wyglądają nie najlepiej, niewiele zapewnia estetyczną prezentację kamienia.

W drugiej hali wystawowej – N2 – dominują azjatyccy producenci maszyn, w szczególności chińscy. W śród maszyn najczęściej prezentowane są waterjety, linie polerskie i piły. Europejskich producentów jest niewielu, obecni są m.in. Breton, GMM i OMAG.

Ze względu na prezentowaną przez wystawców ofertę, odwiedzenie targów Stonetech wydaje się dla Polaków (i nie tylko) bezcelowe. Wśród tych firm, które w Szanghaju wystawiały się już wcześniej, często pojawiają się głosy o drastycznym spadku znaczenia tej imprezy (tym bardziej w świetle rosnącej rangi targów w Xiamen). Poza tym zastanawiający jest fakt, że prawie 20 milionowe, bogate miasto, wykazuje tak znikome zainteresowanie tematem kamienia naturalnego.

Ja k twierdzi Davood Mesbahi, dyrektor irańskiej firmy Bagdad Sepid: – W przyszłym roku nie będziemy się już wystawiać na targach Stonetech. Decyzja zapadła po drugim dniu imprezy i w odniesieniu do poprzednich lat. Skupiamy się na targach w Xiamen, zarezerwowaliśmy już nawet stoisko, bo choć powierzchnia wystawiennicza zwiększy się w przyszłym roku o ponad 30 proc. to większość miejsc jest już zajętych.

/dm/
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-24
USD
S: 3,6932
K: 3,7678
CHF
S: 4,1691
K: 4,2533
EUR
S: 4,4872
K: 4,5778