Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Luce e materia

Luce e materia

W poszukiwaniu relacji między światłem i kamieniem
Podczas targów Marmomacc można było zobaczyć zrealizowany przez firmy Solubama z Portugalii i Merbes Sprimont z Belgii projekt „Luce e materia” (Światło i materia) pod kierunkiem włoskiego projektanta Raffaella Galiotto.

W katalogu projektu znajduje się dość prowokacyjne, zwłaszcza dla doświadczonych kamieniarzy czy architektów często projektujących w kamieniu, stwierdzenie: „Marmur jest materiałem, którego potencjał jest ciągle do odkrycia”. Takie zdanie jest bulwersujące w kontekście wykorzystywania tego materiału od tysięcy lat i ciągłego postępu w zakresie obróbki. Można zastanowić się, czy to, co zaproponował projektant, jest krokiem w odkrywaniu kolejnych zastosowań nowoczesnych technologii i czy jego idea ma szansę stać się produktem.

Projekt wystawienniczy prezentowano na powierzchni ponad 150 mkw. Ważnym elementem było zastosowanie sztucznego oświetlenia. Wykorzystano dwa rodzaje kamienia: czarny wapień Noir Belge i biały, częściowo transparentny marmur Vigaria. Zwiedzający przechodzili przez siedem pomieszczeń zaaranżowanych w różny sposób, ale zgodnie z jedną wiodącą ideą. Galiotto skupił się na możliwości łączenia i wykorzystania skrajnie różnych materiałów z użyciem światła.Wprowadzeniem do wystawy była sala wykorzystująca czarny belgijski wapień jako lustro. Choć charakteryzuje się on dużą absorpcją światła, kamień ten bardzo dobrze przyjmuje poler, dzięki czemu odbija światło. Pierwsze z luster odwoływało się do obrazu Jana Van Eycka „Portret małżonków Arnolfinich”. W tle arcydzieła jest wypukłe lustro, w którym odbijają się postacie przedstawione na obrazie oraz pozostałe osoby znajdujące się w pomieszczeniu – widoczne tylko w zwierciadle. Galiotto zaproponował lustro z kamienia w takiej samej formie jak to z dzieła Van Eycka, ale w dużym rozmiarze, średnicy 190 cm. Drugie pomieszczenie (czerwone) to sala wyposażona w osiem luster – wypukłych i wklęsłych, z których największe miało średnicę 150 cm – deformujących odbity obraz.W kolejnym pomieszczeniu Galiotto sięgnął po anamorfozę (gr. Anamórphōsis – przekształcenie). To celowa deformacja obrazu, która może pokazać ukryty, prawdziwy obraz poprzez np. odbicie w zwierciadle wypukłym bądź wklęsłym bądź spojrzenie pod odpowiednim kątem. Projektant do stworzenia takiego efektu posłużył się mozaiką z obu materiałów wyciętą waterjetem. Prawdziwe oblicze mozaiki odbijało się w umieszczonej pośrodku pomieszczenia kolumnie z wypolerowanego Noir Belge. Bloki tego materiału mają ograniczoną wielkość, dlatego kolumna wykonana był z dwóch elementów. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu miejsce ich łączenia było niewidoczne.Równie twórczo projektant eksperymentował z białym marmurem Vigaria. Na płytach o powierzchni 4 mkw. wykonano za pomocą CNC relief. Oświetlane z przodu oślepiały blaskiem, oświetlane z tyłu – prezentowały obraz. Na jednej z płyt był to wizerunek dziecka w łonie matki, na innej – obraz przypominający elewację drapacza chmur (linie pionowe i poziome uzyskano grą światła i cienia). W innym pomieszczeniu zaprezentowano lampy, których abażury wykonano z białego marmuru. Dodatkowy efekt wizualny uzyskano przez włączanie i wyłączanie poszczególnych lamp (wykonała je włoska firma Serafini Marmo Luce).

tekst: Dariusz Wawrzynkiewicz
zdjęcia: busaeassociati.it


Raffaello Galiotto
Ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji. Jeszcze w czasie studiów rozpoczął pracę nad projektami komercyjnymi, w rezultacie już w 1993 roku utworzył własne studio projektowania przemysłowego. Początkowo ściśle współpracował z przemysłem meblarskim. Pracując w tej branży, miał okazję do poznania różnorodnych materiałów, w tym również kamienia. Obecnie we współpracy z firmami kamieniarskimi tworzy innowacyjne produkty, nowe rodzaje powierzchni, zdobywając szereg krajowych i międzynarodowych nagród. Współpracuje z kilkoma prestiżowymi włoskimi uniwersytetami.
W ostatnich latach we współpracy z Consorzio Marmisti Chiampo przygotował dwa ważne projekty wystawiennicze: „Palladio e il projekt litico” oraz „I Marmi del Doge” nagrodzone na Marmomacc w Weronie i prezentowane w kilku innych miastach w Europie.Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-08-05
USD
S: 3,7183
K: 3,7935
CHF
S: 4,0524
K: 4,1342
EUR
S: 4,3594
K: 4,4474