Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Nowoczesne kamieniarstwo z 1929 roku

Nowoczesne kamieniarstwo z 1929 roku

Pawilon zaprojektowany przez Ludwika Miesa van der Rohe na wystawę światową w Barcelonie wpłynął nie tylko na historię architektury, ale także kamieniarstwo.Wnętrze pawilonu w Barcelonie, widoczna ściana z onyksu z gór Atlas, ułożona tak, aby imitować jedną bryłę kamienia.

Ludwik Mies van der Rohe, niemiecki architekt urodzony w Akwizgranie w 1886 r., jest jednym z ojców architektonicznego modernizmu – jednego z najpopularniejszych stylów architektonicznych XX w., który wpłynął nie tylko na wygląd miast, ale także wnętrz mieszkań, urzędów i biur na całym świecie. Po rozwiązania stosowane przez twórców modernizmu – Mies van der Rohego, Waltera Gropiusa, Franka Lloyda Wrigtha, Le Corbusiera i innych – sięgają z wielką chęcią także współcześni architekci, także w Polsce.Widok pawilonu autorstwa Miesa van der Rohe. Dno basenu wypełniają otoczaki.

To co wyróżnia projekty Miesa van der Rohe na tle pozostałych twórców klasycznego modernizmu to odważne i stosunkowo częste stosowanie okładzin kamiennych (obok tak charakterystycznych dla modernizmu szkła, stali i betonu) zarówno we wnętrzach jak i na elewacjach. Architekt poznał kamień bardzo dobrze zanim jeszcze rozpoczął karierę zawodową – jego ojciec, Michael Mies, prowadził zakład kamieniarski, w którym młody Ludwig uczył się początkowo zawodu.Klasyczny rzymski trawertyn na ścianie pawilonu w Barcelonie ułożony tak, aby podkreślić linię cięcia kamienia.

Pracy zawodowej architekta towarzyszyły dwie idee – „mniej znaczy więcej” oraz „diabeł tkwi w szczegółach”. Stąd minimalistyczne bryły budynków zaprojektowanych przez Miesa van der Rohe pełne są wysmakowanych detali. Doskonałym przykładem jest Niemiecki Pawilon Narodowy, zaprojektowany na wystawę światową w Barcelonie w 1929 r. Prostej bryle, wykorzystującej konstrukcyjne możliwości jakie daje stal, beton i szkło towarzyszy przemyślany i bogaty detal kamienny.

Przykład wpływu pawilonu w Barcelonie na współczesne kamieniarstwo. U góry: krzesło zaprojektowane przez Miesa van der Rohe do pawilonu w Barcelonie na tle ściany z onyksu, obok - to krzesło tego samego projektu na tle kamiennej ściany wykonanej przez firmę Litos Design na stoisku na targach Marmomacc 2010 w Weronie. U dołu: ściana z zielonego marmuru, ułożonego tak, aby otrzymać efekt lustrzanego odbicia, obok - stoisko firmy Rusckita na targach Marmomacc 2009.

Architekt zastosował w projekcie cztery ozdobne kamienie – tradycyjny rzymski trawertyn, z którego wykonana jest posadzka, część murów i okładzin ściennych, zielone marmury z Grecji i z Alp oraz złocisty marmur onyksowy z północnoafrykańskich gór Atlas. Trawertyn ułożony został tak, aby podkreślić jego wyraźne uwarstwienie (cięcie typu vein cut). Onyks, którym pokryta została jedyna ściana działowa pawilonu, położono nie tylko wykorzystując efekt lustrzanego odbicia, ale także tworząc złudzenie monolitycznej bryły wyciętej w kamieniołomie. W podobny sposób montowano płyty z obu zielonych marmurów.Duże, ponad 2,5-metrowe, płyty marmuru w salonie willi Tugendhatów w Brnie - projekt Ludwika Miesa van der Rohe z 1930 r.

Pawilon, rozebrany przez organizatorów po zakończeniu wystawy w 1930 r., został zrekonstruowany z użyciem tych samych technik i materiałów w latach 1983 – 1986 r. Stanowi obecnie jedną z najważniejszych atrakcji architektonicznych Barcelony.

/zap/
zdjęcia: Hans Peter Schaeffer, Georg Kolbe, Pepo Segura, Ashley Pemoroy, Fritz Geller-Grimm, Simonma, vicens, waw, zapZobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-01-25
USD
S: 3,6903
K: 3,7649
CHF
S: 4,1703
K: 4,2545
EUR
S: 4,4928
K: 4,5836